18.08.2020
3 sposoby na zdrowe kocie łapki. Sprawdź, czy je stosujesz!
Julia Dzierżak
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Masz w torebce krem do rąk? Kot też potrzebuje czegoś w tym rodzaju! Sprawdź, jak mu to zapewnić.
fot. Shutterstock
Jak dbać o łapy kota, by zawsze były zdrowe i miękkie? Nie jest to trudne, wystarczy regularność i odpowiednio dobrane „kosmetyki”. Zastanawiasz się, po co w ogóle stosować takie zabiegi? Przecież kot sam umie zadbać o stan swojego ciała… Teoretycznie tak, jednak są czynniki, z którymi nie będzie umiał sobie poradzić – chodzenie po śniegu lub rozgrzanym asfalcie, kontakt z ostrym chodnikiem czy niedobory witamin. Tutaj właśnie jesteś potrzebny ty. Możesz zapewnić swojemu kotu komfort, dbając o stan jego łap. Zobacz, jak to zrobić!
Smarowanie
Tak jak w kwestii ludzkich stóp czy dłoni, tak w kwestii kocich łap bardzo ważne jest odpowiednie nawilżenie. W drogeriach i sklepach zoologicznych dostępnych jest wiele specjalistycznych maści, które nawilżą i odżywią skórę na kocich łapach. Ważne, by przy ich wyborze kierować się przede wszystkim składem. Powinien być on naturalny i w 100% bezpieczny dla kota. Wiadomo, że dziwna substancja, przyklejona do poduszek to idealny obiekt zapalczywego zlizywania. Dobra maść powinna zawierać w sobie takie składniki jak witamina B5 oraz cynk. Mile widziane są także substancje regenerujące, takie jak bezpieczny dla kota olej lniany oraz składniki bakteriobójcze, np. nanosrebro. Unikaj jednak tych, które mają w sobie substancje zapachowe.
Jeśli nie jesteś zwolennikiem używania kosmetyków dla zwierząt, mamy dobrą wiadomość! Aby zadbać o łapy kota, możesz zastosować domowe sposoby, oparte na naturalnych składnikach, które masz pod ręką. Twoim pierwszym sprzymierzeńcem jest najzwyklejsza wazelina. Wystarczy stosować ją 2-3 razy w tygodniu, by pomóc kotu utrzymać dobrą kondycję łap. Jeśli jednak zamiast do kosmetyczki wolisz zajrzeć do kuchni, z pomocą przyjdzie ci najzwyklejsza oliwa z oliwek.
Jak dbać o łapy kota?
Oliwa jest bogata w kwas oleinowy, linolenowy i linolowy oraz w kwasy omega-3. Te składniki nie tylko natłuszczą poduszki kota, ale także poprawią ich kondycję i wspomogą gojenie. Co więcej, ciepła oliwa wcierana w kocie łapki przyniesie ulgę także po podrażnieniu rozgrzanym betonem.
Więcej o sposobach na leczenie popękanej poduszki przeczytasz TUTAJ.
Pielęgnacja pazurów
Stan kocich pazurów ma niebagatelny wpływ na samopoczucie kota. Dotyczy to w szczególności kotów niewychodzących, które nie mają okazji do porządnego starcia pazurów. Kiedy są one zbyt długie, mogą utrudniać chodzenie, zawijać się i powodować duży dyskomfort. Obcięte za krótko będą sprawiać ból i krwawić przez odsłonięcie zakończeń nerwowych.
Obcinając kocie pazury, nigdy nie powinieneś przekraczać tzw. białej linii. Obcięcie pazurów powyżej tej granicy sprawi kotu ból. Jak ją znaleźć? Wyznacza ją widoczna przez przezroczystą tkankę pazura różowa linia. Do dobrego stanu kocich pazurów przyczynią się również wymienione wyżej kosmetyki. Zawarte w nich witaminy i minerały odżywią też tkankę paznokcia.
Suplementacja
Kot narażony jest nie tylko na uszkodzenia mechaniczne. Problemy z poduszkami i pazurami mogą pochodzić także z wnętrza jego organizmu, czyli z niedoborów. Jak zatem dbać o łapy kota? Dostarczając mu odpowiednią ilość składników odżywczych, odpowiedzialnych za ich kondycję. Pomocny będzie przede wszystkim cynk. Odpowiednie dla kotów preparaty dostępne są w każdej lecznicy weterynaryjnej. Można również zastosować bogatą w cynk karmę, która pozwoli pupilowi zachować poziom tego pierwiastka w równowadze.
Jeśli myślisz, że poduszki łap kota są niezniszczalne i wszystkoodporne, to niestety jesteś w błędzie. Te części ciała są bardzo narażone na uszkodzenia mechaniczne, powstałe podczas chodzenia czy wspinania się. Widoczne są na nich również skutki niedoborów składników odżywczych, co objawia się ich suchością i pękaniem. Biorąc pod uwagę, że kocie łapy to zbiorowisko wszystkich bakterii i brudu, po którym może chodzić kot, bardzo ważne jest dbanie o ich dobry stan.
Zobacz powiązane artykuły
29.11.2024
Czym najlepiej czesać kota i jak robić to prawidłowo?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Jesień i wiosna to dwie pory roku, gdy nasze domowe koty intensywniej linieją. Jak sobie poradzić z wszechobecną sierścią i czym czesać kota?
undefined
28.11.2024
Kot chodzi własnymi drogami. Ile w tym prawdy?
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Skąd wzięło się powiedzenie, że kot chodzi własnymi drogami? Czy jest ono zgodne z prawdą? Przyjęło się mówić, że kot to samotnik, ale czy naprawdę tak jest?
undefined
21.11.2024
Szczekający kot? Czy koty w ogóle mogą szczekać?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty potrafią szczekać? A i owszem. I nie jest to zachowanie wyuczone od psów. Skąd bierze się szczekanie i co oznacza u kotów?
undefined