Gorączka u kota – o czym świadczy i jak ją rozpoznać?


Podwyższona temperatura ciała naszego mruczka często zwiastuje problemy zdrowotne. Jakie zachowanie może świadczyć o gorączce?

Masz wrażenie, że twój pupil jest niespokojny i zachowuje się inaczej niż zwykle? Być może coś mu dolega – warto się upewnić, czy nie ma podwyższonej temperatury. Sprawdź, jak manifestuje się gorączka u kota.

Temperatura kota – kiedy mowa o gorączce?

W stosunku do człowieka, kot ma znacznie wyższą temperaturę ciała – wskaźnik, który nas skłoniłby do sięgnięcia po aspirynę, w przypadku zwierzaka jest oznaką zdrowia.

Prawidłowa temperatura u kota

Za prawidłową temperaturę u kota (przy pomiarze rektalnym) uznaje się 38-39 stopni Celsjusza. Wartość równa bądź niższa niż 37,5 świadczy o hipotermii, natomiast gdy termometr wskazuje powyżej 39-39,5, mamy do czynienia z kocią gorączką.

Co oznacza gorączka u kota?

Gorączka to naturalny mechanizm obronny organizmu. Podobnie, jak w przypadku ludzi, podwyższenie temperatury ciała u kota występuje przy różnego typu problemach zdrowotnych. To sygnał, że ciało walczy z chorobą. Naszym zadaniem jako właścicieli jest jak najszybsze wychwycenie niepokojącego symptomu i zapewnienie mruczkowi pomocy weterynaryjnej.

gorączka u kota
fot. shutterstock

Lista chorób, którym może towarzyszyć kocia gorączka jest bardzo długa – temperatura towarzyszy takim schorzeniom, jak koci katar, białaczka, zapalenie pęcherza czy choroby nowotworowe (zwłaszcza w zaawansowanym stadium). Gorączka u kota może mieć związek zarówno z niegroźną infekcją, jak i poważniejszym problemem zdrowotnym. Niezależnie od przyczyny, ważne, by szybko ją rozpoznać. W tym celu powinniśmy obserwować zmiany w zachowaniu naszego kota.

Autor: Agata Kufel
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments