Kocie oczy. 6 niesamowitych rzeczy, o których nie wiedziałeś!

fot. Shutterstock

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że oczy kota mają w sobie coś magnetycznego, a ich piękno przyciąga ludzki wzrok.

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co kryje się za urzekającymi kocimi oczami? Co dokładnie widzi Twój wąsaty pupil? W jaki sposób wizja kota różni się od naszej? Czy koty widzą w ciemności?

Wciąż istnieje wiele spekulacji na temat tego, jak koty widzą otaczający ich świat. Z racji tego, że nie jesteśmy w stanie spojrzeć na rzeczywistość oczami kotów, musimy zaufać przeprowadzonym dotychczas naukowym badaniom. Poniżej prezentujemy najczęściej powielane hipotezy o kocich oczach.

1. Koty widzą kolory

Kot wygląda spod kartonowego pudła
fot. Shutterstock

Niegdyś uważano, że koty widzą świat w czarno – białych barwach. Zwierzaki te posiadają mniej czopków w siatkówce oka (fotoreceptorów), niż człowiek, przez co nie postrzegają kolorów tak intensywnie, jak ludzie. Naukowcy wierzą, że koty potrafią całkiem nieźle odbierać żółte i niebieskie barwy, natomiast mają problem z rozróżnieniem czerwonych oraz zielonych odcieni.

2. Dostrzegają mniej szczegółów, niż człowiek

To, czy koty są krótkowzroczne czy też nie, budzi wśród badaczy wiele wątpliwości. Kocie oczy posiadają równowagę prętów i czopków (na siatkówce oka), co uniemożliwia im dostrzeżenie takich samych szczegółów jak nam.

Jednakże kocia soczewka nie zmienia kształtu, co potwierdza tezę naukowców o krótkowzroczności kotów.  Odległość dwóch, trzech metrów jest dla mruczków najbardziej odpowiednią, z której najlepiej widzą otaczający je świat.

Zdjęcie leżącego kota z niebieskimi oczami
fot. Shutterstock

3. Szersze pole widzenia

Według naukowców z All Animal Eye Clinic w Whitehall i Animal Eye Institute w Cincinnati, w przeciwieństwie do człowieka koty mają szersze pole widzenia. Istota ludzka jest w stanie objąć wzrokiem 180 stopni. Jeżeli zaś chodzi o naszych wąsatych pupili, mogą one zobaczyć o 20 stopni więcej od nas, czyli pole ich widzenia obejmuje aż 200 stopni.

4. Słabe światło nie jest dla nich przeszkodą

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego mimo mroku panującego w pokoju, kot nagle zaczyna na coś polować? Naszym mruczkom, w przeciwieństwie do nas, potrzeba zaledwie jednej szóstej światła, by mogły coś dostrzec. Jest to związane z posiadaniem większej ilości pręcików. Umożliwiają one kotom dobre widzenie w bardzo słabym oświetleniu.

Oko naszych kocich przyjaciół składa się także z błony odblaskowej. Jest to warstwa tkanki, która znajduje się w tylnej części gałki ocznej. Jej zadaniem jest odbijanie światła, dzięki czemu oczy kota mogą widzieć w słabych warunkach oświetleniowych, a także świecić w ciemności. Co ciekawe, w odróżnieniu od ludzi, w dzień koty nie mają już aż tak dobrej ostrości widzenia.

Zwężone źrenice rudego kota, który leży i patrzy w obiektyw
fot. Shutterstock

5. Wyjątkowe źrenice

W porównaniu do ludzi zwierzęta, które są aktywne zarówno w dzień jak i w nocy, posiadają pionowe źrenice. Jest to niewątpliwie zauważalna różnica w wyglądzie kocich i ludzkich oczu. Charakterystyczna mniejsza źrenica ogranicza wpadanie światła do oka. Zatem im mniejsza „szczelina”, tym mniej się dostaje światła.

Zwężona źrenica pełni jeszcze jedną rolę. Reguluje ilość światła, które wpada do oka, a także chroni je przed jego intensywnością. Jest to niezwykle ważne, ponieważ światło w zbyt dużej dawce mogłoby uszkodzić delikatną budowę oka.

6. Trzecia powieka

Migotka. Tak nazywa się trzecia powieka, która wchodzi w strukturę kociego oka. Jest ona umiejscowiona w wewnętrznym kąciku rogówki. Migotka ma za zadanie chronić kocie oczy przed dostaniem się zanieczyszczeń, a także zwilżać gałki oczne.

7. Niebieski kolor oczu

Biały kot z niebieskimi oczami
fot. Shutterstock

Biały kot i niebieskie oczy? Jest to połączenie, które na wzrok nie ma wpływu, jednak może zwiastować problemy ze słuchem. Jest to dość częsty przypadek. Dlatego, jeżeli masz takiego kota lub planujesz mieć, wybierz się z nim do lekarza weterynarii w celu weryfikacji ewentualnych problemów słuchowych.

Co ciekawe wszystkie kocięta, które przychodzą na świat, niezależnie od rasy, mają niebieski odcień oczu. Potrzeba około 12 tygodni, by ujawniła się ich prawdziwa barwa.

A jaki kolor oczu ma twój kot?

Autor: Magdalena Olesińska
Array
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
koty :)
4 lat temu

jeden piwny, a drugi brązowy

Xin
Xin
4 lat temu

Żółto-zielonkawe

Kornelia Miś
Kornelia Miś
4 lat temu

żółte 😀

Pinchemigra
Pinchemigra
4 lat temu

Witam wszystkich,
Czy ktoś miał kota/kotke który zmienia kolor oczu na co dzień? Tzn. wcześniej kot miał zawsze zielone oczy, bardzo intensywną barwe, potem nagle zmienił na złote, ale czasami znowu ma zielone. Bywa tak że nawet w krótkim odstępie czasu, ale nigdy nie „nakryłam” go na tej przemianie, więc nie wiem czy powodowane jest jakimś czynnikiem.
Czy to normalny objaw, czy powinnam się niepokoić?
Magda