19.02.2020
Czy nawilżacz powietrza jest korzystny dla kota?
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W sezonie grzewczym bywa prawdziwym zbawieniem, ale wśród opiekunów zwierząt - w tym kotów - budzi pewnie wątpliwości. Jak jest naprawdę?
fot. Shutterstock
Suche powietrze w domu potrafi być bardzo dokuczliwe. Gdy kaloryfery są rozkręcone, wiele osób decyduje się uruchomić nawilżacz, by podnieść wilgotność powietrza w mieszkaniu. Jednak w głowie wielu opiekunów domowych mruczków pojawia się pytanie – czy to urządzenie jest aby bezpieczne dla pupila? Nawilżacz powietrza a kot – jak to właściwie jest?
Suche powietrze szkodzi także kotom
Koty to prawdziwe piecuchy – wiele z nich w sezonie zimowym sypia tylko w pobliżu grzejników. Wynika to z faktu, że temperatura, w której mruczek nie musi wytwarzać ciepła do ogrzania się ani zużywać energii na chłodzenie organizmu to 30 do 38 st. C. A więc znacznie więcej niż pokazują termometry w naszych mieszkaniach (ludzie najlepiej czują się w 21-23 st. Celsjusza). Jednak zbyt suche powietrze spowodowane działaniem kaloryferów daje się we znaki także kotom i długofalowo negatywnie wpływa na ich samopoczucie.
Jakie objawy u kotów mogą świadczyć o zbyt suchym powietrzu w mieszkaniu?
- częste kichanie, wydzielina z nosa
- sucha skóra
- łupież
- zwiększone wypadanie sierści
- elektryzowanie się futerka
Najprostszym sposobem na zwiększenie wilgotności powietrza jest systematyczne stosowanie w domu nawilżacza. To proste urządzenie pozwala szybko zniwelować negatywne działanie kaloryferów. Ale czy nie jest szkodliwe dla kota?
Nawilżacz powietrza a kot
Samo nawilżanie powietrza nie jest w żaden sposób szkodliwe dla mruczka – wręcz przeciwnie, odpowiednia wilgotność jest ważna nie tylko dla ludzkiego, ale także dla kociego komfortu. Warto jednak podkreślić, że istnieje kilka typów nawilżaczy, które różnią się mechanizmem działania. Niektóre z nich z pewnych względów mogą stanowić zagrożenie dla zwierząt domowych. Jakie konkretnie? Wyjaśniamy poniżej.
Rodzaje nawilżaczy powietrza i ich potencjalny wpływ na koty
- Nawilżacze parowe – w urządzeniach tego typu znajduje się specjalna grzałka, która gotuje wodę, wytwarzając tym samym parę. Są ciche i wygodne, ale zarazem najmniej bezpieczne. Gorąca para może poparzyć ciekawskiego mruczka! Do nieszczęścia może też dojść, gdy zwierzak przypadkowo przewróci wypełnione wrzątkiem urządzenie. Nie jest to więc najlepszy wybór dla zwierzoluba.
- Nawilżacze ewaporacyjne – uchodzą za najbardziej naturalne. Odparowują wodę ze specjalnego wkładu nawilżającego, który należy wymieniać co kilka miesięcy. Wytwarzają chłodną mgiełkę, więc są bezpieczne dla zwierząt domowych.
- Nawilżacze ultradźwiękowe – tanie i proste w obsłudze, są równocześnie najpopularniejsze. Mechanizm działania takiego nawilżacza opiera się na rozbijaniu cząsteczek wody za pomocą ultradźwięków, tworząc tym samym mgiełkę. Z ludzkiego punktu widzenia są ciche, ale uwaga – generowane przez nie ultradźwięki mogą drażnić kocie uszy! Ponadto do takiego nawilżacza nie należy wlewać wody z kranu, tylko destylowaną.
Z powyższego zestawienia jasno wynika, że najbezpieczniejszym wyborem dla kociarza jest nawilżacz ewaporacyjny. Co nie oznacza, że wszyscy się na takie urządzenie decydują – w sieci nie brak opinii użytkowników nawilżaczy ultradźwiękowych, którzy twierdzą, że te nie mają żadnego wpływu na zachowanie ich kotów. Z pewnością spore znaczenie ma wrażliwość konkretnego kota, a także umiejscowienie urządzenia w domu. Osoby, które chcą zaryzykować i wypróbować nawilżacz ultradźwiękowy powinny jednak bacznie obserwować zwierzaka. Jakiekolwiek symptomy stresu czy zmiany w zachowaniu mogą być sygnałem, że urządzenie należy usunąć.
Nawilżacz powietrza a kot – czy to dobre połączenie? Odpowiedź brzmi: tak, pod warunkiem, że wybierzemy odpowiednie urządzenie. Samo nawilżanie powietrza jest dla kota tak samo korzystne, jak dla człowieka – poprawia samopoczucie i pomaga uniknąć nieprzyjemnych skutków nadmiernej suchości w mieszkaniu.
Czy stosujecie nawilżacze powietrza? Jak reagują na nie wasze koty? Czekamy na komentarze!
Zobacz powiązane artykuły
10.10.2024
Mój kot jest jedynakiem. Czy można zaprzyjaźnić go z drugim kotem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pewnego dnia dochodzisz do wniosku, że jeden kot w domu to za mało. Czy adopcja drugiego kota to dobry pomysł?
undefined
08.10.2024
Koci pazur – czyli wszystko co tyczy się kociego manicure i nie tylko
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy ktokolwiek wyobraża sobie kota bez pazurów? Ten atrybut jest nieodłączną częścią naszego małego drapieżnika.
undefined
07.10.2024
Do czego przydaje się soda w kocim domu?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Mamy ją w domu wszyscy. Jest skuteczna, tania, bezpieczna i… wciąż niedoceniana. Do czego przydaje się soda w kocim domu?
undefined