18.05.2021
Te sztuczki ułatwią życie z kotem. Spróbuj ich i ty!
Julia Dzierżak
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kiedy ktoś cię zapyta, jak ty to robisz, że twój koci dom jest taki pomysłowy, odpowiesz mu: tajemnica… I odeślesz go do tego artykułu!
fot. Shutterstock
Sztuczki dla kociarza, które powinien znać każdy opiekun? Proszę bardzo! Dziś dowiesz się, jak poradzić sobie z umieszczeniem w domu kuwety, ostrzeniem pazurków o wszystko, co się nawinie czy okiełznaniem kociej sierści. Po wcieleniu w życie tych porad twój koci dom już nigdy nie będzie taki sam.
1. Sztuczki dla kociarza, który ma problem z kuwetą
Ten obowiązkowy element wyposażenia domu jest chyba jedynym, który może zniechęcać do opieki nad mruczkiem. Kuweta raczej odstręcza – przede wszystkim ze względu na nieprzyjemny zapach i częsty bałagan wokół niej. Oprócz tego jej wygląd jest raczej nieatrakcyjny i psuje klimat, gdziekolwiek byśmy jej nie postawili. Jest jednak kilka sposobów na uczynienie jej mniej uciążliwą. Oto one!
- Umieść kuwetę w ukryciu – pod lub za szafką. Możesz także pomyśleć o zamykanej półce na kuwetę. Instrukcję jej wykonania znajdziesz TUTAJ.
- Wsyp do czystej kuwety sodę oczyszczoną. Jej właściwością jest pochłanianie zapachów, więc zapewni ona dłuższą świeżość żwirku.
- Podłóż matę pod kuwetę. Aby uniknąć wnikania w podłogę „zapachu” z rozsypanego żwirku, możesz wykorzystać ten sprytny sposób. Wystarczy, że położysz pod kuwetę gumową lub plastikową wycieraczkę/podkładkę. Strzepanie z niej żwiru i przetarcie detergentem zajmie chwilkę!
2. Sztuczki dla kociarza, który ma dość podrapanych mebli
Ostre pazurki kochają zaciągać obicie kanapy, fotela albo twoje ubrania? Na szczęście można sobie z tym poradzić!
- Skieruj uwagę mruczka na drapak. Jeśli kot zacznie drapać tam, gdzie nie powinien, delikatnie przełóż go w okolicę drapaka. Staraj się go pochwalić za każdym razem, gdy z niego skorzysta. Formą nagrody może być pogłaskanie lub mała przekąska.
- Dbaj o pazurki. Kot drapie między innymi po to, by utrzymać swoje pazury w odpowiednim stanie. Jeśli zadbasz o to, by nic mu przy nich nie przeszkadzało – aby nie były ani za krótkie, ani za długie – częstotliwość drapania nie będzie aż tak duża.
3. Sztuczki dla kociarza, który nie chce utonąć w sierści
Wszechobecna i przyczepiająca się do ubrań, butów, toreb i plecaków sierść może być prawdziwą zmorą kociego opiekuna. Czy znamy sprytne sposoby na okiełznanie tej sytuacji? Oczywiście!
- Gumowa rękawiczka – ta niepozorna rzecz potrafi czynić cuda. Możesz połączyć przyjemnie z pożytecznym i głaskać mruczka właśnie taką rękawiczką (oczywiście założoną na rękę). Dzięki temu wypadająca sierść, zamiast unosić się w powietrzu, zacznie przylepiać się do gumy. Później wystarczy opłukać rękawiczkę i gotowe!
- Odkurzaj sprzęt elektroniczny. We wnętrzu laptopów, telewizorów czy na klawiaturach i głośnikach zbiera się mnóstwo sierści i kurzu. Nie musisz męczyć się z czyszczeniem ich sprężonym powietrzem. Wystarczy, że będziesz regularnie odkurzał wloty wentylatorów, wnętrza głośników i przestrzeń między klawiszami klawiatury.
4. Sztuczki dla kociarza, który pragnie zapewnić kotu świetne posłanko
To były praktyczne porady na porządek w domu. Teraz czas na pomysły, dzięki którym rozpieścisz swojego kocurka. Koniecznie spróbuj stworzyć mu jedno z tych legowisk!
- Namiot ze starej koszulki. Nic prostszego do wykonania. Wystarczy wziąć kartonowe pudełko i otworzyć je z jednej strony. Następnie naciągnąć na nie t-shirt tak, by dziura na głowę była w tym miejscu, gdzie jest otwór pudełka. Dół koszulki i rękawy zawiąż na supły lub zszyj i gotowe!
- Hamak z czegokolwiek. Jeśli masz w domu jakikolwiek niepotrzebny materiał, możesz w prosty sposób zrobić z niego hamak dla kotka. Wystarczy, że rozwiesisz ten kocyk, t-shirt lub inny kawałek materiału pod krzesłem czy stołem. Zawiązując jego rogi o nogi mebla, stworzysz wspaniały, wiszący leżaczek dla kota.
Jeśli jesteś gotowy na więcej inspiracji, koniecznie przeczytaj też „Jak stworzyć koci kącik”. To banalnie proste, a przyniesie radość i tobie, i mruczkowi!
Zobacz powiązane artykuły
09.10.2024
Zostawianie kota samego w domu – o czym trzeba pamiętać?
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Zastanawiałeś się kiedyś, co robi twój kot, kiedy zostaje sam w domu? Jeśli myślisz, że całymi dniami śpi, to… masz rację. Ale tylko w połowie! Mruczkom przypisuje się często niezależność i powściągliwość. Nie znaczy to jednak, że czasami i one nie czują się samotne. Chociaż koty rzeczywiście radzą sobie z brakiem towarzystwa lepiej niż psy, jednak pozostawienie ich bez opieki również wymaga odpowiedniego przygotowania. Jak się za to zabrać?
undefined
19.09.2024
Jakie wymagania powinna spełniać kocia kuweta?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kuweta dla kota powinny być przede wszystkim wybrana z uwzględnieniem potrzeb twojego pupila, specyfiki miejsca, w którym ma stanąć, jak i twojej wygody. Dzisiaj nowoczesne rozwiązania, na które warto zwrócić uwagę to na przykład funkcje samoczyszczenia się kuwet i wyposażenie ich w specjalistyczne filtry.
undefined
18.09.2024
Jak często sprzątać kuwetę kota?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Codziennie, dwa razy w tygodniu, raz na tydzień? Prawidłowa obsługa kociej kuwety jest nieco bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać.
undefined