08.04.2023
Biegunka u kota. Co zrobić, kiedy kot ma rozwolnienie?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Biegunka u kota to wyjątkowo nieprzyjemny problem, który sprawia mruczkowi ogromny dyskomfort. Jakie są przyczyny, dla których kot ma biegunkę i jak pomóc domowemu mruczkowi?
fot. Shutterstock
- Objawy biegunki u kota
- Przyczyny biegunki u kota
- Czy rozwolnienie u kota jest groźne?
- Co podać kotu na biegunki?
- Kiedy udać się z kotem do lekarza weterynarii?
- Jak długo może trwać biegunka u kota?
Biegunka u kota jest jednym z najczęstszych objawów chorobowych obserwowanych u domowych pupili. Dlatego każdy opiekun zwierzaka powinien wiedzieć, co robić, kiedy kot ma rozwolnienie i kiedy należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.
Objawy biegunki u kota
Podstawowym objawem biegunki jest częste oddawanie kału w postaci rozwodnionych stolców. Biegunka u kota może mieć formę łagodną, ostrą i przewlekłą:
- łagodna biegunka trwa nie dłużej, niż dwa dni i nie towarzyszą jej żadne dodatkowe objawy. Kał kota będzie miał luźniejszą konsystencję,
- przewlekła biegunka u kota trwać będzie dłużej, co może prowadzić do stopniowego pogorszenia stanu zdrowia zwierzaka. Towarzyszyć jej mogą także inne, przeważnie łagodne symptomy,
- ostra biegunka charakteryzująca się częstym oddawaniem bardzo rozwodnionego kału. Przebiegać może wraz z wymiotami, gorączką, apatią, utratą apetytu i wycieńczeniem. Prowadzić będzie do szybkiego wyniszczenia kociego organizmu.
Przyczyny biegunki u kota
Biegunka u kota może być zarówno niegroźnym, chwilowym problemem, jak i objawem poważnej choroby. Wśród najczęstszych przyczyn rozwolnienia u kota wymienia się m.in:
- nagłą zmianę karmy,
- alergię lub nietolerancję pokarmową,
- obecność pasożytów jelitowych,
- zatrucie lekami, resztkami ze stołu lub toksycznymi dla kota roślinami,
- obecność ciała obcego w przewodzie pokarmowym kota,
- osłabienie układu odpornościowego,
- choroby wirusowe lub bakteryjne (na przykład panleukopenia, FIP, FIV),
- choroby narządów wewnętrznych (zapalenie wątroby, trzustki, jelit, niewydolność nerek),
- silny stres,
- niektóre nowotwory.
Biegunka u kota może być też skutkiem ubocznym podawania zwierzakowi niektórych leków oraz objawem zaostrzającej się choroby przewlekłej.
Czy rozwolnienie u kota jest groźne?
Jednodniowe, łagodne rozwolnienie u kota nie jest powodem do paniki. Jeśli jednak biegunka u zwierzaka trwa dłużej, niż 24 godziny, może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia mruczka! Wraz z luźnym stolcem wydalane są znaczne ilości płynów, co może prowadzić do odwodnienia organizmu kota. Szczególnie niebezpieczna jest biegunka u małego kota, którego organizm jest wyjątkowo wrażliwy na odwodnienie. Duża utrata płynów może być jednak groźna nawet dla dorosłego kota, na przykład osłabionego z powodu przewlekłej choroby.
Podczas biegunki zaburzone zostaje także wchłanianie składników odżywczych w przewodzie pokarmowym. Dlatego przewlekła biegunka u kota prowadzić będzie do postępującego niedożywienia organizmu i utraty masy ciała. Z tego względu należy poważnie traktować przedłużającą się biegunkę, nawet jeśli nie jest ona nasilona.
Co podać kotu na biegunki?
Łagodna biegunka wynikająca z niewielkiego podrażnienia układu pokarmowego nie będzie wymagać podawania kotu żadnych leków. Leczenie biegunki można w takim przypadku przeprowadzić przy użyciu domowych sposobów. Zwierzakowi należy zapewnić dostęp do świeżej wody i na kilka dni zrezygnować z podawania mu przysmaków. Jeśli rozstrój żołądka wynika z niedawnej zmiany karmy, należy wrócić do stosowania diety, która nie wywoływała u kota problemów trawiennych. Przedłużająca się lub ostra biegunka u kota będzie natomiast wskazaniem do konsultacji z lekarzem weterynarii.
Pamiętaj! Kotu z biegunką nigdy nie należy podawać leków bez konsultacji ze specjalistą! Większość środków przeciwbólowych, przeciwzapalnych lub przeciwbiegunkowych przeznaczonych dla ludzi jest trująca dla zwierząt!
Kiedy udać się z kotem do lekarza weterynarii?
W przypadku, gdy biegunka u kota utrzymuje się dłużej niż dwa dni, towarzyszą jej wysoka gorączka, nudności i wymioty lub obecność krwi w kale, należy zgłosić się z kotem do weterynarza. Szybka reakcja opiekuna znacząco zwiększa szanse na wyleczenie zwierzaka i pozwala na uniknięcie poważnych powikłań!
Specjalista przeprowadzi szczegółowy wywiad z opiekunem, skontroluje ogólny stan kota i zleci wykonanie badań mających zdiagnozować przyczyny biegunki u zwierzaka. Na podstawie wyników zaleci odpowiednią terapię mogącą obejmować podawanie kotu leków lub suplementów oraz stosowanie lekkostrawnej diety przez określony czas.
W przypadku silnego odwodnienia niezbędne może okazać się podawanie kotu kroplówek. Jeśli biegunka ma związek z połkniętym ciałem obcym, niezbędne będzie usunięcie go pod narkozą. Rozwolnienie spowodowane pasożytami wymagać będzie natomiast odrobaczania.
Jak długo może trwać biegunka u kota?
Biegunka związana ze spożyciem nieświeżej karmy, łagodną nietolerancją pokarmową czy lekkim stresem trwa zazwyczaj nie dłużej, niż 24 godziny. Natomiast rozwolnienie związane z zatruciem, uszkodzeniem narządów wewnętrznych czy chorobą wirusową utrzymywać się będzie do czasu wyleczenia pierwotnej przyczyny zaburzeń trawiennych. Dlatego jeśli biegunka nie ustąpi po jednym dniu, należy zgłosić się do weterynarza.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
01.09.2024
Kiedy kocia kupa powinna nas zaniepokoić? Objawy, na które warto zwrócić uwagę!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czy sprzątanie może mieć wpływ na zdrowie? Tak, jeśli chodzi o… sprzątanie kociej kuwety! Regularna ocena odchodów kota to bardzo cenna wskazówka dotycząca zdrowia zwierzaka, która może nawet uratować mu życie. Na co zwrócić uwagę, sięgając po łopatkę?
undefined
01.09.2024
Mistrzowie kamuflażu. Jak rozpoznać, że kot ma chore nerki?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Choroby nerek u kotów to niestety dość częsty problem zdrowotny. Mimo to zdarza się, że ich opiekunowie nie potrafią prawidłowo i na czas rozpoznać objawów. Jak sprawdzić, czy kot ma problem z nerkami i jak dbać o kociego przyjaciela z taką chorobą?
undefined
18.07.2024
Choroby kotów – jakie są najczęstsze objawy kociej choroby?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty potrafią o siebie zadbać. Jednak powinniśmy regularnie sprawdzać, czy u naszego mruczka nie zaszły niepokojące zmiany.
undefined