09.03.2018
Kot i waleriana, czyli alternatywa dla kocimiętki
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Twój sierściuch nie reaguje na kocimiętkę? Zafunduj mu zabawkę z walerianą - będzie uszczęśliwiony!
fot. Shutterstock
Każdy miłośnik kotów słyszał o kocimiętce – ba, możemy się założyć, że większość z was ma w domu kocią kolekcję zabawek z jej zawartością. Ale kot i waleriana? O tym mówi się rzadziej. A szkoda, bo to wyjątkowo udane połączenie!
Gdy kot nie lubi kocimiętki
Utarło się, że kocimiętka to doskonały wabik na koty – wizerunek podekscytowanego, wijącego się wokół roślinki kota skutecznie utrwalił się w naszej wyobraźni, m.in. za sprawą kultury masowej. Tym większego rozczarowania doznają właściciele mruczków, które na zabawki wypełnione kocimiętką reagują z ograniczonym entuzjazmem, lub wręcz całkowicie je ignorują. Wszystko dlatego, że w rzeczywistości tylko nieco ponad połowa kotów gustuje w tej roślinie – upodobanie do niej jest uwarunkowane genetycznie.
Jednak to, że nasz kot akurat nie jest fanem kocimiętki, wcale nie oznacza, że nie możemy mu od czasu do czasu zapewnić ekscytującej zabawy. Z pomocą przyjdzie kozłek lekarski, czyli popularna waleriana.
Kot i waleriana – zabawa gwarantowana!
Mimo, że waleriana kojarzy nam się z działaniem uspokajającym, w przypadku kotów może być… różnie. Kozłek lekarski wprawia mruczki w stan podekscytowania, co więcej, w przeciwieństwie do kocimiętki, działa na wszystkie koty. Najprawdopodobniej wszystko to za sprawą obecnego w roślinie kwasu walerianowego, który działa jak feromony – co ciekawe, samice reagują na niego silniej niż samce.
Uwaga – należy rozróżnić walerianę w postaci korzenia lub ziela kozłka lekarskiego od kropli stosowanych przez ludzi. Te drugie są nieodpowiednie (a nawet szkodliwe) dla kotów, ponieważ nierzadko zawierają alkohol. Jeśli chcemy sprawdzić, jak nasz pupil reaguje na walerianę, kupmy mu myszkę lub piłeczkę z jej zawartością – będziemy mieli pewność, że zabawa jest nie tylko przednia, ale i bezpieczna.
Kocie zabawki z walerianą są wprawdzie mniej popularne niż te z kocimiętką, ale i tak można je bez problemu znaleźć w większości sklepów zoologicznych. Najczęściej zawierają fragmenty korzenia rośliny, który podczas zabawy stopniowo uwalnia swoją charakterystyczną, jakże kuszącą z perspektywy kota, woń.
Zobacz powiązane artykuły
07.12.2024
Czy twój kot się nudzi? Jeśli robi którąś z tych rzeczy, to znaczy, że tak!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jeżeli rozpoznałbyś w tych zachowaniach objawy znudzenia, to masz świetny instynkt kociego opiekuna!
undefined
06.12.2024
Dlaczego mój kot nie chce korzystać z kuwety?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kot nie chce korzystać z kuwety? To jeden z najbardziej uciążliwych problemów, z jakimi czasem musi się zmagać koci opiekun… Nie ulega wątpliwości, że jest to sytuacja tak problematyczna, że należy szybko znaleźć jej przyczynę i rozwiązanie.
undefined
05.12.2024
3 szkodliwe mity o kotach. Nie daj im się zwieść!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Te trzy szkodliwe mity nie tylko mogą zniszczyć twoją relację z mruczkiem, ale także zrobić ogromną krzywdę zwierzakowi… Nie daj im się zwieść!
undefined