21.06.2022
Kiedy i jak zabezpieczyć kota przed kleszczami?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kleszcze stanowią ogromne niebezpieczeństwo dla czworonogów, w tym kotów niewychodzących. Te pasożyty zewnętrzne przenoszą wiele groźnych chorób. Kiedy i jak zabezpieczyć kota przed kleszczami? Jak wybrać dobre rozwiązanie?
Fot. Shutterstock
Czy wiosna i lato to czas największej inwazji kleszczy?
Kiedy trawnik zaczyna się zazieleniać, do aktywności po mroźnej zimie powracają kleszcze. Powszechnie mówi się o tym, że owady te rozpoczynają żerowanie na początku wiosny. To jednak mylne założenie, ponieważ nasz czworonóg może złapać kleszcza także zimą. Tym krwiopijnym pasożytom do aktywności wystarczy zaledwie 5°C na plusie.. Ponieważ od kilku lat zimy w Polsce są coraz cieplejsze, należy mieć się na baczności przez cały rok. Wzmożona aktywność kleszczy z roku na rok wydłuża się przez wpływ globalnego ocieplenia – z uwagi na coraz cieplejsze zimy pajęczaki te nie zapadają w stan spoczynku.
Mimo wszystko, najgroźniejszy okres inwazji kleszczy przypada na wiosnę i lato. To właśnie wtedy mają one najbardziej sprzyjające warunki do szybkiego rozwoju, a także dużo więcej żywicieli do wyboru. W mroźne dni bowiem nie wychodzimy tak chętnie na spacery z czworonogami, szczególnie z kotami, jak wiosną czy latem.
Dlaczego kleszcze są niebezpieczne dla kotów?
Choć są niepozorne i niewielkie, stanowią prawdziwe zagrożenie dla zwierząt domowych. Kleszcze są wektorami potencjalnie śmiertelnych chorób odkleszczowych, jak babeszjoza, erlichioza czy anaplazmoza. Często opiekun może nawet nie zdawać sobie sprawy, że pupilowi coś dolega. Trudno zdiagnozować choroby odkleszczowe u kotów, ponieważ zwykle nie dają żadnych objawów. Jednak zaniepokoić powinno każde odchylenie od naturalnego zachowania zwierzęcia – apatia, utrata apetytu, biegunki, wymioty. Jeśli podejrzewamy chorobę odkleszczową u kota, lekarz weterynarii zleci badania serologiczne w kierunku obecności konkretnych przeciwciał. Kleszcze są wyjątkowo niebezpieczne dla kociąt, kocich seniorów, kotów osłabionych oraz schorowanych. Oprócz możliwości przeniesienia na żywiciela patogenów, mogą dodatkowo powodować u czworonogów anemię, stany zapalne bądź paraliż.
Czy kleszcze mogą zaatakować także koty niewychodzące?
Błędnym jest przekonanie, że kleszcze zaatakują wyłącznie koty wychodzące i spacerujące na smyczy z opiekunem. Te pasożyty stanowią również zagrożenie dla kotów niewychodzących. Jak to możliwe? Kleszcze mogą zostać przyniesione do domu przez psa lub – w bardzo rzadkich przypadkach – przez człowieka. Pajęczak może przeskoczyć z jednego czworonoga na drugiego. To ryzyko jest jednak dużo mniejsze niż w przypadku kotów wychodzących.
Jak zabezpieczyć kota przed kleszczami?
Inwazją kleszczy są zagrożone przede wszystkim koty wychodzące. Dlatego najlepszym sposobem na zabezpieczenia zwierzęcia przed tymi pasożytami jest po prostu… niewypuszczanie ich z domu. Jeśli jednak nie planujemy takich zmian w życiu kota, starajmy się planować jego wyjścia w godzinach mniejszej aktywności kleszczy, czyli między 12 a 16. Tyczy się to również kotów, z którymi spacerujemy na smyczy. Wędrówki z kotem w szelkach – jeśli oczywiście mamy taką możliwość – będą bezpieczniejsze w południe i w ciągu kilku godzin po nim niż o poranku czy wieczorem.
Powinniśmy także zapewnić pupilowi odpowiednią ochronę za pomocą specjalnych preparatów przeciwpasożytniczych jak np. produkowane w Polsce krople Fiprex®. Zawarta w preparacie substancja czynna – fipronil – skutecznie działa na układ nerwowy kleszczy, powodując ich paraliż, a w konsekwencji obumarcie. Krople okrywają skórę kota warstwą ochronną zabezpieczającą przed kleszczami, która jest aktywna do około 4 miesięcy od aplikacji. Kota przed pasożytami mogą także chronić specjalne obroże. Noszenie ich może jednak stanowić niemałe ryzyko dla kota wychodzącego – czworonóg może się nią o coś zaczepić i udusić. Z tego względu preparaty w postaci kropli podawanych na skórę mogą okazać się bardziej odpowiednią formą zabezpieczenia pupila przed kleszczami.
Kiedy stosować preparaty na kleszcze?
Preparatów przeciwkleszczowych – przede wszystkim w przypadku kotów wychodzących – powinno używać się przez cały rok. Z uwagi na to, że zimy w Polsce są coraz łagodniejsze, czworonogi mogą złapać kleszcza nawet o tej porze roku. Do ochrony warto wybierać sprawdzone specjalistyczne preparaty, które są dostępne w lecznicach weterynaryjnych i sklepach zoologicznych.
Artykuł sponsorowany
Zobacz powiązane artykuły
02.10.2024
Kot niewychodzący i pchły - czy to możliwe?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy kot niewychodzący może złapać pchły? Okazuje się, że tak! Jak domowe mruczki zarażają się pchłami i co zrobić, by uchronić pupila przed tymi uciążliwymi pasożytami?
undefined
01.09.2024
Kiedy kocia kupa powinna nas zaniepokoić? Objawy, na które warto zwrócić uwagę!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czy sprzątanie może mieć wpływ na zdrowie? Tak, jeśli chodzi o… sprzątanie kociej kuwety! Regularna ocena odchodów kota to bardzo cenna wskazówka dotycząca zdrowia zwierzaka, która może nawet uratować mu życie. Na co zwrócić uwagę, sięgając po łopatkę?
undefined
01.09.2024
Mistrzowie kamuflażu. Jak rozpoznać, że kot ma chore nerki?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Choroby nerek u kotów to niestety dość częsty problem zdrowotny. Mimo to zdarza się, że ich opiekunowie nie potrafią prawidłowo i na czas rozpoznać objawów. Jak sprawdzić, czy kot ma problem z nerkami i jak dbać o kociego przyjaciela z taką chorobą?
undefined