26.03.2022
Prostata u kota – czy koty cierpią na przypadłości związane z gruczołem krokowym?
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Na przerost prostaty są najbardziej narażone koty niekastrowane oraz te w podeszłym wieku. Większość przypadków przerostu prostaty można wyeliminować poprzez kastrację kocura.
Fot. Shutterstock
Prostata u kota – zapalenie, powiększenie, nowotwór. Czy koty cierpią na przypadłości związane z gruczołem krokowym?
Prostata u kota – co to takiego?
Prostata to mały gruczoł krokowy występujący jedynie u samców. Znajduje się on w pobliżu szyi pęcherza moczowego. Jest odpowiedzialny za produkowanie płynu niezbędnego do transportu nasienia. Z wiekiem gruczoł krokowy (otaczający cewkę moczową) stopniowo nabrzmiewa i powiększa się – niekiedy aż tak bardzo, że uciskając cewkę moczową, utrudnia oddawanie moczu. Utrudnione mogą być także ruchy jelit. Powiększenie gruczołu następuje również w wyniku zbyt dużej ilości testosteronu w organizmie. Rozrost prostaty nie w każdym przypadku jest bolesny. Bywa jednak, że stan taki utrzymuje się uporczywie i jest przyczyną silnego bólu, trudności w poruszaniu i oddawaniu kału oraz moczu.
Jakie są zatem przyczyny powiększonej prostaty? Są to między innymi:
- rak prostaty,
- zaburzona gospodarka hormonalna,
- wiek,
- cysty,
- guzy łagodne,
- ropień prostaty,
- zakażenie bakteryjne prostaty.
Objawy chorej prostaty
U zwierząt z powiększonym gruczołem krokowym mogą występować trudności z oddawaniem moczu. Problemy kuwetowe u kotów to dość częsta konsekwencja złego samopoczucia. Jeśli wynikają one z chorej prostaty, to będą spowodowane wystąpieniem stanu zapalnego, a także bólu. Może wystąpić także całkowita niedrożność cewki moczowej. Powiększony gruczoł utrudnia oddanie moczu w całości, dlatego też będzie on zalegał w drogach moczowych. Wskutek tego może rozwijać się stan zapalny. Prawdopodobne jest także wdanie się zakażenia. Niekiedy powiększony gruczoł krokowy uciska na jelito grube, powodując w rezultacie trudności w wypróżnianiu. Rozmiar prostaty może także sprawiać fizyczny ból utrudniający chodzenie. Co zatem powinno nas zaniepokoić? Zwracaj uwagę na:
- problemy kota z oddaniem moczu,
- problemy z wypróżnieniem się,
- krew w moczu,
- nienaturalne poruszanie się zwierzęcia,
- nadmierne wylizywanie okolic krocza i brzucha,
- bolesność,
- gorączkę,
- brak apetytu,
- utratę wagi czworonoga.
Rak prostaty
Poza powyższymi przypadłościami prostaty u kotów gruczoł ten może również zaatakować nowotwór. Rak prostaty u kotów jest niezwykle agresywny i często, gdy uda nam się go zdiagnozować, nawet po pierwszych objawach, bywa już za późno na efektywne leczenie.
Leczenie przerostu prostaty
Na szczęście przypadłości związane z przerostem gruczołu krokowego zdarzają się u kotów stosunkowo rzadko. Dzieje się tak dzięki temu, że zwierzęta te w większości przypadków są poddawane zabiegowi kastracji. Ten hamuje szalejący testosteron, przez którego nadmiar dochodzi do zbytniego powiększenia prostaty. Ze względu na rzadkie występowanie choroby prostaty u kotów niewiele wiadomo tak naprawdę na temat jej leczenia. W przypadkach, gdy powiększenie prostaty powoduje bolesność, trudności w chodzeniu i oddawaniu moczu, weterynarz najpewniej zaleci leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne. Przydatna może być radioterapia lub chemioterapia. Długotrwałe leki przeciwzapalne nie są zalecane do stosowania u kotów ze względu na ryzyko wystąpienia niewydolności nerek. Pomocne może być leczenie wspomagające w celu złagodzenia napięcia moczu lub kału. Zabieg chirurgiczny polega zwykle na usunięciu części cewki moczowej lub przekierowaniu przepływu moczu. Operacja taka nie jest jednak pozbawiona ryzyka ani powikłań. Jeśli przyczyną powiększenia prostaty jest testosteron, weterynarz z pewnością zaleci kastrację kota.
Prostata u kota- podsumowanie
Na przerost prostaty są najbardziej narażone koty niekastrowane oraz te w podeszłym wieku. Większość przypadków można wyeliminować poprzez kastrację kocura. Rokowanie na wyzdrowienie kota z tą przypadłością jest dobre. O ile nie dotyczy choroby nowotworowej. Z tą zawsze jest trudniej. Gdy zauważysz u swojego pupila jakiekolwiek problemy z załatwianiem się, nie zwlekaj i zabierz go do weterynarza. Im prędzej zostanie postawiona diagnoza, tym lepiej!
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
19.01.2025
Czy człowiek może zarazić się robakami od kota?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy człowiek może zarazić się robakami od kota? I czy robaki od kota są groźne dla ludzi? Sprawdź, czy musisz zachować ostrożność, jeśli twój kot jest zarobaczony!
undefined
17.01.2025
O czym mogą świadczyć rozszerzone źrenice u kota?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
„Kocie, dlaczego masz takie wielkie oczy?” Sprawdź, dlaczego kot ma rozszerzone źrenice i kiedy może to oznaczać chorobę.
undefined
07.01.2025
Brzydki zapach z pyszczka kota – dlaczego kotu śmierdzi z pyska?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Brzydki zapach z kociego pyszczka to częsty problem zgłaszany przez opiekunów mruczków. Dlaczego kotu śmierdzi z pyska? I co może pomóc na śmierdzący oddech kota?
undefined