15.07.2024
Jak prawidłowo podawać tabletkę kotu?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Podanie kotu tabletki jest niezłym wyzwaniem. Podpowiadamy, jak zrobić to sprawnie, szybko i prawidłowo.
fot. Shutterstock
Wracasz od lekarza weterynarii, który przepisał twojemu pupilowi leki. I tu pojawia się problem: „Jak podać kotu tabletkę?”. To może być tabletka odrobaczająca lub antybiotyk. Nie ma znaczenia co. Ważne jest JAK to zrobisz. Pewien błąd popełnia się bardzo często – dowiedz się jaki.
Jak podać kotu tabletkę?
Poniżej przedstawiamy 4 sposoby, w jaki sposób można podać mruczkowi tabletkę. Wszystko zależy też od tego, jak bardzo kot chce z nami współpracować.
1. W jedzeniu
Najlepiej przemycić tabletkę w mokrej karmie z dodatkiem sosu. To teoretycznie sposób najprostszy i najmniej stresujący zarówno dla kota, jak i dla ciebie. W praktyce – bardzo zawodny. Nie zawsze się uda, nie ma też pewności, że kot w ogóle tabletkę zje. Może wyjeść dokładnie karmę, a lekarstwo zostawić na środku miski. Koty mają bardzo dobry węch – mogą wyczuć obcy zapach i odmówić jedzenia, nawet gdy wybierzesz danie o wyjątkowo intensywnym zapachu.
2. W wodzie
Tabletkę rozpuszczasz w wodzie, napełniasz strzykawkę powstałą zawiesiną i wstrzykujesz do kociego pyszczka. Ale uwaga: Nie każdy lek można podawać w ten sposób – najlepiej zapytaj najpierw o opinię lekarza weterynarii. Jeśli tabletka jest bardzo gorzka, skutkiem będą wymioty i mocne ślinienie się (czyli efekt będzie taki, jakby zwierzę wcale leku nie dostało).
3. W przysmaku
Świetnie sprawdzą się kocie kabanoski. Połam kabanosa na kawałki, w jeden z kawałeczków włóż tabletkę i taki nadziewaniec podaj mruczkowi. Najlepiej, gdy sam go zje. W ostateczności możesz szybko położyć go kotu z tyłu języka (kawałeczek kabanosa nie większy niż 1cm!), przymknąć mu pyszczek i pogładzić po gardle, aż połknie. Jeśli zrobisz to naprawdę szybko i sprawnie, sukces murowany.
4. Bezpośrednio do pyszczka
Aby nie zrobić kotu krzywdy, delikatnie przytrzymaj jego głowę i lekko ściśnij szczęki po bokach, aby je rozwarł. Drugą ręką połóż tabletkę jak najgłębiej na języku. Gdy kot zamknie pyszczek, przez chwilę gładź go po gardle. Zachęci to zwierzaka do połknięcia leku. Gdy już to zrobi, poświęć mu trochę czasu, uspokój i nagródź ulubionym smakołykiem.
I właśnie przy tym sposobie bardzo często popełniamy pewien błąd. Zdarzyło ci się łykać tabletki bez popicia wodą? Już domyślasz się, o co chodzi. U kota również tabletka może utknąć gdzieś w przełyku, zamiast trafić prosto do żołądka. Nie tylko spowoduje to dyskomfort, ale wolno rozpuszczając się w przełyku, może nawet zaszkodzić mruczkowi, podrażniając delikatną śluzówkę przełyku i wywołując ból. Dlatego ZAWSZE po podaniu kotu tabletki, należy podać mu strzykawką wodę – do popicia. Ile? Około 4-5 mililitrów na jedną tabletkę. Zamiennie można kotu podać (tuż po tabletce) trochę mokrego jedzenia czy sos z tuńczyka – spełnią dokładnie tę samą rolę – „przepychacza”.
Podsumowując – najskuteczniejszym sposobem będzie numer 4. Najmniej stresującym dla kota i dla nas – numery1 i 3.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
19.01.2025
Czy człowiek może zarazić się robakami od kota?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy człowiek może zarazić się robakami od kota? I czy robaki od kota są groźne dla ludzi? Sprawdź, czy musisz zachować ostrożność, jeśli twój kot jest zarobaczony!
undefined
17.01.2025
O czym mogą świadczyć rozszerzone źrenice u kota?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
„Kocie, dlaczego masz takie wielkie oczy?” Sprawdź, dlaczego kot ma rozszerzone źrenice i kiedy może to oznaczać chorobę.
undefined
07.01.2025
Brzydki zapach z pyszczka kota – dlaczego kotu śmierdzi z pyska?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Brzydki zapach z kociego pyszczka to częsty problem zgłaszany przez opiekunów mruczków. Dlaczego kotu śmierdzi z pyska? I co może pomóc na śmierdzący oddech kota?
undefined