20.12.2020
Co podarować kotu na Święta? 10 pomysłów na superprezent dla mruczka
Joanna Nowakowska
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
On też chce coś znaleźć pod choinką! Co go ucieszy najbardziej? Znamy gust kotów, więc doradzimy w punkt!
fot. Shutterstock
Już nie musisz się wstydzić przed znajomymi, że planujesz zakup prezentu dla kota. Coraz więcej Polaków przyznaje się do obdarowywania mruczących przyjaciół gwiazdkowymi upominkami. Nie trzeba wydawać fortuny, by uszczęśliwić pupila. Oto parę prostych pomysłów na prezent dla mruczka.
Dwa prezenty w jednym
Jeśli brak ci weny lub zdolności manualnych, by samodzielnie przygotować zabawkę dla swego pupila, zajrzyj na aukcje charytatywne i grupy pomocowe fundacji wspierających koty – one często oferują ręcznie wykonane zabawki. Kupując coś na takiej aukcji, zrobisz podwójny prezent – swojemu kotu i zwierzakom w potrzebie.
Zrób to sam
Nowa zabawka ucieszy każdego mruczka. Możesz ją uszyć z kawałka materiału lub wydziergać szydełkiem z resztek włóczki. Do środka włóż ścinki materiału lub silikonowe kulki oraz koniecznie suszoną kocimiętkę. Możesz też przywiązać dyndadełka ze wstążek lub sznurka, a na ich końcach doczepić dzwoneczki.
Papierowe piłeczki
Proste rzeczy bywają najlepsze. Zwinięty w kulkę kawałek papieru to bezpieczna i sprawdzona zabawka, na dodatek ekologiczna. Z okazji świąt przygotuj pełne pudełko takich papierowych kulek i podaruj je pupilowi. Zapewnisz mu zajęcie i zyskasz trochę spokoju. Na jakąś godzinę albo dwie.
Kartonowe pudełka
Karton to drugi pewniak wśród wymarzonych kocich prezentów. Może być mały lub duży, z klapami albo bez – mruczka ucieszy każde tekturowe pudełko!
Drapak z kartonu
W sklepach zoologicznych można kupić drapaki z grubej falistej tektury. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zrobić taki drapak samemu. Wystarczy przyciąć kawałki grubej tektury, skleić i umieścić pionowo w płaskim pudełku. Można też poprosić w markecie z materiałami budowlanymi o już sklejone kartony.
Kawałek pnia
Kawałek pnia brzozy przymocowany do stabilnej podstawy (na przykład śrubami), o wysokości co najmniej dwóch, trzech wysokości stojącego kota, to najlepszy naturalny drapak dla mruczka!
Kot będzie ci wdzięczny za każdy prezent. Ale żaden nie zastąpi mu twojej uwagi, czułości i troski. Seanse głaskania, rozmów, zabaw, leżenia w łóżku lub tylko wspólnego patrzenia przez okno – to najlepsze, co możesz mu dać!
Zakazane prezenty
Z kotami jest jak z dziećmi – niektóre zabawki są dla nich groźne. Bądź mądrym kocim rodzicem i tych rzeczy im nie dawaj!
1. Foliowe woreczki i opakowania
Fajnie szeleszczą i koty je kochają, ale foliowy woreczek jest niebezpieczny! Zwierzę może okręcić sobie folię wokół szyi lub połknąć jej kawałek, a to może doprowadzić do groźnej martwicy jelit.
2. Wstążki od prezentów
Są jak węże żyjące własnym życiem. Kuszą, by zapolować! Niestety, stwarzają podobne zagrożenie jak folia. Bawić się nimi można tylko pod nadzorem!
3. Kłębki włóczki
Ładnie się toczą, rozwijają, plączą… I w tym tkwi problem, szczególnie dla kociąt. Kłębek wełny to potencjalny dusiciel…
4. Anielskie włosy
Przyciągają wzrok, także koci. Ale to największy wróg mruczka. Gdy zwierzę je połknie, nie będzie ratunku. Nie myśl: „dopilnuję”. W kocim domu lameta jest stanowczo zakazana!
5. Szklane bombki
Kolejna pokusa dla kota. Niestety, szkło łatwo się tłucze i może poranić. Dlatego jeśli koniecznie chcesz mieć szklane bombki, to wieszaj je tylko wysoko na drzewku. A najlepiej zastąp je ozdobami wykonanymi z nietłukących się materiałów. I nigdy, przenigdy nie dawaj żadnemu mruczkowi do zabawy szklanych bombek!
Prezent dla mruczka: TOP 10 kocich upominków
Kot nie napisze listu do Świętego Mikołaja ani nie powie ci, co chciałby dostać. Za to bardzo się ożywi na widok trafionego podarunku! Poniżej znajdziesz 10 pomysłów na prezent dla mruczka.
1. Drapak
Pomaga zaspokajać kocie instynkty i chroni nasze meble przed pazurami. Powinien być duży, najlepiej pod sam sufit!
2. Budka
To prawda, kot sam wybiera miejsce, w którym chce sypiać. Jeśli wybrał kosz na bieliznę, zakup przytulnej i miękkiej budki będzie strzałem w dziesiątkę.
3. Fontanna
Najlepiej ceramiczna. Fontanna to frajda dla pupila oraz inwestycja w zdrowie.
4. Nowe miseczki
Najlepiej wybierzmy miseczki ceramiczne – są higieniczne, nie wchłaniają zapachów.
5. Podkładka pod miskę
Pomaga utrzymać czystość kociej jadalni. Jeśli pupil ma zwyczaj wynosić jedzenie i jadać „z podłogi”, podkładka będzie dodatkową miską.
6. Laserek
To nic, że kot ma już laserowy wskaźnik do ręcznego sterowania. Teraz możesz mu kupić laserek w pełni automatyczny, z kilkoma programami regulacji.
7. Tunel
Tunel z wytrzymałego materiału, rozpięty na obręczach, składany, szeleszczący, z otworami, a być może także przyczepionymi zabawkami – każdy z tych elementów to powód do kociej radości!
8. Przysmak
To nic, że częstujesz go smaczkami na co dzień. Święta to dodatkowa okazja do zadbania o kocie podniebienie. Nie eksperymentuj z rodzajem przysmaków, postaw na te sprawdzone.
9. Furminator
Przyda się zwłaszcza w okresie zwiększonego wypadania sierści. Wiele kotów lubi „pieszczoty” furminatorem.
10. Zabawka interaktywna
Od kocich wędek przez kule smakule i karuzele z piłeczkami po zabawki na inteligencję – tunele, labirynty i pojemniczki ze schowkami na przysmaki. Wspólna zabawa zacieśnia więzi!
Zobacz powiązane artykuły
16.09.2023
Jak karać kota i go do siebie nie zrazić?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Karanie kota poprzez bicie czy krzyczenie jest niedozwolone. Jak więc ukarać nieposłusznego zwierzaka i odnieść sukces w jego wychowaniu?
undefined
14.09.2023
Spryskiwacz z wodą, czyli jak szybko zniszczyć relację z kotem
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Spryskiwanie wodą kota – to metoda, którą poleca się na forach, grupach dla kociarzy, a czasem nawet na blogach o zwierzętach! Ma być skuteczna i łatwa w zastosowaniu. Czy jednak faktycznie nie ma żadnych wad? A może to ona jest winna coraz gorszej relacji z kotem?
undefined
12.09.2023
Dlaczego koty obwąchują wszystko i wszystkich?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty mają bardzo dobrze rozwinięty zmysł węchu. Nikogo nie powinno więc dziwić, że używają go, gdy tylko mają okazję. Dlaczego jednak tak często? Co sprawia, że koty obwąchują wszystko i wszystkich?
undefined