18.10.2020
3 niegłupie pytania początkujących kociarzy
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Niezależnie od tego, czy jesteś już kocim opiekunem, czy dopiero nim będziesz, na pewno nasuwają ci się różne wątpliwości. Oto 3 niegłupie pytania kociarzy, które każdy sobie kiedyś zadał!
fot. Shutterstock
Na pewno znacie powiedzenie „nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi”. Jeśli jesteś opiekunem kota lub dopiero nim będziesz, warto poświęcić czas, aby poznać naturę tych zwierząt jak najlepiej. Warto też szukać odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Zwłaszcza gdy chodzi o koty, które są niezwykle interesującymi zwierzętami. Poniżej odpowiadamy na trzy częste i wcale niegłupie pytania kociarzy!
1. Czy koty potrzebują dużo uwagi?
Pytania kociarzy często związane są z tym, ile tak naprawdę uwagi potrzebują koty. No właśnie, jak to w końcu z nimi jest? Wiele osób zastanawia się nad przygarnięciem psa czy kota, a przy podejmowaniu decyzji kierują się te osoby tym, ile czasu i uwagi będzie wymagało od nas zwierzę. Istnieje przekonanie, że koty są mniej wymagającymi zwierzętami. Owszem, nie wymagają one codziennych spacerów, mimo to obowiązki są takie same jak przy psie.
Poza tym kot, który przez całe dnie jest pozostawiony samemu sobie, po prostu się nudzi. Będzie zatem robił wszystko, aby znaleźć się w centrum uwagi człowieka, zwłaszcza gdy ten będzie zajęty swoimi sprawami. Ponadto koty są bardzo ciekawskimi zwierzętami i lubią towarzyszyć w codziennych obowiązkach opiekuna. Jeśli nie masz czasu dla pupila bądź będzie ci przeszkadzać asysta kota, zastanów się, czy rzeczywiście jesteś gotowy na zwierzę.
2. Czy przed adopcją powinienem zapoznać się z kotem?
Przed przygarnięciem kota warto zapoznać się z jego historią, a także charakterem. Jest to niezwykle ważne, zwłaszcza gdy w domu masz jeszcze np. psa czy innego kota. Warto wiedzieć, jak mruczek, którego masz zamiar zaadoptować, dogaduje się z innymi zwierzętami lub jak reaguje na dzieci. Niektóre koty, gdy mają za sobą bagaż złych doświadczeń, mogą mieć problemy behawioralne i wymagać od opiekuna więcej pracy i cierpliwości. Dzięki temu, że przed adopcją poświęcisz czas, aby poznać swojego przyszłego kociego towarzysza, będziesz bardziej świadomy tego, czego możesz się spodziewać.
3. Czy kot niewychodzący powinien regularnie odwiedzać weterynarza?
Niestety wciąż niektórzy twierdzą, że z kotem nie trzeba chodzić do lekarza weterynarii. Zwłaszcza z mruczkiem, który nie wychodzi z domu. To błąd! To, że kot nie opuszcza czterech ścian, wcale nie oznacza, że nie jest narażony na żadne choroby czy pasożyty. Co więcej, jaja pasożytów możemy przynieść do domu sami – mogą się one znajdować na naszych butach. Każdy kot – niezależnie od rasy, wieku czy trybu życia, jaki prowadzi – powinien regularnie odwiedzać weterynarza i mieć robione badania. Dzięki temu będziemy mogli kontrolować stan zdrowia naszego pupila i w razie czego – odpowiednio wcześnie zareagować.
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
26.07.2024
Jaki drapak dla kota wybrać?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Idealnie dobrany drapak dla kota stanowi źródło niezbędnej aktywności i rozrywki dla futrzaka, zaspokajając jego podstawowe potrzeby. Jaki drapak dla kota wybrać? Czym powinien cechować się odpowiedni drapak dla Twojego kota i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?
undefined
23.07.2024
8 rzeczy, o których wiedzą tylko opiekunowie kotów
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jesteś opiekunem kota? Czy zauważyłeś, że kiedy dzielisz cały swój świat z miauczącym czworonogiem, zaczynasz pewne rzeczy postrzegać nieco inaczej?
undefined
08.07.2024
Koty też potrafią! Jak efektywnie szkolić i trenować kota?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Znany z indywidualizmu i uporu, a więc przysłowiowego chodzenia własnymi drogami, kot domowy raczej nie kojarzy nam się z posłuszeństwem czy wykonywaniem zabawnych sztuczek. To wyobrażenie jednak nieco mija się z prawdą. Koty jak najbardziej można szkolić i uczyć rozmaitych zachowań - ważne, by nauka sprawiała przyjemność obu stronom! Jak efektywnie ćwiczyć ze swoim kotem i jakie może to przynieść korzyści? Dowiedz się z nami!
undefined