18.08.2018
Zespół Toma i Jerry’ego to wcale nie żart. Na czym polega to dziwne schorzenie?
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zespół Toma i Jerry’ego to specyficzny rodzaj problemu zdrowotnego u kotów, który dopiero niedawno został odkryty i opisany.
Fot. Shutterstock
Choć ta choroba znana jest od wielu lat, to brytyjscy weterynarze opisali ją dopiero niedawno. Chodzi o zespół Toma i Jerry’ego. Na czym polega to schorzenie? Czy może dotknąć twojego pupila?
Zespół Toma i Jerry’ego – co to za choroba?
Słuch to najlepszy z kocich zmysłów. Niestety, jego wrażliwość to dla kota nie tylko same korzyści. Okazuje się, że niektóre koty cierpią na tzw. dźwiękową nadwrażliwość.
Zespół Toma i Jerry’ego to choroba, która dotyka koty szczególnie wrażliwe na dźwięki. W języku badaczy nazywa się ją „kocimi napadami odruchowymi spowodowanymi nadwrażliwością dźwiękową” (Feline Audiogenic Reflex Seizures), gdyż – jak się okazuje – niektóre odgłosy mogą wywołać u kotów niebezpieczne napady drgawkowe, a nawet padaczkę.
Skąd taka nazwa?
Tom i Jerry to oczywiście słynny duet – kot i mysz – słynący ze wzajemnej niechęci do siebie. Małe gryzonie, takie jak myszy i szczury (naturalna kocia zdobycz), komunikują się z piskami i innymi wysokimi dźwiękami, z których większość wykracza poza zakres ludzkiego słuchu. Jednak koty ewoluowały wraz ze swoimi ofiarami i ich wrażliwość na te dźwięki jest godna podziwu. W przypadku wielu kotów w starszym wieku, niektóre z tych specyficznych częstotliwości dźwiękowych i innych hałasów, które mają te same częstotliwości, mogą powodować drgawki, a nawet utratę przytomności.
Jakie dźwięki mogą wywoływać atak?
Nie istnieje wyczerpująca lista wszystkich potencjalnych częstotliwości dźwięków i działań, które wywołują taką reakcję i nie wszystkie koty będą miały te same objawy. Jednak po przebadaniu 96 kotów stwierdzono, że najczęstsze typy dźwięków wywołujących napady obejmują:
- marszcząca się folię aluminiową ( reakcja występowała u 82 na 96 kotów),
- dźwięk metalowej łyżki na ceramicznej misce (79 na 96 kotów),
- brzęk szkła (72 na 96 kotów),
- zgniatanie papierowych i plastikowych torebek,
- zgniatanie puszek aluminiowych
- dźwięk stukania monetami o klucze,
- stukanie w klawiaturę komputera lub klikanie myszką,
- oraz piłowanie paznokci.
Jakie koty są najbardziej narażone?
Ciekawostką jest to, że ten specyficzny rodzaj problemu zdrowotnego najczęściej dotyczy kotów starszych (w wieku ok. 15 lat), a jedną z najbardziej podatnych na powyższe dźwięki ras okazały się koty birmańskie. Badania nad tą chorobą są jednak dopiero w początkowej fazie i ich wyniki z pewnością będą jeszcze ewoluowały.
Jeśli zauważysz, że twój kot reaguje w dziwny sposób na niektóre dźwięki, ma jakiekolwiek napady lub występują u niego nietypowe zachowania – zabierz go do lecznicy i opowiedz o tym lekarzowi. Wspomnij o czymś takim jak zespół Toma i Jerry’ego, gdyż ta przypadłość nie jest jeszcze powszechnie znana nawet w społeczności weterynaryjnej! Przede wszystkim jednak staraj się ograniczyć generowanie odgłosów, których mruczek nie lubi. Nie ma co ryzykować atakiem drgawek, czy padaczki.
Wyniki badań zostały opisane w „Journal of Feline Medicine and Surgery”.
Polecane przez redakcję
Reklama
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
16.09.2023
Jak karać kota i go do siebie nie zrazić?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Karanie kota poprzez bicie czy krzyczenie jest niedozwolone. Jak więc ukarać nieposłusznego zwierzaka i odnieść sukces w jego wychowaniu?
undefined
14.09.2023
Spryskiwacz z wodą, czyli jak szybko zniszczyć relację z kotem
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Spryskiwanie wodą kota – to metoda, którą poleca się na forach, grupach dla kociarzy, a czasem nawet na blogach o zwierzętach! Ma być skuteczna i łatwa w zastosowaniu. Czy jednak faktycznie nie ma żadnych wad? A może to ona jest winna coraz gorszej relacji z kotem?
undefined
12.09.2023
Dlaczego koty obwąchują wszystko i wszystkich?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty mają bardzo dobrze rozwinięty zmysł węchu. Nikogo nie powinno więc dziwić, że używają go, gdy tylko mają okazję. Dlaczego jednak tak często? Co sprawia, że koty obwąchują wszystko i wszystkich?
undefined