14.12.2017
Jak skutecznie zerwać z nałogiem? Rzuć palenie dla… kota!
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jeżeli zależy ci na zdrowiu kota, a palisz papierosy, to po tych badaniach zechcesz dodać zerwanie z nałogiem do noworocznych postanowień.
fot. Shutterstock
Kolejny raz mówisz „rzuć palenie”, prosisz, błagasz i robisz godzinny wykład bliskiej ci osobie na temat szkodliwości palenia papierosów, a ona i tak puszcza z dymem każde twoje następne słowo? Spróbuj podejść ją od zupełnie innej strony.
Palisz? Trujesz przyjaciela
Bardzo dużo mówi się o tym, jak bierne palenie wpływa na osoby wdychające dym tytoniowy. Wciąż jednak niewiele mówi się o tym, że problem biernego palenia nie dotyczy tylko ludzi, a również zwierząt, w towarzystwie których puszczamy dymka. Zazwyczaj, kiedy myślimy o biernych palaczach, nie przychodzi nam na myśli właśnie ten pętający się koło nogi kot. A to duży błąd, bo to właśnie koty, poprzez swoją higienę – częstsze wylizywanie futra, są zdecydowanie bardziej narażone na powikłania związane z biernym paleniem od psów.
U psów i kotów, których właściciele są palaczami, istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia wielu chorób. Substancje toksyczne zawarte w dymie mogą uszkodzić system nerwowy zwierząt i przyczynić się do powstawania raka (szczególnie narażone są koty). Podobnie jak u ludzi dym papierosowy czyni także spustoszenie w układzie oddechowym i płucach.
Rzuć palenie dla kota
Według otrzymanych wyników badań przeprowadzonych w centrum promocji zdrowia i zapobiegania chorobom szpitala Henry’ego Forda w Detroit. 28 proc. amerykańskich palaczy zrezygnowałoby z nałogu dla dobra swego pupila.
W 2007 r. rozpoczęto badania ponad 3 tys. palaczy, którzy mają zwierzęta. Analizowano ich zachowania i czynniki mogące wpłynąć na zaprzestanie palenia. Okazało się, że gdy uświadamiali sobie, że ich koty i psy są biernymi palaczami i tak samo, jak ludziom w takiej sytuacji grozi im rak płuc i inne nowotwory wywołane substancjami uwalniającymi się w trakcie palenia, prawie jedna trzecia gotowa była rzucić nałóg! Kolejne 11 proc. deklarowało, że rozważyłoby podjęcie takiej decyzji. Nie oznacza to, że palacze bardziej niż o siebie i o swoje dzieci dbają o czworonogi. Troska o pupila stanowi natomiast dodatkowy czynnik motywujący do rzucenia papierosów.
Jeśli nie udaje ci się rzucić palenia, nigdy nie pal przy swoim pupilu. Zadbaj też, by twoje zwierzęta nie miały dostępu do papierosów lub tytoniu. Zjedzenie – nawet niedopałków – może doprowadzić do zasłabnięcia, a w skrajnych wypadkach nawet do zapadnięcia w śpiączkę lub śmierci czworonoga.
Może do listy swoich noworocznych postanowień dorzucisz rzucenie palenia? Zapewne wyjdzie to na dobre nie tylko tobie i twojemu portfelowi, ale i… najbliższemu otoczeniu!
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
02.10.2024
Kot niewychodzący i pchły - czy to możliwe?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy kot niewychodzący może złapać pchły? Okazuje się, że tak! Jak domowe mruczki zarażają się pchłami i co zrobić, by uchronić pupila przed tymi uciążliwymi pasożytami?
undefined
01.09.2024
Kiedy kocia kupa powinna nas zaniepokoić? Objawy, na które warto zwrócić uwagę!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czy sprzątanie może mieć wpływ na zdrowie? Tak, jeśli chodzi o… sprzątanie kociej kuwety! Regularna ocena odchodów kota to bardzo cenna wskazówka dotycząca zdrowia zwierzaka, która może nawet uratować mu życie. Na co zwrócić uwagę, sięgając po łopatkę?
undefined
01.09.2024
Mistrzowie kamuflażu. Jak rozpoznać, że kot ma chore nerki?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Choroby nerek u kotów to niestety dość częsty problem zdrowotny. Mimo to zdarza się, że ich opiekunowie nie potrafią prawidłowo i na czas rozpoznać objawów. Jak sprawdzić, czy kot ma problem z nerkami i jak dbać o kociego przyjaciela z taką chorobą?
undefined