11.01.2024
Suchy nos u kota – o czym może świadczyć?
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Utarło się przekonanie, że nos zdrowego kota powinien być lekko wilgotny i chłodny. Ale co, gdy wcale taki nie jest?
fot. Shutterstock
Kocie noski mają rzesze wielbicieli – są takie urocze! Aż się proszą, by je dotykać (choć w tym względzie lepiej zachować ostrożność i nie nadużywać cierpliwości ich właścicieli). Przyzwyczailiśmy się też do myśli, że u zdrowego kota nos powinien być zimny i wilgotny. Zdarza się jednak, że… wcale taki nie jest. Co oznacza suchy nos u kota? Czy to powód do niepokoju?
Nos zdrowego kota i jego pielęgnacja
Warto wiedzieć, że nos kota jest bardzo ważnym narządem, a zmysł węchu blisko dziesięciokrotnie silniejszy niż ludzki. Zdrowy koci nos to taki, który w dotyku jest miękki i delikatnie wilgotny. Pamiętaj też, że może się on zmieniać z mokrego na suchy wielokrotnie w ciągu doby i jest to normalne zjawisko.
A co z jego pielęgnacją? Kot doskonale radzi sobie z higieną całego ciała, również nosa. Twoja pomoc będzie jednak nieoceniona w przypadku zmian (strupy, otarcia) – konieczne może być wówczas delikatne przemywanie tej części ciała za pomocą wacika nasączonego ciepłą wodą lub specjalnym preparatem.
Suchy nos u kota
Ciepły i suchy nos często wywołuje niepokój opiekuna, który od razu podejrzewa, że jego podopieczny jest chory. Rzeczywiście, większość kotów ma z natury chłodne i lekko wilgotne nosy. Są jednak osobniki, u których suche nozdrza nie są oznaką choroby, a normą.
Nos kota może stać się suchy z powodu:
- złej wentylacji w mieszkaniu, suchego powietrza, na przykład w wyniku ogrzewania i zbyt wysokiej temperatury.
- przegrzania się – zbyt długie wylegiwanie się na kaloryferze lub wygrzewanie się na parapecie w promieniach słonecznych. Nos kota jest bardzo wrażliwy na zmiany temperatury.
Zdarza się jednak, że zbytnia suchość nosa świadczy o kłopotach: gorączce lub odwodnieniu. Trzeba jednak pamiętać, że jest to tylko jeden z wielu symptomów. Jeśli oprócz suchości zauważymy też, że powierzchnia nosa się łuszczy, są widoczne pęknięcia, a kot jest ospały, nie ma apetytu, ma mniej energii, biegunkę, problemy z oddychaniem lub towarzyszą inne niepokojące objawy, nie ma co czekać – zdecydowanie powinniśmy zabrać pupila do lekarza weterynarii, który wdroży odpowiednie leczenie.
Mokry nos u kota – większy problem?
Choć zwykle martwi nas suchy nosek kota, paradoksalnie większe problemy może zwiastować jego nadmierna wilgotność. Mokry, chłodny nos, z którego wydobywa się wydzielina, jest częstym objawem zakażenia – wirusowego bądź bakteryjnego – górnych dróg oddechowych. Dodatkowe objawy to problemy z oddechem, kichanie, katar, kaszel, a także łzawiące i/lub zaczerwienione oczy. Jeśli je zaobserwowałeś lub po prostu widzisz, że mruczek od dłuższego czasu pociera łapką nos, który jest bardzo wilgotny, dla pewności skonsultuj się z lekarzem weterynarii.
Kolor nosa
Kocie nosy występują w różnorodnych odcieniach, zależnych głównie od umaszczenia. Najczęściej można spotkać różowe, brązowe i czarne. Niekiedy kolor kociego nosa z czasem się zmienia – pojawiają się czarne plamki, które do złudzenia przypominają piegi. Takie przebarwienia noszą nazwę lentigo i są normalnym zjawiskiem – najczęściej występują u rudzielców i kotek o szylkretowym umaszczeniu.
Zobacz powiązane artykuły
17.01.2025
O czym mogą świadczyć rozszerzone źrenice u kota?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
„Kocie, dlaczego masz takie wielkie oczy?” Sprawdź, dlaczego kot ma rozszerzone źrenice i kiedy może to oznaczać chorobę.
undefined
07.01.2025
Brzydki zapach z pyszczka kota – dlaczego kotu śmierdzi z pyska?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Brzydki zapach z kociego pyszczka to częsty problem zgłaszany przez opiekunów mruczków. Dlaczego kotu śmierdzi z pyska? I co może pomóc na śmierdzący oddech kota?
undefined
02.01.2025
Ślinotok u kota - daczego kot się ślini?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy ślinienie się u kota to objaw choroby, czy też… nie ma czym się przejmować?
undefined