17.10.2018
Dlaczego koty liżą się po jedzeniu?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jak się okazuje, naszych kanapowców wciąż dużo łączy z ich dzikimi kuzynami. Czy wiecie, że pielęgnacja po jedzeniu jest ważnym rytuałem, który domowe mruczki przejęły od przodków?
fot. Shutterstock
Pomimo udomowienia, nasze koty nadal są drapieżnikami. A wszystkie drapieżniki – od niedźwiedzi polarnych po biedronki – czyszczą się po posiłku. Każdego kota, który zaniedbuje rytuały mycia się, musi obejrzeć weterynarz, ponieważ brak pielęgnacji jest anormalny u tych skrupulatnych zwierząt. A czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego koty liżą się po jedzeniu?
Koty liżą się przed jedzeniem, bo…
Koty myją się o każdej porze dnia. Jako łowcy muszą być czyści w celu uniknięcia brzydkiego zapachu, który może przedwcześnie zaalarmować zwierzynę o ich obecności. Jest to ważniejsze dla tych kotów, które czają się na swoją ofiarę (leopardy, pumy, domowe koty), niż dla tych, które gonią swój posiłek (gepardy). Lwy stosują kombinację tych dwóch taktyk, często wykazują okresy socjalizacji i wspólnego mycia się przed polowaniem. Domowe koty, tak jak lwy, również będą czyściły się nawzajem z wielką gorliwością. Kocie mycie się przed posiłkiem jest naturalnym instynktem.
Koty liżą się podczas jedzenia, bo…
Koty czasami zapauzują podczas jedzenia, by oblizać usta i wibrysy, albo żeby polizać jedzenie, a nie wgryźć się w nie. Mruczek, który je zdobycz (czy to domowy kot jedzący mysz, czy lew zajadający się zebrą), użyje swojego szorstkiego języka do zebrania krwi i resztek mięsa ze swojego pyszczka. Może także użyć tego wyjątkowo zmodyfikowanego narządu do oderwania kości od mięsa, do którego nie jest w stanie dostać się zębami.
Koty liżą się po jedzeniu, bo…
Po jedzeniu mycie się będzie najbardziej rygorystyczne. Łowcy, którzy osiągnęli sukces, muszą pozbyć się z siebie wszystkich śladów krwi i zapachów zjedzonej zwierzyny – kanapowe mruczki będą chciały pozbyć się smaku karmy. Inaczej mogą przyciągnąć silniejsze drapieżniki i sami mogą zamienić się w ofiarę polowania. Tym razem kot zacznie od czyszczenia ust, następnie przednią łapką wyczyści pyszczek i uszy. Potem zjedzie w dół klatki piersiowej do brzucha, tylnych łapek i tak, aż do końca ogona. Oczywiście nie zapomni o strefach intymnych, które wymagają minutowej dbałości w nadzwyczajnej pozycji.
Kiedy kot ma problemy z pielęgnacją…
Bezdomne lub porzucone koty mogą być zaniedbane, bo po prostu nie są w stanie zadbać o czystość. Pozostanie przy życiu, pochłania cały ich czas i energię. Koty wychodzące i mieszkające na wsi zazwyczaj radzą sobie lepiej w myciu się, ponieważ mają łatwiejszy dostęp do jedzenia, które dostają od ludzi i dodatkowo mają lepsze terytorium do polowania.
Kot niewychodzący, który okazuje oznaki samozaniedbania – takie jak skołtuniona sierść, brudne łapki i nieprzyjemny zapach – może mieć poważne kłopoty. Być może jest chory lub ma problemy z zębami. Chore stawy u starszych kotów mogą powodować utrudniony dostęp do pewnych części ciała, a nawet niemożność ich umycia. Mruczkom z nadwagą także ciężko jest wyczyścić całe ciało, gdyż nie są w stanie wszędzie sięgnąć.
Jeżeli pyszczek, klatka i łapki twojego kota nie lśnią pół godziny po posiłku, poobserwuj go. Jeśli zauważysz niepokojące objawy, zabierz go do weterynarza.
Zatem, jak widać, koty nic nie robią przypadkiem. Nawet pielęgnacja po posiłku ma ważne powody. W ten sposób kot zmywa z siebie zapach jedzenia, aby sam nie stał się ofiarą. A wy również zaobserwowaliście, że wasze koty liżą się po jedzeniu?
Polecane przez redakcję
Reklama
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
04.12.2023
Nieprzyjemny zapach w domu z kotem? Mamy na to rozwiązanie!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Pośród domowych pupili to koty mają opinię niezwykle czystych zwierząt. Kocie zamiłowanie do czystości to nie tylko staranna pielęgnacja futra, ale również wiele codziennych zwyczajów. Wiele mruczków nie chce nawet załatwiać się do nieposprzątanej kuwety.
undefined
01.12.2023
Twój kot nie lubi gości? Oto, co możesz z tym zrobić!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Towarzyski kot zaglądający z ciekawością do przedpokoju, aby sprawdzić, kto nas odwiedził, wcale nie jest rzadkością. A co zrobić, gdy nasz mruczek nie przepada za gośćmi?
undefined
01.12.2023
5 nieoczywistych sposobów na poprawę kociego nastroju. Czy je znasz?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Koty to zwierzaki bardzo emocjonalne i… przywiązane do swojej rutyny. Niewiele trzeba, by wytrącić je z równowagi. Co zrobić, jeśli nasz kot jest w niezbyt dobrym humorze?
undefined