15.01.2022
Wścieklizna u kotów na Mazowszu – jest się czego bać? Instrukcja postępowania
Joanna Żołnierkiewicz
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
We wtorek 11 stycznia 2022 roku Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzegało mieszkańców Warszawy i okolicznych powiatów przed wścieklizną. W otrzymanym Alercie RCB opiekunowie kotów i psów zostali poproszeni m.in. o szczepienie pupili przeciwko szalejącemu wirusowi. Wskazano także, by zwierzęta domowe i gospodarskie trzymać w zamknięciu. Czy jest się czego bać?
Fot. Shutterstock
Za niewypełnienie obowiązku zaszczepienia zwierzęcia – jest to wykroczenie – opiekunowi grozi mandat karny w wysokości 500 złotych. Sprawdzenie, czy kot lub pies zostały zaszczepione, jest trudne do zweryfikowania. Jednak lekarze weterynarii oraz władze Mazowsza liczą na odpowiedzialność opiekunów. Tylko profilaktyka i zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa mogą zmniejszyć zagrożenie, jakim jest wścieklizna u kotów i psów.
Wścieklizna szaleje na Mazowszu
Według najnowszych informacji – potwierdzonych przez Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Siedlcach – na terenie Mazowsza odnotowano już 110 przypadków wścieklizny. Jak dotąd, zarażenie wirusem wykryto u 93 lisów, 7 kotów i 3 psów. Przypadki odnotowano w kilku dzielnicach Warszawy:
- Wawer,
- Wesoła,
- Rembertów,
- Targówek w części ograniczonej od zachodu ulicą Radzymińską,
- Praga Południe,
- Wilanów,
a także w powiatach:
- mińskim,
- otwockim,
- garwolińskim,
- kozienickim,
- radomskim i mieście Radom,
- zwoleńskim,
- wołomińskim.
Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii – Krzysztof Jażdżewski – podkreśla, że wściekliznę bardzo ciężko szybko zdiagnozować w pierwszym stadium. Możliwość zarażenia dotyczy nie tylko kotów i psów, lecz także wszystkich ssaków, w tym ludzi. Wścieklizna jest śmiertelną wirusową chorobą, która stwarza realne zagrożenie. Zgodnie z rozporządzeniem wojewody mazowieckiego z 31 grudnia 2021 roku, wszystkie koty przebywające na terenach zagrożonych są objęte obowiązkowymi szczepieniami. Z kolei opiekunowie psów są zobowiązani od lat do corocznego szczepienia czworonogów przeciwko wściekliźnie.
Walka z wścieklizną u kotów i psów – działania władz Mazowsza i Inspektoratu Weterynarii
W 2021 roku wykonano w sumie 9 akcji szczepień lisów na terenie województwa mazowieckiego. Dzięki temu ograniczono rozprzestrzenianie się wirusa wywołującego wściekliznę. W planach na 2022 rok znajdują się podobne akcje szczepień lisów – nie wiadomo jeszcze, jak dużo działań będzie wymagała sytuacja. Ważnym aspektem walki z wścieklizną jest także zwiększenie świadomości społeczeństwa. Od grudnia 2019 roku jest prowadzona w tym celu kampania promująca szczepienia psów i zachęcającą do szczepienia kotów – „Zaszczep pupila to tylko chwila”.
W 2021 r. przeprowadzono łącznie 9 akcji szczepień lisów przeciwko wściekliźnie na terenie woj. mazowieckiego, planowane jest w 2022 r szczepienie lisów w całym województwie mazowieckim. Od grudnia 2019 r. prowadzona jest przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii akcja propagująca szczepienia psów i zachęcająca do szczepienia kotów „Zaszczep pupila to tylko chwila”. (Dodatkowymi działaniami są również – przyp. red.) akcje informacyjne dotyczące występowania wścieklizny, prowadzone przez organy powiatowe Inspekcji Weterynaryjnej, skierowane do mieszkańców – informuje Wojewódzki Inspektorat Weterynaryjny w siedzibie w Siedlcach.
Uświadamiani są nie tylko dorośli opiekunowie zwierząt, lecz także najmłodsi. Inspektorat Weterynarii we współpracy z wojewodą mazowieckim prowadzi akcje informacyjne w przedszkolach i szkołach podstawowych i średnich. Uczniowie placówek publicznych dowiadują się o zagrożeniu wścieklizną poprzez ulotki oraz filmy animowane.
Wścieklizna u kotów i psów – krótka instrukcja postępowania
Zastanawiasz się, jak się zachować, kiedy napotkasz zarażone zwierzę? Jakie należy podjąć działania, aby uchronić swoje pupile przed wścieklizną? A co z bezdomnymi zwierzętami? Zebraliśmy odpowiedzi na wszystkie najważniejsze pytania.
Jak uchronić kota lub psa przed wścieklizną?
Zaleca się, by unikać kontaktu z dzikimi (lisami, jeżami, wiewiórkami, nietoperzami) i bezpańskimi zwierzętami. Nie podchodźmy do nich, nie dotykajmy ich, nie głaszczmy, nie bierzmy na ręce, nie karmmy. Wścieklizną można się zarazić poprzez zadrapanie lub kontakt ze śliną zarażonego osobnika. Należy także zwracać uwagę, by nasz pupil nie miał kontaktu z takim zwierzęciem. Najważniejszym działaniem jest jednak zaszczepienie psów i kotów, szczególnie tych wychodzących. Szczepionka jest najlepszą sprawdzoną formą zmniejszania rozprzestrzeniania się wirusa wścieklizny.
Co robić, gdy natknę się na chore zwierzę?
Przede wszystkim starajmy się uniknąć jakiegokolwiek kontaktu z zarażonym zwierzęciem. Należy zachować wszelkie środki bezpieczeństwa. Od razu wezwijmy odpowiednie służby – zgłośmy fakt chorego i/lub potrąconego zwierzęcia straży miejskiej, ekopatrolowi lub gminie. Zauważone przypadki wścieklizny można także zgłosić do Powiatowego Lekarze Weterynarii.
Co zrobić, gdy mój pupil zje rozrzuconą na terenie szczepionkę przeciw wściekliźnie?
Zjedzenie szczepionki nie powinno zaszkodzić kotu bądź psu. Zwierzę może mieć jedynie drobne objawy ze strony układu pokarmowego. Oczywiście, jeśli pojawią się niepokojące problemy ze zdrowiem, należy natychmiastowo zgłosić się do lekarza weterynarii.
Jak zabezpieczyć przed wścieklizną miejsca, w których żyją bezdomne zwierzęta? Jak im pomóc?
Za bezdomne zwierzęta odpowiadają jednostki samorządu terytorialnego. To ten organ stara się zabezpieczyć bezpańskie zwierzaki przed wścieklizną. Jeżeli chcemy pomóc „bezdomniakom”, możemy informować o miejscach ich przebywania jednostce. Pamiętajmy jednak, by zachować bezpieczną odległość i nie zbliżać się do zwierząt wolno żyjących, szczególnie że mogą być zarażone wirusem.
Jakie są objawy kliniczne wścieklizny u kotów i psów?
Początkowe stadium rozwijania się choroby jest trudne do zdiagnozowania. Wścieklizna może przyjmować postać szałową lub cichą. W pierwszym etapie rozwoju choroby zwierzę staje się niespokojne i nadpobudliwe. Może także pojawić się gorączka. Często u zwierząt zarażonych wścieklizną zupełnie odmienia się zachowanie. Kot czy pies, które dotąd były nieposłuszne, stają się potulne i uległe, a te, które zawsze były spokojne i przyjazne – nerwowe i agresywne. Chore zwierzęta wylizują ranę w miejscu ugryzienia, dokucza im silny świąd. Przez to boleśnie się drapią a nawet wygryzają swędzące fragmenty ciała.
Kolejny etap rozwoju wścieklizny przybiera jeszcze bardziej niepokojącą formę. Zarażony kot lub pies staje się nad wyraz nerwowy, wykazuje wzmożone reakcje na światło i dźwięk, a nawet zaczyna zjadać… niejadalne przedmioty. W końcowej fazie wścieklizny zwierzę staje się nie do poznania. Zmienia się jego ton szczekania lub miauczenia, opada mu żuchwa, z której zaczyna toczyć się piana i wypływać nadmiar śliny. Wykazuje też problemy z koordynacją ruchów, połykaniem. Może go również dotknąć porażenie kończyn.
źródło: informacje i materiały otrzymane od Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynaryjnego w Siedlcach, Inspektora Weterynaryjnego ds. zdrowia zwierząt i zwalczania chorób zakaźnych zwierząt
Była redaktor prowadząca portali Psy.pl i Koty.pl. Prywatnie opiekunka dwóch nierasowych kotek – Furii i Luny.
Zobacz powiązane artykuły
17.09.2024
Ludzkie zachowania, które są stresujące dla kota – ty też tak robisz?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Niejeden opiekun nie zdaje sobie sprawy, że nieświadomie stresuje swojego kota.
undefined
12.09.2024
Gdy twój kot ma cię dość! Kocie sygnały, których nie powinieneś ignorować
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Kot mówi do nas całym swoim ciałem. Czy dobrze rozumiemy jego mowę? Oto kilka kocich sygnałów, które nie zawsze znajdują zrozumienie.
undefined
05.09.2024
Jak koty rozmawiają między sobą?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kocia mowa to podstawowe narzędzie komunikacji z opiekunem, ale tez z innymi zwierzętami. Czy wiesz, w jaki sposób koty rozmawiają ze sobą?
undefined