03.07.2019
4 sposoby, by zaprzyjaźnić dziecko z kotem
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Dziecko i kot mogą stworzyć fantastyczny duet. Nasza pociecha musi jednak wiedzieć, że mruczek to nie zabawka. Oto 4 sposoby, by zaprzyjaźnić dziecko z kotem.
fot. Shutterstock
Właśnie zaczął się długo wyczekiwany i upragniony przez dzieci okres – wakacje. Oznacza to nie tylko możliwość odstawienia budzika do szuflady ( i co za tym idzie, późniejsze wstawanie), ale przede wszystkim wolne od szkoły, a także możliwość spędzania więcej czasu z kotem. Nie od dziś wiadomo, że wychowywanie dziecka ze zwierzęciem niesie obopólne korzyści, a naszą pociechę na pewno uczy, czym jest empatia, odpowiedzialność i poczucie obowiązku za kogoś innego. Poniżej przedstawiamy 4 sposoby, by zaprzyjaźnić dziecko z kotem.
1. Poczytaj mi…
Dzieci uwielbiają, jak ktoś czyta im bajki. Tym razem to one mogą poczytać ulubioną książkę… kotu. Co prawda, mruczek nie zrozumie potoku słów, a jeśli dziecko dopiero nabywa tę umiejętność, to i tak nie wyłapie błędów. Mimo to czytanie na głos na pewno będzie dla malucha dobrą lekcją, dzięki której nabierze pewności siebie. Ponadto to idealny sposób, by nasz pupil się zrelaksował i dostał upragnioną porcję uwagi.
2. Zbudujmy fort!
Któż z nas nie robił w dzieciństwie tak zwanych fortów bądź baz? Dzieci mają świetną wyobraźnię. Poduszki, koce, pudełka – tak bardzo uwielbiane przez koty – można wykorzystać do stworzenia takiego fortu. Kot z pewnością nie odpuści takiej kryjówki. Ba, będzie pierwszym, który zapewni dziecku towarzystwo. A wszystko dlatego, że same lubią zamknięte przestrzenie, w których czują się bezpiecznie.
3. Wspólne figle
Jak zaprzyjaźnić dziecko z kotem? Nic tak nie wzmacnia więzi, jak wspólna zabawa. Dzieci są kreatywne i co i rusz wpadają na nowe pomysły. Zatem przy nich kot na pewno będzie miał zapewnioną stymulację psychiczną i fizyczną, a nuda odejdzie w zapomnienie.
Wykorzystując dziecięcą kreatywność, pociechy mogą wykonać zabawki własnoręcznie np. połączyć ze sobą rolki po papierze toaletowym i włożyć do nich ulubione kocie przysmaki. Dzieci będą zachwycone, kiedy zobaczą, że mruczek bawi się zabawkami, które same wykonały.
4. Po kociemu
Aby zaprzyjaźnić dziecko z kotem, bardzo ważne jest, by maluch rozumiał, że zwierzę to istota, która czuje. Również ważne jest to, by pociecha nauczyła się kociego sposobu komunikacji. Brak znajomości mowy ciała zwierzęcia może prowadzić do pewnych konfliktów.
Więcej o sposobach porozumiewania się kotów pisaliśmy TUTAJ.
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
17.01.2025
O czym mogą świadczyć rozszerzone źrenice u kota?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
„Kocie, dlaczego masz takie wielkie oczy?” Sprawdź, dlaczego kot ma rozszerzone źrenice i kiedy może to oznaczać chorobę.
undefined
07.01.2025
Brzydki zapach z pyszczka kota – dlaczego kotu śmierdzi z pyska?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Brzydki zapach z kociego pyszczka to częsty problem zgłaszany przez opiekunów mruczków. Dlaczego kotu śmierdzi z pyska? I co może pomóc na śmierdzący oddech kota?
undefined
02.01.2025
Ślinotok u kota - daczego kot się ślini?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy ślinienie się u kota to objaw choroby, czy też… nie ma czym się przejmować?
undefined