09.12.2020
Czy kot może zbić kokosy? Sprawdź, czy wystarczy, by miał olej w głowie!
Julia Dzierżak
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Na co naszym mruczkom przydać się może nieco oleju kokosowego raz na jakiś czas? Sprawdźmy to!
fot. Shutterstock
Olej kokosowy to kolejny produkt z rodziny superfood, o której pisaliśmy jakiś czas temu. Jak się okazuje, kokosowy przysmak może całkiem dobrze służyć naszym mruczkom. Tylko jak włączyć go do kociej codzienności?
Działanie od zewnątrz
Olej kokosowy dla kota to bardzo dobry pomysł, jeśli twój mruczek ma problemy skórne lub boryka się z zewnętrznymi pasożytami. Niechciani goście, tacy jak pchły, kleszcze czy świerzbowce duszą się pod warstwą tłuszczu, którą zostanie wysmarowany kot. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej się ich pozbyć. Ponadto olej kokosowy działa kojąco i przeciwzapalnie. Pomoże więc w przywróceniu skórze mruczka dobrej kondycji. Zawarte w nim składniki odżywcze sprawiają, że skóra i sierść kota są mocne, lśniące i mięciutkie!
Działanie od wewnątrz
Bogaty w cenną witaminę E olej kokosowy może działać także wewnątrz organizmu. Włączenie go do codziennej diety mruczka pomoże w utrzymaniu jego sierści i skóry w bardzo dobrym stanie. Wysoka zawartość kwasu laurynowego sprawia, że idealnie nadaje się do wspomagania leczenia infekcji wywołanych przez wirusy i bakterie wewnątrz i na zewnątrz organizmu.
Olej kokosowy dla kota a kłaczki
Olej kokosowy dla kota, który często wypluwa kłaczki? O tak! To dobry plan, ponieważ ten produkt – po pierwsze – poprawia stan sierści, więc kot siłą rzeczy zlizuje jej mniej. Po drugie – olej może zmniejszyć stan zapalny górnych dróg oddechowych, spowodowany szorstką fakturą kulek futra. Niepozorna rzecz, a niesie ze sobą wiele korzyści.
Olej kokosowy dla kota a trawienie
Olej kokosowy dla kota to także suplement wspomagający trawienie. Kwasy MCFA zapobiegają obciążeniu układu pokarmowego. Ponadto pomagają w przyswajaniu witamin oraz innych składników odżywczych i są łatwo przyswajane w jelitach. Wspomniany kwas laurynowy wspomaga też walkę z pasożytami układu pokarmowego i leczenie stanów zapalnych przez nie wywołanych.
Istnieją jednak pewne obawy…
Przed rozpoczęciem stosowania oleju kokosowego w diecie i pielęgnacji kota opiekunów często powstrzymują pewne obawy. Jedną z głównych kwestii jest strach przed wywołaniem w ten sposób u mruczka stłuszczenia wątroby lub zapalenia trzustki. Specjaliści z firmy CoCo Therapy uspokajają: w rzeczywistości olej kokosowy w odpowiednich ilościach pomoże złagodzić stan zapalny wywołany tymi chorobami.
MCT (średniołańcuchowe trójglicerydy, do których należy olej kokosowy – red.) nie potrzebują do przetwarzania enzymów żółciowych ani trzustkowych. Po spożyciu i dotarciu do jelita dyfundują do krwioobiegu i przenoszone są bezpośrednio do wątroby, gdzie przekształcają się w ketony, dostarczające energii.
Warto też wiedzieć, że olej kokosowy może pomóc w zwiększeniu kaloryczności posiłków kotów, które mają trudności z utrzymaniem prawidłowej wagi. Pomoże także witaminom szybciej się wchłonąć i zacząć działać w organizmie mruczka. Kto by pomyślał, że ten coraz popularniejszy produkt może być tak cenny dla kotów!
Źródło: Moderncat
Zobacz powiązane artykuły
19.01.2025
Czy człowiek może zarazić się robakami od kota?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy człowiek może zarazić się robakami od kota? I czy robaki od kota są groźne dla ludzi? Sprawdź, czy musisz zachować ostrożność, jeśli twój kot jest zarobaczony!
undefined
17.01.2025
O czym mogą świadczyć rozszerzone źrenice u kota?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
„Kocie, dlaczego masz takie wielkie oczy?” Sprawdź, dlaczego kot ma rozszerzone źrenice i kiedy może to oznaczać chorobę.
undefined
07.01.2025
Brzydki zapach z pyszczka kota – dlaczego kotu śmierdzi z pyska?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Brzydki zapach z kociego pyszczka to częsty problem zgłaszany przez opiekunów mruczków. Dlaczego kotu śmierdzi z pyska? I co może pomóc na śmierdzący oddech kota?
undefined