16.06.2021
Twój kot ma fioletowy język? Nie tylko taka barwa powinna martwić opiekuna
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Nie tylko fioletowy język u kota powinien martwić opiekuna. Każde odstępstwo od jasnoróżowej normy to alarm dotyczący stanu kociego zdrowia.
fot. Shutterstock
Kolor języka, a szerzej – błon śluzowych, często stanowi wiarygodne odzwierciedlenie zdrowia całego organizmu. Nie bagatelizuj niepokojących zmian barwy wnętrza pyszczka, a szczególnie języka. Fioletowy język u kota może oznaczać poważną chorobę. Co więcej, nie tylko ta barwa powinna dać opiekunowi do myślenia.
Skąd niebieski lub fioletowy język u kota?
Kolor błon śluzowych zależy od stopnia wypełnienia ich krwią, dwutlenkiem węgla i tlenem. Niedobór tych składników wpływa na barwę błon, w tym języka, warg i dziąseł. Prawidłowy kolor to jasnoróżowy. Barwa sina, niebieska, fioletowa lub biała jest nieodpowiednia i może świadczyć o sinicy. Język przyjmuje nienaturalne odcienie ze względu na szereg chorób. Jedną z przyczyn sinicy może być wrodzona choroba serca i spowodowane nią problemy z krążeniem. Kolor języka kota może zmienić się także po upadku z dużej wysokości, urazach klatki piersiowej, pogryzieniach przez psy. Kolejne poważne przyczyny zmiany koloru błon śluzowych to: odma opłucnowa czy hydrothorax (płyn w jamie opłucnej), astma, obrzęk płuc. Przepuklina przeponowa, zakaźne zapalenie otrzewnej lub FIP – te choroby również wpływają na stan błon śluzowych, w tym kolor języka.
Nie tylko fioletowy język u kota powinien martwić opiekuna
- Mocno czerwone wnętrze pyszczka wskazuje na alergię, stan zapalny, gorączkę lub uraz.
- Biały język może oznaczać anemię, odwodnienie.
- Zmiana koloru na brązowy/brunatny może wskazywać na patologie związane z żołądkiem czy jelitami.
- Kolor żółty to wynik żółtaczki lub zjedzenia czosnku albo cebuli (trujące)!
- Poza odpowiednią barwą ważne jest także nawilżenie śluzówki. Ta nie powinna być sucha!
W zależności od przyczyny, kot będzie najprawdopodobniej prezentował również inne objawy: letarg, apatia, brak apetytu, problemy z oddychaniem, dyszenie, wymioty, kaszel, postawa siedząca lub stojąca z mocno rozchylonymi przednimi łapkami i mocno wyciągniętą do przodu głową, czasem może się zdarzyć nagła utrata przytomności.
Jedno jest pewne – tego typu objawów nie należy bagatelizować ani czekać, aż przeminą. W przypadku kotów każdy sygnał mogący świadczyć o załamaniu zdrowia bądź bólu trzeba traktować poważnie i konsultować z lekarzem weterynarii.
A może to zwykłe przebarwienia?
Należy rozróżnić zmieniony kolor błon śluzowych od zwyczajnych i naturalnych przebarwień. Mogą one być wrodzone bądź pojawiać się u kota z wiekiem. Często zauważyć je można na nosie, wargach, podniebieniu, dziąsłach. Plamki te (plamki soczewicowate, piegi lub lentigo) zazwyczaj występują grupowo i nie stwarzają problemów zdrowotnych. Nie przekształcają się w czerniaka ani w inne zmiany rakowe. Są efektem niegroźnego rozrostu melanocytów występujących w naskórku i błonach śluzowych. Ale uwaga: jeśli zauważymy pojedynczą zmianę, na dodatek bolesną, sączącą się lub wypukłą, należy pokazać kota lekarzowi weterynarii.
Jeśli niebieskawa lub brunatna barwa kociego języka nie wynika z powodu polizania czegoś barwiącego, to wiedz, że w organizmie pupila może dziać się coś niedobrego. Niepokój wzbudzić powinien również język żółty, biały czy mocno czerwony. Naturalna barwa błon śluzowych jest jasnoróżowa – wszelkie odstępstwa mogą oznaczać kłopoty z układem oddechowym, krążeniowym, moczowym, uraz, zatrucie lub inne przypadłości.
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
19.01.2025
Czy człowiek może zarazić się robakami od kota?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy człowiek może zarazić się robakami od kota? I czy robaki od kota są groźne dla ludzi? Sprawdź, czy musisz zachować ostrożność, jeśli twój kot jest zarobaczony!
undefined
17.01.2025
O czym mogą świadczyć rozszerzone źrenice u kota?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
„Kocie, dlaczego masz takie wielkie oczy?” Sprawdź, dlaczego kot ma rozszerzone źrenice i kiedy może to oznaczać chorobę.
undefined
07.01.2025
Brzydki zapach z pyszczka kota – dlaczego kotu śmierdzi z pyska?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Brzydki zapach z kociego pyszczka to częsty problem zgłaszany przez opiekunów mruczków. Dlaczego kotu śmierdzi z pyska? I co może pomóc na śmierdzący oddech kota?
undefined