10.02.2020
Czego chce od ciebie twój kot?
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Przysłowiowy dach nad głową i pełna miska są bardzo ważne, ale do pełni szczęścia kotu trzeba czegoś więcej…
fot. Shutterstock
Każdy kot ma swoje pragnienia i potrzeby. Ich zaspokajanie to rola opiekuna – od wywiązywania się z tego zadania zależy dobre samopoczucie, a także zdrowie pupila. Większość z nich wydaje się banalna, co paradoksalnie sprawia, że czasem mogą być lekceważone… Uniknij pułapki niefrasobliwości i raz na zawsze upewnij się, czego chce od ciebie twój kot.
6 rzeczy, których chce i potrzebuje od ciebie twój kot
Mruczki uchodzą za znacznie mniej wymagające zwierzęta niż np. psy. Rzeczywiście, pod pewnymi względami są mniej absorbujące, ale mit „niezależnego kota” bywa bardzo zwodniczy. Te zwierzaki również mają określone wymagania, tyle tylko, że – inne. Czego chce od ciebie twój kot? Oto 6 podstawowych kwestii, które należy potraktować poważnie.
1. Przewidywalność
Teoretycznie – bardzo prosta sprawa, w praktyce jest jednak nieco mniej różowo i wielu kociarzy ma z tym problem. Czym jest w kocim kontekście przewidywalność? Chodzi ni mniej, ni więcej tylko o zachowanie codziennej rutyny, w oparciu o którą koty budują swoje swoje poczucie bezpieczeństwa. Stałe pory karmienia, twoich powrotów, wspólnej zabawy, a nawet pieszczot – kot zapamiętuje schematy i oczekuje, że będą się powtarzały. Rzecz jasna nikt nie wymaga, byś planował to wszystko z zegarkiem w ręku – chodzi tylko o zachowanie ogólnego porządku dnia. Jeśli np. pierwszy posiłek podajesz mruczkowi o 8 rano, a wieczorem zawsze się bawicie – pomijając sytuacje losowe, staraj się nie odbiegać zanadto od tego schematu.
2. Czysta i dobrze dopasowana kuweta
Banał? Biorąc pod uwagę, jak wiele kotów miewa „problemy kuwetowe” z powodu prostych błędów swoich opiekunów, najwyraźniej nie aż taki. Powtórzmy więc to sobie jeszcze raz. Odpowiedni typ kuwety, jej umiejscowienie i rodzaj żwirku w środku – to jedno. Druga sprawa to regularne sprzątanie (jak częste, sprawdzisz TUTAJ). Jeśli któryś z tych elementów zawiedzie, mruczek może się zbuntować i zacząć załatwiać swoje potrzeby w innych punktach mieszkania.
3. Smaczne i dobrze podane (!) jedzenie
W tym przypadku bardzo ważne jest zarówno „co” oraz „jak”. Karma powinna być dobrana do wieku i stanu zdrowia konkretnego mruczka, ale w każdym przypadku – sprawdzona pod względem składu i wolna od zbożowych wypełniaczy. Oczywiście ważne też, aby została zaakceptowana przez kota – zwykle w obrębie jednej linii występują różne konsystencje i smaki. Metodą prób i błędów można dobrać wariant, który najbardziej zasmakuje pupilowi.
Sposób i miejsce podawania posiłku to kwestie, które wielu ludzi zaniedbuje – często ze zwykłej niewiedzy. Tymczasem niezbyt głęboka, odpowiednio szeroka miseczka to podstawa – źle dobrane naczynie będzie drażniło czułe wibrysy i zniechęcało kota do jedzenia. Podobnie może wpływać złe umiejscowienie kociej stołówki – miseczki powinny stać w raczej zacisznym i spokojnym miejscu, gdzie nikt nie będzie mruczkowi przeszkadzał w konsumpcji.
4. Możliwość realizowania instynktów
Oto sprawa, z którą wielu kociarzy paradoksalnie ma problem – zazwyczaj wynika to z niedostatecznej wiedzy i braku zrozumienia źródeł pewnych kocich zachowań. Przykład? Tak powszechne drapanie przez kota mebli w wielu osobach budzi frustrację i… nic więcej. Tymczasem mruczek musi drapać – nie można mu tego zabronić. Jedynym rozsądnym wyjściem jest ukierunkowanie go tak, by drapał te obiekty, które są do tego przeznaczone – tzn. drapaki (jak to zrobić, przeczytasz TUTAJ).
Kot, aby zachować zdrowie i humor, musi też polować – w domowych warunkach odpowiednikiem jest zabawa w polowanie. Tylko w ten sposób niewychodzący mruczek może zaspokajać swój instynkt łowiecki. Jeśli mu tego nie zapewnimy, będzie znudzony i sfrustrowany – a stąd już niedaleka droga do problemów zdrowotnych i behawioralnych. To właśnie dlatego TRZEBA bawić się z kotem – codziennie!
5. Czułość i uwaga
Koty przywiązują się do ludzi i tworzą z nimi silne więzi. Zwłaszcza dla niewychodzącego mruczka opiekun jest często całym światem – to oczywiste, że potrzebuje jego towarzystwa i uwagi. Nigdy nie odpychaj pupila – baw się z nim, ale także głaszcz go, mów do niego, czy po prostu pozwól mu towarzyszyć ci w codziennych czynnościach. Jeśli czasem coś zbroi – powściągnij złość, śmiej się z tego zamiast denerwować. Wspólnie spędzony czas przynosi korzyści i jemu, i tobie – zwiększa poczucie bliskości i poprawia nastrój.
6. Pionowe przestrzenie
Kocie terytorium to znacznie więcej niż powierzchnia podłogi. Stoły, krzesła, kuchenne blaty, półki i szafki – to wszystko mruczek skrupulatnie wlicza w obszar swojego rewiru. Wspinanie się i możliwość obserwowania otoczenia z góry to coś bardzo ważnego dla twojego kota. Pozwól mu realizować tę „pasję” – zrób miejsce na szafie, udostępnij kilka półek. Nie musisz od razu pozwalać, by spacerował po stole albo bujał się na karniszach, ale w zamian zaproponuj mu alternatywę. Zobaczysz, jak bardzo będzie wdzięczny!
Czego jeszcze chce od ciebie twój kot?
Powyższa lista to tylko podstawy – różne koty mogą mieć różne dodatkowe oczekiwania i potrzeby. Jakie są twoje doświadczenia? Czego jeszcze – w twojej ocenie – potrzebuje od ciebie twój mruczek? Koniecznie daj nam znać w komentarzach!
Zobacz powiązane artykuły
11.09.2024
10 cech świadczących o tym, że bliżej ci do kotów niż do ludzi
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Myślisz sobie czasem, że mógłbyś urodzić się kotem? A może podejrzewasz, że byłeś kotem w poprzednim wcieleniu? Sprawdź, czy masz rację 😉
undefined
26.07.2024
Jaki drapak dla kota wybrać?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Idealnie dobrany drapak dla kota stanowi źródło niezbędnej aktywności i rozrywki dla futrzaka, zaspokajając jego podstawowe potrzeby. Jaki drapak dla kota wybrać? Czym powinien cechować się odpowiedni drapak dla Twojego kota i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?
undefined
23.07.2024
8 rzeczy, o których wiedzą tylko opiekunowie kotów
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jesteś opiekunem kota? Czy zauważyłeś, że kiedy dzielisz cały swój świat z miauczącym czworonogiem, zaczynasz pewne rzeczy postrzegać nieco inaczej?
undefined