05.08.2018
Niebezpieczne zdobycze – konsekwencje kociego polowania
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zdarza się, że kocia ofiara okazuje się dla niego… szkodliwa.
fot. Shutterstock
Zdarzyło ci się kiedyś, że twój pupil wrócił do domu z ofiarą? Nawet jeśli posiadasz kota niewychodzącego, również możesz spodziewać się przyniesienia prezentu w postaci myszy czy choćby muchy. Koty to drapieżniki, a łowienie to ich natura. Dziś przyglądamy się nie tyle samemu pędowi łowieckiemu, co jego konsekwencjom zdrowotnym. Jakie nieprzewidziane konsekwencje może nieść ze sobą kocie polowanie? Jak mogą wpłynąć na zdrowie kociaka? Poniżej zestawienie najczęstszych kocich ofiar i związanego z nimi ryzyka.
Kocie polowanie: myszy
Myszy, czyli klasyka. Niektóre koty po prostu je łowią, inne nie tylko na nie polują, ale również je zjadają. Niebezpieczeństwa? Myszy przenoszą pasożyty, dlatego koty wychodzące powinny być odrobaczane częściej – najlepiej co 3 miesiące. Istnieje też ryzyko zatrucia, jeśli gryzoń zjadł wcześniej trutkę. Dlatego zawsze obserwuj kota, który wraca do domu po swoich wycieczkach. Jeśli zauważysz zmiany w samopoczuciu, futrzak będzie wymiotował lub stanie się osowiały – udaj się do weterynarza.
Kocie polowanie: żaby
Brzmi zabawnie? A wcale nie jest! Istnieją koty, które w przydomowych ogródkach ze szczególną radością polują właśnie na żaby! Zwłaszcza jeśli jest w ich okolicy więcej niż bardziej „oczywistych” ofiar, takich jak myszy. Łowiąc płazy, kot narażony jest na kontakt z bakteriami, które przenoszą. Najgroźniejsze jest jednak starcie z… ropuchą. Oczywiście wiele zależy od jej gatunku oraz tego, jak wyglądał sam kontakt kociaka z tym stworzeniem, jednak każda ropucha wytwarza toksyny, które mogą być niebezpieczne dla twojego pupila. Działają one na układ nerwowy i serce, mogą doprowadzić do drgawek lub trudności z oddychaniem, o arytmii nie wspominając.
Twój zwierzak upolował ropuchę? Jak najszybciej przemyj mu pyszczek dużą ilością wody, aby wypłukać toksynę. Następnie zabierz kota do weterynarza, który oceni stan jego zdrowia. Szczególną uwagę powinien zwrócić na serce. Może także zlecić podanie silniejszych środków (np. atropiny, leków ułatwiających oddychanie). Dobra wiadomość: w naszej części kontynentu nie występują tak toksyczne gatunki płazów, jak w krajach o cieplejszym klimacie, nie zwalnia nas to jednak z wizyty u lekarza weterynarii, jeśli kocie polowanie zaowocowało przytarganiem do domu ropuchy.
Kocie polowanie: ptaki
Ptaki mogą przenosić toksoplazmozę. Warto od czasu do czasu wykonać test laboratoryjny, który pokaże, czy kot jest zarażony. Jeśli będzie seronegatywny, czyli wskaże na brak zakażenia, możesz być spokojny. Jeżeli twojemu kotu zdarza się polować na ptaki, ważne jest również regularne odrobaczanie.
Kocie polowanie: nietoperze
Zdarza się, że kot upoluje nietoperza – nawet, jeśli mieszkasz w mieście. Brzmi to dość niewiarygodnie, ale jest możliwe. Znany jest przypadek kota niewychodzącego, który złapał nietoperza w mieszkaniu – zwierzak wleciał do domu przez uchylone okno. Jeśli twój kot miał kontakt z tym zwierzęciem, należy udać się z nim do weterynarza. Zwłaszcza wtedy, kiedy:
- jeśli nie został zaszczepiony przeciw wściekliźnie
- szczepienie straciło ważność
- nastąpił kontakt z krwią nietoperza
Najprawdopodobniej będziesz także poproszony o powiadomienie Powiatowego Inspektoratu Weterynaryjnego. Kot zostanie (czasem bezpłatnie) zaszczepiony przeciwko wściekliźnie i będzie objęty kwarantanną na trzy miesiące (czyli: zakaz wychodzenia z domu oraz kontaktu z innymi zwierzętami). Nie denerwuj się – w praktyce wścieklizna występuje u nietoperzy bardzo rzadko, jednak przezorny zawsze ubezpieczony.
Kocie polowanie: muchy i inne owady
Teoretycznie najmniejsze z zagrożeń. Narażony jest na nie nawet kot niewychodzący. Muchy przenoszą bakterie chorobotwórcze, w tym m.in. włosogłówkę (pasożyt jelita ślepego, którym zarazić mogą się zarówno czworonogi, jak i ludzie). Dlatego, podobnie jak w przypadku myszy czy ptaków, regularne odrobaczanie jest bardzo ważne!
Uważaj, gdy widzisz futrzaka polującego na osę lub pszczołę – wówczas należy koniecznie interweniować! Ich ugryzienia, zwłaszcza w koci pyszczek, mogą być naprawdę niebezpieczne dla twojego pupila. Więcej na ten temat znajdziesz TUTAJ.
A czy wasze koty polują i przynoszą wam swoje ofiary? Dajcie znać w komentarzach!
Autor: Marta Martyniak
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
12.09.2024
Gdy twój kot ma cię dość! Kocie sygnały, których nie powinieneś ignorować
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Kot mówi do nas całym swoim ciałem. Czy dobrze rozumiemy jego mowę? Oto kilka kocich sygnałów, które nie zawsze znajdują zrozumienie.
undefined
05.09.2024
Jak koty rozmawiają między sobą?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kocia mowa to podstawowe narzędzie komunikacji z opiekunem, ale tez z innymi zwierzętami. Czy wiesz, w jaki sposób koty rozmawiają ze sobą?
undefined
27.08.2024
Co zrobić, gdy koty się biją?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Jak się zachować, gdy widzisz bijące się koty? Reagować, rozdzielać, a może brać nogi za pas?
undefined