21.11.2020
Kot i dziecko to zgrana paczka. Razem mogą wszystko!
Julia Dzierżak
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czy wiesz, jak dziecko może pomóc w opiece nad kotem? Zaangażowanie go w relację ze zwierzęciem nie tylko rozwinie empatię, ale też poczucie obowiązku. Zachęcenie malucha do sprawowania pieczy nad mruczkiem to balansowanie między wymaganiem obowiązkowości a nauką przez zabawę. I to my - opiekunowie - jesteśmy strażnikami tej równowagi.
fot. Shutterstock
Dzieci i koty to najmilsi towarzysze zabaw. Świetnie czują się też we własnym towarzystwie. Jednak ich relacja nie musi, a nawet nie powinna, opierać się tylko na zabawie. Pogłębienie tej relacji jest bardzo rozwijające.
Dziecko opiekuje się kotem – korzyści
Gdy dziecko opiekuje się kotem, rozwija się u malca poczucie więzi ze zwierzęciem. Pozwalając maluchowi zająć się mruczkiem, ukazujemy mu w nim drugą, czującą istotę, która ma swoje potrzeby i upodobania. To dobra lekcja szacunku i pokory. Równolegle dziecko dojrzewa i uczy się poczucia obowiązku. Konsekwentnie wypełniana rola opiekuna wzmacnia w nim także poczucie własnej wartości i samodzielności, co w przyszłości może przełożyć się na inne dziedziny życia.
Czy pomyślałeś kiedyś, że opieka nad kotem pomoże dziecku rozwinąć zdolności motoryczne? Naprawdę! Pozornie proste nasypywanie karmy czy wlewanie wody do miski to fantastyczny trening uwagi i koordynacji.
3 propozycje na dziecięcą opiekę nad kotem
Wspólna zabawa dziecka z kotem może być bardzo rozwijająca, jednak, jak mówi w wywiadzie dla portalu Catster Stephanie Campisi – autorka książek dla dzieci i mama – zabawa z kotem jest czynnością emocjonalnie bierną w porównaniu z zaangażowaniem, jakie dziecko musi włożyć w opiekę nad mruczkiem.
#1 Karmienie i pojenie mruczka
To chyba najprostsza rzecz, w jaką można zaangażować małego opiekuna. Nawet jeśli nie jest jeszcze w stanie sam dopilnować regularnego karmienia kotka, może to robić na twoją prośbę. Wówczas będzie już w nim kiełkować poczucie otaczania mruczka opieką i świadomość, że samo się nie zrobi… Jego osoba okaże się w tej sytuacji ważna, a zadanie „dorosłe”. Mała rada: jeśli twoja pociecha nie umie jeszcze samodzielnie napełnić miseczki wodą lub jedzeniem, poproś ją o podanie potrzebnych do karmienia rzeczy, a sam uzupełnij naczynia. Małe kroki dają wielkie efekty!
#2 Strażnik posłania
Utrzymywanie kociego legowiska w czystości staje się jeszcze ważniejsze, gdy w domu pojawiają się ciekawe wszystkiego rączki dziecka. A może by tak zaprosić je do udziału w życiu domowym? Dziecko może dostać zadanie kontrolowania czystości łóżeczka mruczka. Może się to stać elementem pomocy przy cotygodniowym sprzątaniu. Prosta czynność: sprawdzenie stanu legowiska i zdecydowanie, czy już kwalifikuje się ono do prania. Jeśli tak, maluch może sam zanieść je do kosza i wybrać nowe.
#3 Animator
Nie zapominajmy, że obowiązkiem kociego opiekuna jest także zapewnianie kotu zabawy i ruchu. Dziecko z pewnością wykona to z uciechą, o ile ktoś pokaże mu, jak się z mruczkiem bawić, by obie strony czerpały z tego radość. Dobrze jest rozmawiać z dzieckiem o tym, że kociak – jak każde zwierzę – ma swoje potrzeby, tłumaczyć, czemu zabawa bywa niekiedy śmieszna, a czemu czasem staje się brutalna. Mały opiekun pojmie kiedyś, jak ważną rolę odgrywał, zapewniając kotu dobry nastrój i z pewnością doceni więź, jaką w ten sposób zbudował.
Wszystko pod czujnym okiem, gdy dziecko opiekuje się kotem
Serce rośnie, gdy patrzymy, jak dziecko opiekuje się kotem. Pamiętajmy tylko, by maluch nie poczuł się w żaden sposób wyzyskiwany czy też wykorzystywany do obowiązków, których w jego mniemaniu możemy nie chcieć wykonywać sami. Drodzy rodzice, mamy nadzieję, że czujecie się zachęceni do przekazania swoim dzieciom (w pewnych kwestiach) pałeczki kociego opiekuna. Jeśli będziecie mieć oko na kota i malucha, nie pożałujecie!
Masz w domu małego kociarza? Oto KSIĄŻKI IDEALNE DLA NIEGO!
Zobacz powiązane artykuły
11.09.2024
10 cech świadczących o tym, że bliżej ci do kotów niż do ludzi
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Myślisz sobie czasem, że mógłbyś urodzić się kotem? A może podejrzewasz, że byłeś kotem w poprzednim wcieleniu? Sprawdź, czy masz rację 😉
undefined
26.07.2024
Jaki drapak dla kota wybrać?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Idealnie dobrany drapak dla kota stanowi źródło niezbędnej aktywności i rozrywki dla futrzaka, zaspokajając jego podstawowe potrzeby. Jaki drapak dla kota wybrać? Czym powinien cechować się odpowiedni drapak dla Twojego kota i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?
undefined
23.07.2024
8 rzeczy, o których wiedzą tylko opiekunowie kotów
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jesteś opiekunem kota? Czy zauważyłeś, że kiedy dzielisz cały swój świat z miauczącym czworonogiem, zaczynasz pewne rzeczy postrzegać nieco inaczej?
undefined