02.05.2021
Jak usunąć zapach kociego moczu? Oto sprawdzone sposoby!
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Zapach kociego moczu jest wyjątkowo nieprzyjemny, intensywny i trudny do usunięcia. Jak uratować zasikane przez kota meble?
fot. Shutterstkock
Załatwianie się poza kuwetą może mieć wiele przyczyn. Niekastrowane koty znaczą moczem swoje terytorium, a kotki w rui zwabiają w ten sposób samce. Zestresowane, chore mruczki mogą unikać sikania w kuwecie, która nieraz kojarzy im się z bólem pęcherza lub zagrożeniem ze strony innych kotów w domu. Problem załatwiania się poza kuwetą wymaga więc dogłębnego przeanalizowania problemu, kastracji, konsultacji z behawiorystą lub wdrożenia odpowiedniego leczenia. Niezależnie od przyczyny takiego zachowania, silny zapach kociego moczu potrafi utrzymywać się w domu przez bardzo długi czas. Jak usunąć go z mebli i dywanów?
Jak usunąć zapach kociego moczu?
Specyficzny zapaszek kocich sików łatwo się rozprzestrzenia – już niewielka plamka może sprawić, że w całym domu unosić się będzie smród… Zasikany przez kota stary dywan zawsze możemy wyrzucić. Problem jednak pojawia się w sytuacji, gdy koci mocz wsiąknie w materac, ubrania czy kanapę. Standardowe środki czystości i proszki do prania nie zawsze skutecznie usuną zapach kociego moczu z każdej powierzchni. Jak sobie z nim poradzić?
Zlokalizuj źródło zapachu
Tak jak przy większości zabrudzeń, plamy kociego moczu usuniemy najłatwiej, gdy będą świeże. Jednak nie zawsze mamy okazję przyłapać kota na gorącym uczynku. W lokalizacji źródła charakterystycznego smrodku pomocna będzie latarka UV, której promienie sprawią, że zawarte w kocim moczu substancje zaczną świecić na żółtozielony kolor.
Woda i ocet
Mieszkanka wody i octu to doskonały środek usuwający plamy kociego moczu z drewnianej podłogi, paneli oraz ścian. Ta mikstura zneutralizuje też nieprzyjemny zapach. Ocet ma także właściwości odstraszające – popsikanie nim zasikanego przez kota miejsca sprawi, że mruczek najprawdopodobniej tam się więcej nie załatwi. Rozpylony na twardą powierzchnię ocet w ciągu kilku dni całkowicie wywietrzeje i stanie się niewyczuwalny dla ludzkiego nosa.
Soda oczyszczona
Soda oczyszczona to niezastąpiony pochłaniacz zapachów. Wyciągnie nieprzyjemny smród kocich sików z takich powierzchni, jak siedzenie i oparcie kanapy, firanki czy dywany. Po wstępnym osuszeniu plamy moczu, zasikane miejsce należy przetrzeć wodą i zasypać cienką warstwą sody oczyszczonej. Po godzinie proszek pochłonie zapachy i możemy usunąć go odkurzaczem.
Woda utleniona
Zalanie plamy kociego moczu dużą ilością wody utlenionej pozwoli na zneutralizowanie nieprzyjemnego zapachu. Musimy jednak pamiętać, że kolor niektórych materiałów może wyblaknąć pod wpływem tego środka. Dlatego jeśli chcemy użyć wody utlenionej, by usunąć zapach kociego moczu, powinniśmy najpierw przetestować ją na rogu dywanu lub w niewidocznym miejscu na kanapie.
Neutralizator kociego zapachu
Dostępne w sklepach zoologicznych specjalne neutralizatory zapachu kociego moczu mogą mieć postać proszku lub sprayu. Zawierają nie tylko środki zapachowe, ale także bakterie i enzymy, które rozkładają koci mocz do bezwonnych substancji. Przed zakupem takiego środka warto upewnić się, że można go bezpiecznie stosować w miejscach i pomieszczeniach, w których przebywają zwierzęta.
Polecane przez redakcję
Reklama
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
25.09.2023
Plecak dla kota – tak czy nie?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Podoba się ludziom, ale co z kotami? Czy modny plecak zamiast tradycyjnego transporterka to na pewno dobry pomysł?
undefined
16.09.2023
Jak karać kota i go do siebie nie zrazić?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Karanie kota poprzez bicie czy krzyczenie jest niedozwolone. Jak więc ukarać nieposłusznego zwierzaka i odnieść sukces w jego wychowaniu?
undefined
14.09.2023
Spryskiwacz z wodą, czyli jak szybko zniszczyć relację z kotem
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Spryskiwanie wodą kota – to metoda, którą poleca się na forach, grupach dla kociarzy, a czasem nawet na blogach o zwierzętach! Ma być skuteczna i łatwa w zastosowaniu. Czy jednak faktycznie nie ma żadnych wad? A może to ona jest winna coraz gorszej relacji z kotem?
undefined