16.09.2018
Dlaczego kot tarza się na plecach?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czy twój kot ostentacyjnie przewraca się na plecy? I robi to tuż przed tobą, bylebyś tylko tego nie przegapił? Dowiedz się, co to znaczy!
fot. Shutterstock
Niektórzy twierdzą, że koty to skomplikowane zwierzęta. Jeśli jesteś początkującym kociarzem, to faktycznie, nim zaznajomisz się z kocią mową ciała, możesz nie wiedzieć, co twój futrzany przyjaciel chce ci przekazać swoim zachowaniem. A czy zastanawiałeś się, dlaczego kot tarza się na plecach? Cóż, w większości przypadków oznacza to, że twój mruczek czuje się odprężony. Zatem i tobie nie pozostaje nic innego, jak tylko się zrelaksować. Ale co jeszcze oznacza to zachowanie?
Relaks i zachęta do zabawy
Zauważ, że kiedy twój kot przewraca się na plecy, tym samym eksponuje wrażliwą część ciała – brzuch – który u większości mruczków jest strefą zakazaną (nad czym z kolei ubolewają opiekunowie). W takiej pozycji kot pokazuje, że czuje się w pełni zrelaksowany i spokojny.
Co więcej, jeśli nie poświęcasz zwierzęciu zbyt dużo uwagi, to prawdopodobnie mruczek ostentacyjnie przejdzie przed tobą, rzuci ci wymowne spojrzenie, a potem położy się na plecy, by się na nich tarzać. Niewątpliwie jest to dla ciebie sygnał: „Hej! Zaniedbujesz mnie! Poświęć mi trochę uwagi i pobaw się ze mną”. Istnieje wtedy duża szansa, że rzucisz wszystko, co właśnie w danej chwili robisz, by wziąć w dłoń wędkę i dostarczyć kotu rozrywki.
Pamiętaj! To, że kot odsłania brzuszek, wcale nie jest równoznaczne z zaproszeniem do tarmoszenia tej części ciała. Jeśli nie oprzesz się pokusie, to na własnej skórze będziesz mógł się przekonać, jak bolesne może okazać się nieposłuszeństwo.
Powitanie
W niektórych przypadkach kot przewraca się na plecy, aby powiedzieć swojemu opiekunowi wymowne: „Cześć! W końcu wróciłeś. To teraz mnie nakarm”. Jest to zachowanie szczególnie powszechne – i nie da się ukryć, że niezwykle urocze – u młodszych kotów i kociąt.
Zaufanie
Jeśli kot przewraca się na plecy w twoim towarzystwie, to czuj się… zaszczycony. Kot, który odsłania brzuch, jest całkowicie bezbronny i wierzy, że przy tobie nic złego mu się nie stanie – jest to jedno z tych zachowań, które wyrażają bezgraniczne zaufanie. Zatem nie pozostaje ci nic innego, jak napawać się tą chwilą i cieszyć widokiem kota tarzającego się na plecach.
Kotka w rui
Dlaczego kot tarza się na plecach? Wiercenie się na plecach jest również popularnym zachowaniem wśród niewysterylizowanych kotek, które w ten sposób dają znać najbliższemu otoczeniu, że są gotowe na krycie. Takie zachowanie również będzie miało miejsce po zaspokojeniu ich potrzeb.
Polecane przez redakcję
Reklama
Dlaczego kot tarza się na plecach?
Według dr Sharon Crowell-Davis kot, który tarza się na plecach, może w ten sposób okazywać swoją uległość. W niektórych przypadkach to zachowanie ma na celu zminimalizowanie uczucia nieznośnego swędzenia kręgosłupa, ale pozwala też rozciągnąć mięśnie. To również sposób na zebranie informacji o nowym otoczeniu, ale też po prostu efekt zażycia kocimiętki.
Kot także z takiego zachowania wyciąga pewne wnioski – mój człowiek zwrócił na mnie uwagę! Z kolei opiekun uważa, że mruczek w tej pozycji jest niezwykle słodki i zaczyna pieszczotliwie się do niego zwracać, co jest jednoznaczne z okazaniem mu uwagi. Jeśli kot się tą chwilą napawa, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że to zachowanie powtórzy.
Zobacz powiązane artykuły
25.09.2023
Plecak dla kota – tak czy nie?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Podoba się ludziom, ale co z kotami? Czy modny plecak zamiast tradycyjnego transporterka to na pewno dobry pomysł?
undefined
16.09.2023
Jak karać kota i go do siebie nie zrazić?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Karanie kota poprzez bicie czy krzyczenie jest niedozwolone. Jak więc ukarać nieposłusznego zwierzaka i odnieść sukces w jego wychowaniu?
undefined
14.09.2023
Spryskiwacz z wodą, czyli jak szybko zniszczyć relację z kotem
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Spryskiwanie wodą kota – to metoda, którą poleca się na forach, grupach dla kociarzy, a czasem nawet na blogach o zwierzętach! Ma być skuteczna i łatwa w zastosowaniu. Czy jednak faktycznie nie ma żadnych wad? A może to ona jest winna coraz gorszej relacji z kotem?
undefined