10.06.2021
Palisz kadzidła z Palo Santo? To nie bez znaczenia dla twojego kota!
Julia Dzierżak
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Palo Santo przy kotach - co się stanie, gdy je zapalisz? Okazuje się, że to kadzidło ma podobne właściwości do popularnej rośliny, która pobudza kocie zmysły!
fot. Shutterstock
Słyszałeś kiedyś o kadzidłach z Palo Santo (Świętego Drzewa)? Ja pierwszy raz zobaczyłam je u koleżanki i szybko postanowiłam wypróbować we własnym domu. Efekty naprawdę mnie zadziwiły, dlatego postanowiłam opowiedzieć o skutkach palenia Palo Santo przy kotach.
Jak zapaliłam Palo Santo przy kocie…
Tak się składa, że oprócz bycia fanką wszelkich kadzidełek, naturalnych świec zapachowych i olejków eterycznych, jestem też oddaną kocią mamą. Co więcej, moja kicia jest bardzo ciekawska i odważna – nie boi się nowości. Oczywiście zawsze bardzo uważam, aby zapachy w domu nie były intensywne i nie drażniły mojej mruczki. Dlatego kadzidło z Palo Santo zapaliłam na balkonie, by do domu wkradał się tylko leciutki dymek.
Pachniało całkiem przyjemnie, ja poczułam się zrelaksowana. O, jakież było moje zdziwienie, gdy w pewnym momencie – kiedy zapach rozszedł się nieco po domu – moja mruczka zaczęła skakać jak szalona, biegać po meblach, ślinić się, odpychać łapami od oparć i – jak to określam – walczyć z niewidzialnym przeciwnikiem! Ostatni raz widziałam ją w takiej euforii, gdy po raz pierwszy bawiła się zabawką z matatabi… Początkowo nie rozumiałam, o co chodzi, ale po chwili namysłu zgasiłam kadzidło i zaczęłam wietrzyć dom. Jak się można domyśleć, szał uniesień minął, a kotka się uspokoiła. Zaintrygowana, zaczęłam szperać w internecie i pytać sprzedawców o skutki palenia Palo Santo przy kotach.
Czy Palo Santo szkodzi kotu?
Okazało się, że Palo Santo działa na koty tak samo jak kocimiętka! W Andach – na terenach, gdzie Palo Santo od wieków używane jest jako środek leczniczy (i magiczny) – stosuje się je właśnie do pobudzania kotów. Jeśli więc decydujesz się na zakup i używanie tego kadzidła, pamiętaj, by mruczek nie był wystawiony na jego działanie zbyt długo. Choć receptory węchowe u kota powinny przestać reagować na zapach po około 10 minutach, to przebywanie w zakadzonym pomieszczeniu nie jest wskazane ani dla niego, ani dla człowieka. Co więcej, wpływ Palo Santo na koty nie został jeszcze dokładnie zbadany, więc nie ma pewności, co dokładnie wywołuje u nich reakcję podobną do tej po kocimiętce.
Czytaj też: Esencje kwiatowe dla kota – nietypowy sposób na jego zdrowie
Moja kotka po kontakcie z dymem kadzidła szybko się uspokoiła, ale jeszcze przez jakiś czas można było zaobserwować u niej pobudzenie i wesołość.
Czym jest Palo Santo?
Palo Santo to rosnące w Ameryce Południowej drzewo, tradycyjnie używane w ziołolecznictwie, medycynie holistycznej i szamanizmie. Dziś rośnie jego popularność jako domowego kadzidełka o przyjemnym różano-żywiczno-miętowym aromacie. Jego właściwości zbliżone są do białej szałwii.
Kadzidła wykonuje się w szczególny sposób, ponieważ muszą one powstać z drzewa, które umarło w naturalny sposób. Następnie uschnięte drzewo powinno przeleżeć od 5 do 10 lat. Dopiero wówczas jest gotowe do wykorzystania jako kadzidło. Uważa się, że Palo Santo pomaga zmniejszyć skutki migreny i alergii. Posiada także właściwości odstraszające komary, ale dla człowieka jego zapach jest naprawdę kojący. Nic dziwnego, że zdobywa taką popularność. Ale kociarze – uwaga! Nie przesadźmy z tą substancją przy mruczkach.
Czy mieliście podobną sytuację z tym kadzidełkiem? A może inne substancje spowodowały u waszych kotów niespodziewaną reakcję? Koniecznie podzielcie się doświadczeniami w komentarzu!
Zobacz powiązane artykuły
10.12.2024
Dlaczego koty lubią się chować? Oto 6 najczęstszych powodów
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W kartonie, w szafie, pod łóżkiem – każdy szanujący się mruczek ma w zanadrzu kilka sprawdzonych kryjówek. Ale dlaczego w ogóle koty lubią się chować? Sprawdź, dlaczego kot się ukrywa!
undefined
09.12.2024
Kocie rewiry – znaczenie terytorium
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Dlaczego koty znaczą teren? Czy mogą tego nie robić w domu? Rozmawiamy z zoopsychologiem lek. wet. Jolantą Łapińską z Polskiego Stowarzyszenia Zoopsychologów.
undefined
08.12.2024
5 powodów, dla których kot przewraca różne rzeczy
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Tak się dziwnie składa, że kocia łapa podejrzanie często zahacza o różne przedmioty. Skąd bierze się ta skłonność do ich przewracania?
undefined