15.10.2018
5 rzeczy, za które kochamy kocie ogony!
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kocie ogony są bezsprzecznym atutem tych zwierząt! Spełniają wiele ważnych funkcji, zdradzają nastrój kota i… są po prostu urocze. Któż z nas jest w stanie oprzeć się widokowi drżącego z radości ogonka?
fot. Shutterstock
Ogon kota jest zdecydowanie czymś więcej niż tylko przedłużeniem kręgosłupa. To nie tylko ważny element kociego wyglądu – ogon ma w kocim życiu do odegrania wiele znaczących ról. Jednak tym razem chcielibyśmy skupić się nie tylko na funkcjach, jakie ogon pełni w mowie ciała, ale przede wszystkim na tym, za co tak bardzo lubimy kocie ogony.
1. Fakt, że kocie ogony zdradzają kocie emocje
Ogon może i nie jest tylko ozdobą, ale widok kroczącego kota po mieszkaniu z uniesionym do góry ogonkiem jest niezwykle piękny i rozczulający. Kot może okazywać nam sympatię na wiele sposobów. Jednym z nich jest właśnie podniesiona kita. Kocie ogony pełnią ważną rolę w przekazywaniu opiekunowi i otoczeniu informacji o nastroju zwierzęcia.
Jeśli masz kota, to doskonale wiesz, że te zwierzęta miewają swoje humory, a ich ogonki są uzupełnieniem ich mowy ciała. Ogon podniesiony, najeżony, poziomy, wyprężony, zawinięty… Można by tak wymieniać i wymieniać. Każde ułożenie oznacza coś innego – więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ. Dzięki swojej kitce kot przekazuje niezwykle cenne informacje o swoim nastroju, a my w porę możemy się wycofać, kiedy mruczek nie życzy sobie dalszego miziania.
2. Puszystość i miękkość
Ogon jest atutem większości kotów. Nawet jeśli nie wszystkie mruczki mogą pochwalić się oszałamiającą puszystością, to i tak każda kita zasługuje na specjalne traktowanie. Podczas pielęgnacji sierści nie zapominaj o delikatnym wyczesywaniu również i tej niezwykle ważnej części ciała. I chociaż koty nie przepadają za głaskaniem po ogonie (oczywiście zdarzają się wyjątki), kiedy już ukradkiem uda nam się go dotknąć, to z przyjemnością. Kto nie chciałby pogłaskać takiej kity?
3. Owijanie ogonkiem łapek
Chyba każdy kociarz uwielbia powroty do domu, gdy wie, że już od progu wyczekuje na niego mały tygrys i jego… kita. Najpierw jest stała przyśpiewka pt. „czemu tak długo cię nie było”, później następuje ocieranie się o nogi, by ostatecznie owinąć je puszystym ogonkiem. W ten sposób kot okazuje nam swoją miłość, ale i zostawia swój unikalny zapach. A opiekunowi nie pozostaje nic innego, jak w podzięce otworzyć puszkę kociego przysmaku.
4. Owijanie ogonkiem siebie
To całkiem słodkie, kiedy koty zwijają się w ciasną kulkę. Wyglądają wtedy jak cynamonowe bułeczki. A kiedy zwiną się i owiną ogonem dookoła ciała, to są niemożliwie urocze. Koty zazwyczaj nie robią niczego połowicznie – każdy element ich pozy jest „dopracowany”. Zauważyłeś może, że gdy odciągniesz ogon od tego zawijasa, to on od razu wraca na swoją pozycję? Zupełnie jak chowająca się taśma miernicza 😉
5. Miarowe poruszanie
Kiedy wydaje ci się, że kot nie zwraca na ciebie uwagi, mówisz do niego, a mruczek odpowiada ci podniesionym uchem, albo… przewraca ogonem. „Tak, słyszę cię. Nie odwrócę się, dopóki nie zaoferujesz mi czegoś naprawdę super… Smakołyków albo sterty mięciutkich ręczników.” Czy to nie jest urocze? Pamiętajmy jednak, że czasem koci przekaz jest trochę inny i oznacza to, że są… zdenerwowane.
Czy też jesteś fanem kocich ogonków? Napisz nam w komentarzach, co podoba ci się w nich najbardziej!
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
14.03.2025
Olejki eteryczne szkodliwe dla kotów
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Często korzystamy z nich na co dzień w domu, nie mając świadomości, że w niektórych wariantach mogą być toksyczne dla naszych kotów. Które olejki eteryczne szkodzą kotom i nie powinny być używane przy zwierzaku?
undefined
12.03.2025
5 zachowań, które złoszczą twojego kota
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Niewykluczone, że regularnie grasz na nerwach swojemu mruczkowi i… nawet o tym nie wiesz. Sprawdź, co denerwuje kota i... po prostu tego nie rób!
undefined
08.03.2025
Jak ochronić rośliny przed kotem? Sposoby na kociego ogrodnika
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Poobgryzane liście, rozkopana ziemia, potłuczone doniczki – życie z kocim ogrodnikiem bywa trudne… Ale nie takie rzeczy mu wybaczaliśmy. Zwłaszcza gdy go zrozumiemy! Tłumaczymy, dlaczego kot niszczy kwiaty i jak chronić przed nim rośliny.
undefined