28.07.2008
Tam gdzie król piechotą chodzi…
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kocie kuwety można kupić w różnych kolorach i kształtach, ale jakie będą najlepsze dla naszego pupila?
fot. shutterstock
Można je kupić w różnych kolorach i kształtach. Bywają podobne do plastikowych wanienek, misek, ale są też narożne. Te z zadaszeniem często mają wahadłowe drzwiczki, szufladki na ściółkę, filtry i pochłaniacze zapachów. Co to takiego? Oczywiście – kocie kuwety.
Którędy do toalety?
Im większa kuweta tym lepiej – koty lubią dużą przestrzeń. Przyjmuje się, że minimalne wymiary kociej toalety to 40 x 50 cm. Wygodniejsze dla ludzi kuwety zakrywane wcale nie są bardziej komfortowe dla kotów. Z reguły wolą one kuwety odkryte, bo w zamkniętych koncentrują się zapachy nieprzyjemne dla zwierzaka.
Kuwety nie należy stawiać obok głośnych urządzeń, takich jak pralka czy zmywarka. Koty są bardzo wrażliwe na punkcie bezpieczeństwa i odgłosy wydawane przez te urządzenia mogą je zniechęcić do korzystania z toalety.
Nie należy jej także ustawiać w pobliżu misek z jedzeniem. Gdzie więc powinna stać kuweta? Najlepiej w miejscu łatwo dostępnym dla kota, z widoczną drogą… ewentualnej ucieczki.
Koty lubią czystość
Kuweta powinna być sprzątana przynajmniej raz dziennie i dokładnie myta raz w tygodniu. Wiele kotów nie lubi wchodzić do brudnej. Do czyszczenia nie wolno używać zbyt intensywnie pachnących detergentów. Po kilku myciach kotu może przestać kojarzyć się ona z właściwym celem.
Domowe mruczki niechętnie korzystają ze wspólnej toalety. Jeśli w domu mieszka więcej kotów, to każdy powinien mieć oddzielną kuwetę – a najlepiej by była jeszcze jedna dodatkowa (niektóre koty różne potrzeby fizjologiczne załatwiają do różnych kuwet).
W sklepach wybór jest olbrzymi. Odkryte kuwety kosztują od 30 do 90 zł, zadaszone od 60 do 150.
Co do kuwety?
Do wyboru mamy żwirki gliniane, silikatowe (zwykłe lub w granulkach, bardzo wydajne – można rzadziej sprzątać), zbrylające się – czyli wchłaniające wilgoć, i niezbrylające, w których wilgotny żwirek opada na dno pozostawiając ten czysty na wierzchu. Kupić można także żwirek drewniany, zrobiony z naturalnych włókien, tworzący grudki i nieprzyklejający się do sierści kota.
Według producentów jest bardzo wydajny, ale nie wszystkie zwierzaki go lubią.
Jaki wybrać? Unikajmy żwirków perfumowanych. Wiele kotów ich zwyczajnie nie znosi.
Nie należy też umieszczać w kociej toalecie pochłaniaczy zapachów (lepiej zwyczajnie posprzątać), ani zakopywać tam plastikowych sitek, które co prawda ułatwiają czyszczenie kuwety, ale utrudniają kotu grzebanie w piasku.
Wybierając żwirek należy zwrócić uwagę na jego grubość. Zazwyczaj koty wolą drobny – gruboziarnisty może okazać się zbyt ostry i w efekcie nasz pupil straci ochotę do kopania i spacerowania po nim. Najlepiej więc kupić piasek drobnoziarnisty, taki który nie pyli się i dobrze wchłania wilgoć.
Nieco inaczej wygląda spawa w przypadku kociąt – im zaleca się grubszy, ponieważ maluchy mają tendencję do zjadania ziarenek piasku.
Najczęściej wystarczy nasypać do kuwety około 5 cm warstwę żwirku, ale zalecane jest sprawdzenie preferencji swojego ulubieńca.
Łopatki do czyszczenia
Dobra łopatka powinna mieć zagięte ścianki, być zrobiona z twardego materiału, żeby nie wyginała się podczas sprzątania. Wybierając ją, należy zwrócić uwagę na to, do jakiego wkładu będzie przeznaczona jak i na wielkość kuwety. Kosztują zazwyczaj nie więcej niż kilka złotych, ale często można je kupić w zestawie z kuwetą.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
16.11.2023
Jak nauczyć kota korzystania z kuwety? Garść praktycznych porad
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Jak stworzyć optymalne warunki dla kota i uczynić naukę korzystania z kuwety przyjemnym doświadczeniem dla obu stron?
undefined
03.11.2023
Jak przeliczyć wiek kota na ludzkie lata? Sprawdź!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Opiekunowie kotów patrząc na swoich pupili, często zastanawiają się, ile lat miałby ich mruczek, gdyby był… człowiekiem. Jak przeliczyć wiek kota na ludzkie lata w prosty sposób? Sprawdźmy, czy to możliwe!
undefined
02.11.2023
Jak podać kotu tabletkę? Oto naszych 5 sposobów!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Podawanie kotu leków i suplementów to wyzwanie, ale istnieje kilka sprawdzonych metod, które mogą ułatwić to zadanie! Jak przekonać kota do przyjęcia tabletki, gdy nie jest chętny do współpracy z opiekunem? Oto 5 skutecznych i sprawdzonych pomysłów!
undefined