15.02.2018
Mruczek w kąpieli – kiedy kot potrzebuje kąpieli
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Kąpanie kota nie należy do przyjemnych czynności. Zdarza się jednak, że kot jest tak brudny, że kąpiel jest koniecznością.
fot.Shutterstock
Nasze mruczki z natury są czyściochami. Codziennie poświęcają bardzo dużo czasu na pielęgnację swojego futra. Większość kotów nie przepada za wodą, poza tą, która znajduje się w misce. Jednak zdarzają się sytuacje, kiedy nasz futrzak jest tak ubrudzony, że musimy sprawić wątpliwą przyjemność – zarówno jemu, jak i nam – jaką jest kąpanie kota. Kąpiel to dla nich duży stres, więc zwykle wyrywają się i drapią. Jak zatem się do tego zabrać, by nie była ona traumatycznym przeżyciem dla kota?
Oswajanie z wanną
Aby przyzwyczaić kota do kąpieli, należy najpierw oswoić go z naczyniem, w którym ma być myty. Najlepiej robić to na długo przed zabiegiem. Wystarczy włożyć zwierzę do suchej wanny czy brodzika (aby nie ślizgało się na gładkiej powierzchni, wyłóżmy dno gumową matą) i pozwolić mu zapoznać się z nowym otoczeniem – musi się poczuć w nim swobodnie.
Możemy się z nim tam bawić, karmić go smakołykami i głaskać. Efekty naszych starań powinny być widoczne już po kilku dniach.
Kąpanie kota
Trudno oczekiwać od kota, aby w czasie kąpieli stał spokojnie, gdy będziemy szukać szamponu albo ręcznika. Warto więc zadbać o to, aby wszystkie potrzebne przedmioty znalazły się w zasięgu ręki. Niezbędny będzie szampon przeznaczony dla kotów. Najlepiej nabyć go w dobrym sklepie zoologicznym lub u weterynarza – wtedy będziemy mieli pewność, że nie podrażni on delikatnej skóry kota.
Przyda się też kilka czystych ręczników, miękka gąbka i dzbanek do delikatnego spłukania futerka (nie należy kąpać kota pod bieżącą wodą, ponieważ dodatkowo go to zestresuje). Wodę nalewamy do naczynia, zanim przystąpimy do mycia – powinna mieć temperaturę zbliżoną do temperatury ciała kota, tj. 38,6 st. C. Pilnujmy, by podczas kąpieli nie sięgała wyżej niż do połowy łap i nie zalewała mu oczu czy uszu.
Suszenie
Mokrego kota należy zawinąć w ciepły ręcznik. Odradza się używanie suszarki – może to doprowadzić do przesuszenia skóry i wynikających z tego problemów. Suchą sierść delikatnie rozczeszmy specjalną szczotką.
Autor: Barbara Sieradzan
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
05.09.2024
Jak koty rozmawiają między sobą?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kocia mowa to podstawowe narzędzie komunikacji z opiekunem, ale tez z innymi zwierzętami. Czy wiesz, w jaki sposób koty rozmawiają ze sobą?
undefined
27.08.2024
Co zrobić, gdy koty się biją?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Jak się zachować, gdy widzisz bijące się koty? Reagować, rozdzielać, a może brać nogi za pas?
undefined
16.08.2024
Dlaczego kot pije wodę z kranu i z… toalety?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kot omija miskę z wodą na rzecz innych źródeł? Ta z kranu, zlewu i toalety wydaje mu się smaczniejsza? Skąd bierze się to zachowanie?
undefined