10.12.2017
Dlaczego kot drapie i gryzie gdy gładzisz go po brzuchu?
Joanna Nowakowska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Dotykasz swojego kota po brzuchu, a on się denerwuje? Dlaczego kot drapie i gryzie? Sprawdź, o co w tym wszystkim chodzi!
fot. Shutterstock
Dlaczego kot drapie i gryzie, gdy próbujesz pogłaskać go po brzuchu? Zastanawiasz się, czy chodzi o sprzeciw przed dotykaniem czułego kociego brzuszka, czy może o coś zupełnie innego? Co kot chce ci zakomunikować? Znajomość języka kociego ciała jest bardzo przydatna w interpretacji takich zachowań i pomaga lepiej porozumieć się z kotem.
Najczęściej spotykane tłumaczenia języka kociego ciała
- kot podchodzi do ciebie z ogonem uniesionym do góry – oznacza to powitanie. Czasem koniec ogona może wręcz wibrować – to już bardzo emocjonalne i pełne uwielbienia „dzień dobry”.
- kot przewraca się na plecy pokazując brzuch – ten gest często mylnie interpretujemy jako zachętę do głaskania i pocierania kociego brzuszka, a tak naprawdę jest to znak zaufania, jakim darzy cię pupil – ufa ci tak bardzo, że eksponuje najbardziej bezbronną i delikatną część swojego ciała. Gdy zaczniesz tarmosić jego brzuch – wyrazi swój sprzeciw – dlatego większość kotów reaguje gryzieniem i drapaniem – w kociej mowie to jednoznaczny sygnał „nie rób tak, nie lubię!”.
- ocieranie się kota o nogi człowieka – w kocim języku oznacza „dziwnie pachniesz, muszę cię zaznaczyć moim zapachem, poczuję się wtedy bezpieczniej”. To także gest przywiązania i miłości.
- uszy przypłaszczone do głowy – gdy kot „kładzie uszy po sobie” oznacza to strach, dezorientację i potrzebę ukrycia się.
- lizanie warg – gdy występuje po jedzeniu – to po prostu część kociej toalety, ale jeśli pojawia się niezależnie od posiłków – jest oznaką stresu, frustracji, ale też nudności (czyli za chwilę możemy spodziewać się „pawika”)
- powolne zamykanie i otwieranie oczu – kot czuje się bezpiecznie i pewnie, jest spokojny i niezagrożony
Koci body language jest dość skomplikowany a równocześnie subtelny. O wiele bardziej rozwinięty niż u innych ssaków społecznych, na przykład psów czy nawet ludzi.
Dlaczego kot drapie i gryzie – co na to badania?
Jak wykazały badania pewnej amerykańskiej organizacji prozwierzęcej na próbie 1100 właścicieli kotów, trzy czwarte z nich nie wiedziało, co oznacza ogon kota uniesiony pionowo do góry.
Co trzeci myślał, że gdy kot przewraca się na plecy pokazując brzuch, chce by go po brzuszku pogłaskano. Co trzeci nie wiedział, co oznacza powolne „miganie” kocich oczu, czyli zamykanie i otwieranie oczu. 65 procent osób uważało, że mruczenie u kota zawsze oznacza zadowolenie.
Połowa właścicieli była świadoma, że koty wylizują czasem wargi z powodu stresu. Co czwarty sądził, że wylizywanie kociego futra oznacza wyrywanie sierści w celu zaznaczenia swojego terytorium.
Inne badania pokazały, iż psy są zdolne do wyrażania mimiką pyska złożonych i subtelnych emocji. Mięśnie kociego pyszczka niestety nie są tak rozwinięte, być może to dlatego język kociego ciała jest bogatszy niż psi.
Polecane przez redakcję
Reklama
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
26.05.2023
Czkawka u kota – co robić, kiedy kot ma czkawkę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czkawka u kota? A i owszem! Czkawka to nie tylko ludzka przypadłość – może pojawić się też u niektórych zwierząt, m.in. u kotów i psów. Czy rzeczywiście jest to powód do zmartwień?
undefined
23.05.2023
Trudne noce z kotem – 6 zachowań, które potrafią doprowadzić do rozpaczy
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Gdy w domu gasną światła, dla niektórych kotów to znak, że zabawę czas zacząć! Co zrobić, gdy jednak chcesz się wyspać? Jakie kocie zachowania mogą doprowadzić do obłędu... z niewyspania? Sprawdź, co może się czekać!
undefined
19.05.2023
Jak pomóc kotu schudnąć? 5 sprawdzonych sposobów
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wielu opiekunów domowych mruczków uważa, że odchudzanie kota to trudny i nieprzyjemny proces. Wcale nie musi tak być! Dzięki tym sposobom bez trudu zadbasz o sylwetkę swojego pupila.
undefined