11.10.2021
10 zawstydzających rzeczy, które robi twój kot
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Z zakłopotaniem odwracasz wzrok, a twój mruczek… kompletnie nie wie, o co ci chodzi! Które kocie zachowania są szczególnie krępujące?
fot. Shutterstock
Niektóre kocie zachowania uważamy za krępujące czy niezrozumiałe. Nie wiemy, o co chodzi naszemu kotu i zrezygnowani rozkładamy ręce. Czy słusznie? Tak naprawdę mają one racjonalne wytłumaczenie. Zamiast więc z zakłopotaniem odwracać wzrok, dowiedz się, co one oznaczają.
1. Wypina pupę
Krępujące kocie zachowania? Wypinanie pupy. Zwłaszcza gdy pupil tylną część ciała prezentuje gościom. Czujesz się tym zakłopotany? Niepotrzebnie – w kocim języku to bardzo przyjazny gest! Zadarty ogon świadczy o zainteresowaniu i życzliwym nastawieniu mruczka. W odpowiedzi można kota delikatnie pogłaskać – w ten sposób uprzejmie podziękujesz mu za miłe powitanie.
2. Liże ludzi… pod pachami!
Trochę to śmieszne, a trochę zawstydzające – w końcu jak można robić coś takiego? Odpowiedzią prawdopodobnie są obecne w ludzkim pocie feromony, które drażnią i fascynują czuły koci nosek. Niektórzy twierdzą też, że mruczki przyciąga słony smak… Odwróćmy uwagę kota, głaszcząc go.
3. Zostawia ślady spoconych łapek
Tak, kotom też pocą się stopy! Co ciekawe, tylko one – poza poduszeczkami łapek koty są niemal całkowicie pozbawione gruczołów potowych. Nic dziwnego, że zostawiają na podłodze ślady podczas upałów – podobnie dzieje się w sytuacjach stresujących, np. u weterynarza. Nie ma czego się brzydzić – to sama natura.
4. Saneczkuje
Przyłapałeś mruczka na szorowaniu brudną pupą po podłodze? Powściągnij złość – choć saneczkowanie wygląda wyjątkowo obrzydliwie, zamiast niesmaku powinno wzbudzić twoją czujność. Takie zachowanie może być objawem problemów zdrowotnych, np. pasożytów. Jeśli się powtarza, koniecznie idźcie do weterynarza!
5. Pije z twojej szklanki…
…a także kubka i filiżanki. Jeśli zostawiasz niedopity napój na stoliku, musisz się liczyć z tym, że mruczek ukradkiem go skosztuje. Niehigieniczne? Nie dla kota! Kieruje nim ciekawość – aby ją zaspokoić, musi skontrolować zawartość naczynia, co często w naturalny sposób prowadzi do degustacji.
6. Sika do butów (i nie tylko)
Cóż, nikt tego nie lubi. Jednak mokra niespodzianka w bucie, torbie czy na łóżku jest nie tylko niemiła, ale też niepokojąca. Wykastrowany kot nie powinien załatwiać się poza kuwetą – jeśli robi to regularnie, to niemal na pewno coś mu dolega. Zasięgnij porady specjalisty, by ustalić źródło problemu.
7. Obwąchuje inne koty pod ogonem
Nie tylko psy to robią – koty również z zainteresowaniem obwąchują tylne części ciał swoich pobratymców i nie zwracają uwagi na twoją zażenowaną minę. Dlaczego? Zapach wydzielany przez gruczoły okołoodbytowe to unikalna kocia wizytówka – mruczki wymieniają się w ten sposób cennymi informacjami na swój temat.
8. Kopie i grzebie w kuwecie
Wielu ludzi nie może zrozumieć, jak mruczek może mieszać swoją delikatną łapką w brudnej toalecie. I to z takim zapamiętaniem! Tak jednak nakazuje mu instynkt – koty ukrywają swoje nieczystości, by inne drapieżniki nie zwęszyły ich zapachu. Tu chodzi o bezpieczeństwo, więc nie ma co się krzywić.
9. Publicznie się kąpie
Kocia toaleta często przybiera formę prawdziwego spektaklu – mruczki są znane z tego, że potrafią się myć zawsze i wszędzie. Jednak o ile szorowanie brzuszka wygląda uroczo, to toaleta bardziej intymnych partii ciała może wprawiać widzów w zakłopotanie. No cóż – niech się wstydzi ten, kto podgląda.
10. Zjada swoje (i cudze) wydzieliny
To chyba najbardziej obrzydliwe z kocich zachowań – wąchanie i lizanie moczu, odchodów czy nawet wymiocin. W świecie zwierząt takie postępowanie jest naturalne i pozbawione podtekstów. Na szczęście wśród kotów zdarza się rzadko. A jeśli wystąpi, trzeba uważać – cudze wydzieliny mogą być nośnikiem chorób.
Zobacz powiązane artykuły
11.09.2024
10 cech świadczących o tym, że bliżej ci do kotów niż do ludzi
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Myślisz sobie czasem, że mógłbyś urodzić się kotem? A może podejrzewasz, że byłeś kotem w poprzednim wcieleniu? Sprawdź, czy masz rację 😉
undefined
26.07.2024
Jaki drapak dla kota wybrać?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Idealnie dobrany drapak dla kota stanowi źródło niezbędnej aktywności i rozrywki dla futrzaka, zaspokajając jego podstawowe potrzeby. Jaki drapak dla kota wybrać? Czym powinien cechować się odpowiedni drapak dla Twojego kota i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?
undefined
23.07.2024
8 rzeczy, o których wiedzą tylko opiekunowie kotów
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jesteś opiekunem kota? Czy zauważyłeś, że kiedy dzielisz cały swój świat z miauczącym czworonogiem, zaczynasz pewne rzeczy postrzegać nieco inaczej?
undefined