09.03.2023
Ile żyją koty domowe? Sprawdź, od czego zależy długość życia kota!
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
To, ile żyją koty, jest kwestią indywidualną. Warto jednak zdawać sobie sprawę z niektórych czynników, które mają na to wpływ. Pomogą ci one zrozumieć, jak długo będzie żył twój kot.
fot. Shutterstock
- Jak porównać wiek kota z ludzkimi latami?
- Od czego zależy długość kociego życia?
- Czy koty dachowce żyją dłużej niż rasowe?
- Ile żyją koty wolno żyjące?
- Ile żyją koty wychodzące?
- Ile żyją koty niewychodzące?
- Kastracja i sterylizacja przedłużają kotom życie!
- Ile będzie żył twój pupil?
- Jak przedłużyć kotu życie?
- Jak długo żył najstarszy kot świata?
Każdy koci opiekun chciałby, aby jego pupil towarzyszył mu jak najdłużej. Niestety prawa życia i śmierci są nieubłagane i prędzej czy później przyjdzie nam pogodzić się ze stratą. Myśl o utracie naszych ukochanych czworonożnych towarzyszy jest okrutna, lecz jak wszyscy, nasze koty także przejdą w końcu na tę drugą stronę. Od czego zależy długość kociego życia? Ile żyją koty dachowce, a ile rasowe mruczki? Jak przeliczyć wiek kota na ludzkie lata? Sprawdź!
Jak porównać wiek kota z ludzkimi latami?
Przed długi czas uważano, że jeden rok kota równa się 7 latom życia człowieka. Nie jest to jednak prawda! Kot rozwija się w inny sposób niż człowiek. Naukowcy na podstawie obserwacji rozwoju kotów zaproponowali następujący przelicznik wieku kota na ludzkie lata życia:
- pierwszy rok życia kota odpowiada 15 latom życia człowieka,
- drugi rok życia kota to 9 lat ludzkiego życia,
- każdy kolejny rok życia kota to 4 lata w rozwoju człowieka.
W ten sposób możemy obliczyć, ile żyją koty, które z nami mieszkają, patrząc pod kątem ludzkich lat.
Przykład:
Jeśli kot urodził się cztery lata temu:
15 lat (1. rok) + 9 lat (2. rok) + 4 lata (3. rok) + 4 lata (4. rok) = kot ma 31 lat ludzkich.
Uwaga!
U niektórych ras (na przykład u maine coona) rozwój psychiczny i fizyczny przebiega wolniej niż u pozostałych przedstawicieli tego gatunku. Koty te pełną dojrzałość osiągają w wieku 3-5 lat. W tym przypadku powyższe wyliczenia obarczone będą błędem.
Od czego zależy długość kociego życia?
Każdy gatunek zwierząt ma „zaprogramowany” swój własny cykl życiowy, obejmujący między innymi starzenie się i śmierć. To, ile żyją koty, zależy też od indywidualnego tempa starzenia. U niektórych osobników już w wieku 7 lat można zaobserwować pierwsze patologiczne objawy tego procesu. U innych natomiast nie są one widoczne nawet w wieku lat 12.
Oprócz indywidualnych predyspozycji na to, ile żyją koty, wpływają także:
- sposób żywienia,
- rasa (długo żyją m.in. kot bengalski czy kot syjamski),
- płeć,
- profilaktyka zdrowotna,
- kastracja,
- warunki utrzymania.
Czy koty dachowce żyją dłużej niż rasowe?
Na to, ile żyją koty dachowe, wpływa kilka czynników. W teorii powinny żyć dłużej niż koty rasowe, bo ich pula genetyczna jest większa. Rzadziej też może dochodzić do chowu wsobnego, który w nowopowstałych rasach na ogół występuje. Nie oznacza to jednak, że koty nierasowe nie są obciążone rozmaitymi chorobami genetycznymi – wiele z nich ma w sobie geny konkretnych ras. Co więcej, również chów wsobny nie jest taki rzadki, zwłaszcza w populacji zwierząt żyjących na jednym terenie. Czy więc teza, że koty rasowe żyją krócej i więcej chorują, jest prawdziwa?
Jedno jest pewne – im bardziej zmodyfikowana pod kątem wyglądu czy cech rasa, tym krótsze życie jej się przypisuje. Koty ras brachycefalicznych, jak kot perski, ze skróconymi lub wydłużonymi kończynami, nagie, o nietypowym umaszczeniu często żyją krócej.
Ile żyją koty wolno żyjące?
Na to, ile żyją koty wolno żyjące, wpływa wiele elementów takich jak:
- ruch uliczny,
- miejskie zanieczyszczenia,
- dzikie drapieżniki;
- puszczone luzem psy;
- inne koty.
To może sprawić, że wolno żyjący kociak nie dożyje sędziwego wieku. Koty na wolności narażone są na kontakt z wirusami i przeróżnymi pasożytami, które mogą przenosić na nie osłabiające i nieraz śmiertelne choroby. Z drugiej strony wolno żyjące mruczki mają pełną swobodę i mnóstwo ruchu, co poprawia ich kondycję i zapewnia stymulację umysłową. Niestety to nie wystarcza – koty na wolności żyją znacznie krócej niż ich domowi bracia, czyli od 3 do 10 lat. Średnia długość życia kota wolno żyjącego wynosi zaledwie 4 lata…
Warto tutaj odróżnić to, ile żyją koty wychodzące od tych żyjących na wolności. Koty wolno żyjące objęte są opieką gminy czy miasta. Bardzo często są to zwierzęta dzikie, dlatego trudno jest zapewnić im odpowiednią opiekę weterynaryjną w razie potrzeby. To wszystko obniża średnią ich wieku.
Ile żyją koty wychodzące?
Koty domowe wychodzące, które na co dzień mają możliwość swobodnych wędrówek, zazwyczaj dożywają jedynie 7-8 lat. Dlaczego? To dość oczywiste. Na to, ile żyją koty mające domy, ale samodzielnie wędrujące, wpływają:
- wypadki komunikacyjne,
- pogryzienia przez psy lub inne drapieżniki (np. lisy),
- zaginięcia,
- kłusownicze pułapki,
- bójki z innymi kotami,
- choroby zakaźne,
- rośliny trujące dla kotów,
- trutki na gryzonie.
To wszystko nie wpływa pozytywnie na jakość i długość życia naszego kota. Mruczka, który wychodzi na dwór, trudno ustrzec przed tego typu zagrożeniami.
Ile żyją koty niewychodzące?
Regularnie szczepione, odrobaczane, dobrze odżywione kociaki utrzymywane w warunkach domowych mogą żyć nawet trzy razy dłużej niż koty wolno żyjące. W przypadku kotów wychodzących ta różnica jest mniejsza, ale również zauważalna. Minimalna ilość stresu i kontaktu z patogenami, leczenie w przypadku choroby i profilaktyczne badania sprawiają, że typowy niewychodzący kot narażony jest niemal wyłącznie na nudę i otyłość… którym bez problemu zapobiegnie każdy dbający o pupila opiekun. Ile żyją koty, które mają przy boku dbającego o nich człowieka? Nawet 14-20 lat!
Kastracja i sterylizacja przedłużają kotom życie!
Szalejące hormony obniżają kocią ostrożność. Gdy kocurom w głowie tylko amory, uciekają z domów i udają się na długie wycieczki, z których nie zawsze wracają. Rany po stoczonych bójkach bywają śmiertelne. Z kolei kotki męczone rujkami nie są w stanie normalnie funkcjonować. Cierpią nie tylko z ich powodu, ale także przez ciągłe ciąże i wyczerpującą opiekę nad młodymi. Kastracja pozwala kotom skupić się na innych urokach życia, bez kierowania się instynktowną potrzebą rozrodu. Co więcej, redukuje ryzyko niektórych chorób nowotworowych czy ropomacicza.
Ile będzie żył twój pupil?
Liczby, o których wspominamy, są uśrednione i nie należy oczekiwać, że znajdą swoje odzwierciedlenie w każdym przypadku. Zdrowe koty, które czerpią radość z tego, co najlepsze w obu światach (zewnętrznym i domowym), także mogą spodziewać się dłuższego życia. Nawet dłuższego niż koty, które cały czas mieszkają w domu i cierpią z powodu nudy. Może być również tak, że nasz domowy pupil mimo wspaniałego traktowania zachoruje i nie zdołamy mu pomóc mimo najszczerszych chęci. Trzeba także pamiętać, że na długość życia kotów wpływają w dużym stopniu rasa, płeć i genetyczne uwarunkowania.
Jak przedłużyć kotu życie?
Liczby nie pozostawiają żadnych wątpliwości – na to, jak długo żyją koty, wpływa fakt, czy mieszkają w domu na stałe! Jako że koty niewychodzące żyją dłużej, warto o to zadbać. Również odpowiednie odżywianie i aktywnie spędzany czas mają niebagatelny wpływ na długość kociego życia. Oprócz żywienia i odpowiednich warunków musisz zapewnić kotu także regularne odrobaczanie i szczepienia. Pamiętaj również o regularnych wizytach u lekarza weterynarii. Umożliwią one szybkie wykrycie choroby, a co za tym idzie – jej skuteczne leczenie, a w efekcie długowieczność.
Jak długo żył najstarszy kot świata?
Koty żyją coraz dłużej. Najstarszym kotem świata była kotka dachowiec imieniem Creme Puff, która mieszkała w Austin w Teksasie (USA). Creme Puff odeszła 6 sierpnia 2005 roku w wieku 38 lat i 3 miesięcy. Jej właścicielem był Jake Perry. Opiekował się też inną długowieczną kotką o imieniu Granpa. Przedstawicielka rasy sfinks zmarła w 1998 roku w wieku 34 lat i 2 miesięcy.
współautorzy: Nikoletta Parchimowicz, Aleksandra Prochocka
#autopromocja
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
10.10.2024
Mój kot jest jedynakiem. Czy można zaprzyjaźnić go z drugim kotem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pewnego dnia dochodzisz do wniosku, że jeden kot w domu to za mało. Czy adopcja drugiego kota to dobry pomysł?
undefined
08.10.2024
Koci pazur – czyli wszystko co tyczy się kociego manicure i nie tylko
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy ktokolwiek wyobraża sobie kota bez pazurów? Ten atrybut jest nieodłączną częścią naszego małego drapieżnika.
undefined
07.10.2024
Do czego przydaje się soda w kocim domu?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Mamy ją w domu wszyscy. Jest skuteczna, tania, bezpieczna i… wciąż niedoceniana. Do czego przydaje się soda w kocim domu?
undefined