03.01.2022
Czy twój kot cię kocha? Eksperci zdradzają, na co zwrócić uwagę
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Kocha, nie kocha… A to ci dopiero zagwozdka. Każdy kociarz – i nie tylko – pragnie wkraść się w łaski mruczka. A czy twój kot cię kocha?
fot. Shutterstock
Wyciągasz rękę, by pogłaskać kota, a on podchodzi, ale tylko po to, by ostatecznie cię ostentacyjnie ominąć? Auć, powiało chłodem. Znajome uczucie? No właśnie… Bo choć udowodniono, że koty przywiązują się do opiekunów i darzą ich uczuciem, to każdy kociarz chociaż raz doświadczył odrzucenia ze strony mruczka, a przy tym poddał w wątpliwość uczucia pupila. Po czym poznać, że twój kot naprawdę cię kocha? Dowiedz się, co w tej sprawie mają do powiedzenia eksperci.
Miłość w świecie kotów
Czym właściwie jest miłość? Jak podkreśla lekarz weterynarii Valerie V. Tynes z Ceva Animal Health – jest to pojęcie trudne do zdefiniowania, zwłaszcza gdy chodzi o inny gatunek. Zanim przejdziemy do tego, czy kot cię kocha, czas na małą lekcję dotyczącą miłości w kocim świecie. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów zachowań afiliacyjnych, które świadczą o tym, że koty żyjące ze sobą pod jednym dachem tworzą zgrany team:
- Ocierają się o siebie
- Barankują
- Śpią i odpoczywają, utrzymując kontakt fizyczny
- Chodzą obok siebie
- Wzajemnie się pielęgnują (allogrooming)
- Wspólnie się bawią
Wszystkie powyższe zachowania mogą też zostać przeniesione na człowieka. Doświadczasz ich? W takim razie gratulujemy – możesz ogłosić wszem i wobec, że twój kot darzy cię sympatią.
Możemy wywnioskować, że koty wykazują partnerskie zachowania, które z kolei możemy interpretować jako miłość do nas – powiedziała Katherine Pankratz, lekarz weterynarii z Animal Behaviour Clinic.
Bezpieczna baza
Eksperci podkreślają, że oprócz zachowań afiliacyjnych koty – podobnie jak wiele innych zwierząt – mogą też tworzyć stabilną więź ze swoimi opiekunami. Człowiek pełni funkcję tzw. bazy. Jak podkreśla Kristyn Vitale, badaczka specjalizująca się w zachowaniu kotów, opiekun jest wówczas źródłem komfortu i bezpieczeństwa. Naukowcy z Uniwersytetu Eötvös Loránd na Węgrzech sugerują, że kobiety lepiej nawiązują więź z kotem, zaś uczeni z Uniwersytetu w Liverpoolu są zdania, że osobowość kota jest podobna do osobowości opiekuna.
Valerie V. Tynes dodaje też, że jeśli nie chcesz zniszczyć łączącej cię więzi z kotem, nie stosuj wobec zwierzaka kar ani nie traktuj go zbyt surowo.
źródło: www.marthastewart.com
Zobacz powiązane artykuły
29.05.2023
Fontanna dla kota. Kiedy będzie potrzebna i jaka wybrać?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy fontanna dla kota to kolejny wymysł firm zoologicznych, które chcą jedynie zarobić, wciskając nam niepotrzebne gadżety? Nie! Fontanna dla kota to świetny pomysł i nieoceniona pomoc w dbaniu o kocie nawodnienie.
undefined
18.05.2023
Woliera dla kota - dlaczego warto ją mieć?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Woliera to spełnienie marzeń niejednego kota. Stanowi bezpieczny azyl, w którym zwierzę może poczuć zew wolności i zaspokajać swoje instynkty na świeżym powietrzu.
undefined
12.05.2023
Dlaczego koty na nas śpią? To nie kaprys - mają naprawdę dobre powody!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Dawne przesądy mówiły, że kot śpi na tobie, by kraść oddech. No cóż… nie ma to wiele wspólnego z rzeczywistością.
undefined