20.08.2017
Kot nie daje ci spać w nocy? Jest na to sposób!
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nocna aktywność kotów jest zmorą wielu ich właścicieli. Czy można zmienić nocne zwyczaje mruczków?
fot. Shutterstock
Zapadasz w głęboki sen, czujesz, że powoli „odpływasz”, tymczasem Twój milusiński właśnie wtedy wykonuje 3 szybkie skoki po Twojej klatce piersiowej, atakuje wystające spod kołdry nogi, bądź też robi wszystko, by wymusić na Tobie podanie karmy.
Jeśli – jak większość właścicieli kotów – w tym właśnie momencie świadomie lub mniej świadomie nagradzasz tego typu zachowania, zwracając na kota uwagę, uspakajając go lub karmiąc „dla świętego spokoju”, czas zmienić swoje zachowanie, by odzyskać spokojny, niczym niezmącony sen, co jest możliwe nawet w kocim domu.
Koty są zwierzętami z natury prowadzącymi nocny tryb życia. Ich dzicy kuzyni polują głównie w nocy. Nocna aktywność jest także konsekwencją domowego trybu życia, braku aktywności i nudy. Kiedy jesteś w pracy, pozostawiony sam sobie kot zazwyczaj śpi, więc kiedy wracasz do domu – jego dzień dopiero się zaczyna.
Jak zachęcić kota do spania w nocy?
Zablokowanie dostępu do sypialni nie jest skuteczną metodą – kot i tak będzie próbował się do niej dostać, drapiąc w drzwi, wieszając się na klamce czy też miaucząc. Najlepszym rozwiązaniem jest zwiększenie poziomu aktywności kota w ciągu dnia, tak, by w nocy po prostu poczuł się baaaardzo zmęczony. Może okazać się to problemem, gdyż większość z nas spędza swój dzień poza domem – w pracy. Stwórz więc swojemu kotu takie środowisko, które odpowiednio będzie stymulowało go do dziennej aktywności.
Punkt widokowy
Obserwowanie życia na zewnątrz daje kotu dużo satysfakcji, pobudza i daje możliwość aktywnego spędzania czasu. Nie zasłaniaj okien żaluzjami, pozwól kotu na swobodny dostęp do okiennego parapetu. Stwórz koci kącik, legowisko, miejsce, w którym bez przeszkód będzie mógł oddawać się codziennym obserwacjom życia zewnętrznego podczas twojej nieobecności. Na dworze przecież dzieje się tak wiele rzeczy, przyciągających kocią uwagę jak magnes – przelatujące ptaki, idący ludzie, bawiące się dzieci, biegające psy – obserwowanie życia za oknem to kocie real tv.
Pamiętaj jednak, że okno, jeśli ma pozostać otwarte także wówczas, gdy jesteś poza domem, musi być odpowiednio zabezpieczone przeciwko upadkowi. Pozostawienie kota samemu sobie z otwartym lub uchylnym oknem jest bardzo niebezpieczne dla jego życia i zdrowia. Nie proś się o kłopoty, załóż ogranicznik na uchylne okno. To tylko paręnaście złotych. Niewielka cena za twój spokój i życie pupila.
W Stanach dużą popularność zdobyły półki mocowane bezpośrednio na szybie za pomocą mocnych przyssawek. W Polsce jednak póki co są one niedostępne, jednak nie musi to być żadnym ograniczeniem – możemy sami zbudować punkt widokowy dla naszego pupila, wystarczy mocny sznurek, kawałek deski, kocyk i wkręty.
Drugi kot? Doskonały sposób na nudę!
Jeśli Twój kot jest jedynakiem, a Ty większość czasu spędzasz poza domem, rozważ adopcję kompana dla niego. Nic tak nie leczy kociej nudy jak kompan do zabawy!
Przed snem – zabawa na całego
Zadbaj o to, aby przed snem wybawić kota „do upadłego”. Doskonałym do tego narzędziem może okazać się popularna laserowa kropka czy też wszelkiego rodzaju wędki – czyli wszystko to, co zachęci kota do skakania, biegania – słowem – wyładowania nadmiaru energii nagromadzonej podczas całego dnia. Zmęczony zabawą kot wieczorem padnie jak długi. Prosto w sen 😉
Zapewnienie aktywności to nie wszystko
- Zadbaj o to, aby Twój kot miał swoje własne, przytulne legowisko lub budkę. Koty uwielbiają takie miejsca. Dodatkowe miękkie, futerkowe kocyki zachęcą mruczka do spania we własnym łóżeczku.
- Zmień nawyki żywieniowe: podawaj kotu największy posiłek tuż przed snem – najedzony, będzie miał większą ochotę na drzemkę. Przesuń poranną porę karmienia na późniejszą.
- Twój kot jest głodny o 4 nad ranem i nie jesteś w stanie tego zmienić? Zainwestuj w elektroniczny podajnik karmy – dzięki temu miska sama obsłuży kota, a Ty nie będziesz musiał wstawać z łóżka.
- Twój kot budzi Cię, skacząc po Tobie lub skrobiąc do drzwi sypialni i miaucząc, jakby umierał z głodu? Ignoruj to zachowanie – każde odstępstwo od tej reguły skończy się „wygraną” kota w temacie Twojego wstawania na jego żądanie.
Nigdy się nie poddawaj!
Kluczem do sukcesu jest wytrwałość. Ignoruj niepożądane zachowania i działaj według ustalonego planu. Nie ustępuj, bądź konsekwentny. Jeśli choć raz ulegniesz – możesz zaczynać wszystko od początku.
Powodzenia 🙂
Autorzy: mag, Joanna Nowakowska
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
05.09.2024
Jak koty rozmawiają między sobą?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kocia mowa to podstawowe narzędzie komunikacji z opiekunem, ale tez z innymi zwierzętami. Czy wiesz, w jaki sposób koty rozmawiają ze sobą?
undefined
27.08.2024
Co zrobić, gdy koty się biją?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Jak się zachować, gdy widzisz bijące się koty? Reagować, rozdzielać, a może brać nogi za pas?
undefined
16.08.2024
Dlaczego kot pije wodę z kranu i z… toalety?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kot omija miskę z wodą na rzecz innych źródeł? Ta z kranu, zlewu i toalety wydaje mu się smaczniejsza? Skąd bierze się to zachowanie?
undefined