09.07.2021
Zapalenie błony naczyniowej oka. Kłopotliwa choroba kocich oczu
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Zapalenie błony naczyniowej u kota wymaga od opiekuna szczególnej uwagi. Niektórym przyczynom zapalenia trudno zapobiec, innym zapobiec się po prostu nie da. Co trzeba wiedzieć?
fot. Shutterstock
Zapalenie błony naczyniowej oka u kota to bolesna choroba oczu, która może przytrafić się naszemu mruczkowi. Jej przyczyn jest kilka. Nieleczona może doprowadzić do trwałej ślepoty. Wiedząc o tym, jak rozpoznać ewentualne objawy choroby, możemy ustrzec naszego pupila przed utratą zdrowia.
Czym jest zapalenie błony naczyniowej oka u kota?
Błona naczyniowa oka to środkowa warstwa gałki ocznej składająca się z tęczówki i ciała rzęskowego w przednim obszarze oraz naczyniówki w obszarze tylnym. Różne jej części odgrywają różne role w oku. W zależności od tego, która część lub części błony naczyniowej są objęte stanem zapalnym, inaczej wyglądać będzie diagnoza oraz leczenie. Zapalenie błony naczyniowej u kota najczęściej towarzyszy groźnym chorobom ogólnoustrojowym, a nierzadko jest pierwszym i jedynym objawem tych chorób.
- Zapalenie przedniego odcinka błony naczyniowej – tylko ciało rzęskowe i tęczówka są w stanie zapalnym.
- Tylne zapalenie błony naczyniowej oka – stan zapalny dotyczy tylko naczyniówki.
- Całkowite zapalenie błony naczyniowej oka – ciało rzęskowe, tęczówka i naczyniówka są w stanie zapalnym.
Jakie są objawy zapalenia błony naczyniowej?
Koty z zapaleniem błony naczyniowej zwykle odczuwają silny ból i będą drapać chore oko. W związku z tym mogą wykazywać agresję lub niechęć, gdy ktoś próbuje pogłaskać je po głowie. Co więcej, chore oko często pozostaje zamknięte lub zmrużone. Może być zaczerwienione czy też zamglone. Zapaleniu błony naczyniowej oka towarzyszy obniżone ciśnienie wewnątrzgałkowe, co może stwierdzić weterynarz podczas badania.
Te objawy powinny niepokoić:
- zaczerwienienie oczu,
- nadmierne łzawienie,
- światłowstręt,
- mrużenie, zamykanie oczu/oka,
- unikanie dotykania okolic głowy i pyszczka,
- wydzielina z oka,
- problemy z widzeniem,
- zmętnienie oka,
- biała lub ropna wydzielina w kącikach,
- zwężenie źrenicy.
Zapalenie błony naczyniowej u kota – przyczyny
Istnieje wiele powodów, dla których u kota może rozwinąć się zapalenie. Przyczyny mogą mieć tło bakteryjne, wirusowe, pierwotniacze, grzybicze, immunologiczne, toksyczne, urazowe. Najczęstsze z nich to:
- zakaźne zapalenie otrzewnej (FIP),
- białaczka (FeLV),
- niedobór immunologiczny (FIV),
- toxoplazmoza,
- cryptococcoza,
- urazy oka,
- zadrapania,
- cukrzyca i inne choroby metaboliczne,
- wysokie ciśnienie krwi,
- toksyny wchodzące w kontakt z okiem,
- guzy oka/głowy.
Diagnoza
Z powodu wielu możliwych przyczyn schorzenia, ważne jest wykonanie u kota kilku specyficznych badań. Pomoże to upewnić się, czy jakaś choroba ogólnoustrojowa nie jest pierwotną przyczyną schorzenia oczu. Poza tym lekarz powinien dokładnie zbadać kota pod kątem okulistycznym. Niestety u ok. 75% kotów chorych na to schorzenie przyczyny nie udaje się określić. W zależności od podejrzeń weterynarza konieczne będzie wykonanie różnorakich badań.
Jak leczyć zapalenie błony naczyniowej oka u kota?
Leczenie zapalenia błony naczyniowej oka będzie się oczywiście różnić w zależności od przyczyny, ale niezależnie od niej i od dalszych kroków, należy od razu zająć się stanem zapalnym i bólem oka. W celu złagodzenia dyskomfortu odczuwanego przez zwierzaka, zmniejszenia stanu zapalnego oraz leczenia lub zapobiegania infekcji, lekarz może zalecić krople i różne przeciwzapalne leki czy antybiotyki w formie doustnej lub jako zastrzyki.
Niestety leczenie zapaleń błony naczyniowej, mimo postępów medycyny, pozostaje nadal trudne. Powodem jest złożoność mechanizmu choroby oraz często trudna do ustalenia geneza. Zwykle leczenie jest agresywne i długotrwałe. U niektórych pacjentów udaje się chorobę jedynie kontrolować. U innych konieczne może okazać się usunięcie oka lub oczu.
Zapobieganie
Niektórym przyczynom zapalenia trudno zapobiec, innym zapobiec się po prostu nie da. Jednak jest kilka rzeczy, które można zrobić, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia zapalenia błony naczyniowej u kota. Szybkie leczenie infekcji, kontrolowanie cukrzycy, leczenie nadciśnienia, ochrona kota przed toksynami. Niezwykle ważne są również regularne badania weterynaryjne, które mogą pomóc w wykryciu drobnych problemów, zanim staną się one poważne.
Zapalenie błony naczyniowej u kota wymaga od opiekuna szczególnej uwagi. To niestety choroba często trudna w leczeniu i dająca wiele powikłań (np. jaskra, zaćma pozapalna). Tak wrażliwy narząd, jakim jest oko, jest szczególnie narażony na destrukcję delikatnych struktur, dlatego jakiekolwiek niepokojące objawy związane ze zmysłem wzroku powinny być przebadane u specjalisty. Nieleczona choroba może doprowadzić do ślepoty. Zapalenie może być także objawem innego problemu ustrojowego – należy go odkryć i wdrożyć terapię.
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
10.10.2024
Mój kot jest jedynakiem. Czy można zaprzyjaźnić go z drugim kotem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pewnego dnia dochodzisz do wniosku, że jeden kot w domu to za mało. Czy adopcja drugiego kota to dobry pomysł?
undefined
08.10.2024
Koci pazur – czyli wszystko co tyczy się kociego manicure i nie tylko
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy ktokolwiek wyobraża sobie kota bez pazurów? Ten atrybut jest nieodłączną częścią naszego małego drapieżnika.
undefined
07.10.2024
Do czego przydaje się soda w kocim domu?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Mamy ją w domu wszyscy. Jest skuteczna, tania, bezpieczna i… wciąż niedoceniana. Do czego przydaje się soda w kocim domu?
undefined