14.09.2022
Brzmi jak dobra zabawa! Tor przeszkód dla kota, czyli agility w kocim wydaniu
Pola Bajera
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Przeskakiwanie przez przeszkody to typowo psie zajęcie? Nic bardziej mylnego! Koty również to potrafią... tylko że w nieco inny, zmodyfikowany pod nie sposób. Sprawdźmy, jak wygląda agility dla kota oraz dowiedzmy się, jaki tor przeszkód będzie najlepszym wyjściem. Wcale nie musimy wydać na niego kroci! Dobra zabawa gwarantowana!
fot. @yuri_sleepingbeauty, @ mainecoon.adventures / Instagram
Co to jest agility?
Agility to sport dla psów. Zwierzak prowadzony komendami swojego przewodnika ma za zadanie pokonać tor przeszkód w jak najkrótszym czasie. Jest to sport przeznaczony typowo dla psów, jednak czasy się zmieniają i ścisła klasyfikacja wychodzi z mody... Agility w kocim wydaniu również istnieje! Tego rodzaju zawody są coraz popularniejsze i organizowane oficjalnie przez międzynarodowe organizacje. Jednak należy pamiętać, że agility dla kota można urządzić sobie samodzielnie, chociażby na terenie swojego domu bądź mieszkania.
Tor przeszkód owocujący korzyściami
Tor przeszkód może przynieść mnóstwo korzyści zarówno kotu, jak i jego opiekunowi. Jest to pretekst do wspólnej zabawy i prowokacja do aktywności fizycznej, która to jest niezwykle ważna na co dzień. Takie "domowe zawody agility" mogą stanowić swego rodzaju wzbogacenie codziennej rutyny. Ponadto więź opiekuna i kota wzmocni się za sprawą wzajemnego obcowania. W końcu i mruczek, i opiekun mają wspólny cel - ukończenie wykreowanego toru przeszkód przez pupila.
Dla chcącego nic trudnego!
Tylko bez wymówek! Że za trudne... że nam się nie chce... że nie wiemy, jak zrobić taki tor przeszkód... że to będzie za drogie... Jak głosi znane powiedzenie - dla chcącego nic trudnego! Poza tym, to znacznie prostsze, niż się wydaje. Wystarczy wziąć jakieś niepotrzebne rzeczy i z nich uformować niebanalny tor przeszkód, który nieco zaangażuje naszego mruczka. Można użyć wszystkiego: sprzętów domowych, kartonów po przesyłkach, plecaka, torby, buteleczek po szamponie czy żelu do mycia. To naprawdę nie musi być drogie!
Odnajdź w sobie artystę!
Pamiętajcie, najważniejsze, żeby puścić wodzę fantazji i być kreatywnym. Buteleczki od kosmetyków, kartony z mlekiem, karty lub kostki domino mogą posłużyć jako labirynt... Stos papieru toaletowego - jako przeszkoda do przeskoczenia... Drapak jako element, na który trzeba wskoczyć... Można wcielić w życie, co nam się tylko przyśni, i co nam się żywnie podoba.
Pudełka i torby mogą służyć jako przeszkody, przez które twój kot musi przeskoczyć lub się przeczołgać. (…) Z drapaków można uczynić elementy, na które trzeba wskoczyć. Możesz też nauczyć swojego kota chodzić po oparciu kanapy niczym po wybiegu – jak czytamy cuteness.com.
Agility dla kota. Bezpieczeństwo i komfort
Tworząc tor przeszkód dla kota, należy pamiętać o naturze mruczków. Czasami nie będzie im się chciało wyskoczyć do góry albo pójdą swoją ścieżką zamiast przejść przez wyznaczony labirynt... ale najważniejsze jest to, by kot czuł się komfortowo, i żeby do niczego go nie przymuszać. Rozstawiając wszystkie przeszkody, należy pamiętać o bezpieczeństwie pupila. Kiedy mruczek pokonuje nasz tor przeszkód, trzeba go stale monitorować, aby mieć pewność, że wszystko idzie zgodnie z planem, i że kotu nic się nie stanie. Warto też korzystać z pozytywnych wzorców motywowania zwierzaka, czyli np. dawać mu smakołyki po przebyciu każdej przeszkody. Można nawet spróbować zmotywować pupila przysmakiem jeszcze przed skokiem czy biegiem. Jeżeli będziemy stosować się do powyższych zasad, to nasze agility z kotem na pewno będzie owocne.
Źródło: https://www.cuteness.com/
Mam na imię Pola. Ukończyłam Filologię Polską na UW, a obecnie kontynuuję ten kierunek na studiach magisterskich. Zaczęłam też drugie studia z Hispanistyki. Uwielbiam zwierzęta, podróże, kuchnie świata i poezję – piszę też swoją własną. Moja ulubiona rasa kota to devon rex.
Zobacz powiązane artykuły
29.09.2023
Czy czipowanie zastąpi lokalizator GPS dla kota?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Coraz częściej odpowiedzialni opiekunowie kotów dbają o ich zaczipowanie. Z pewnością pomaga to odnaleźć właściciela w przypadku zaginięcia pupila. Na rynku pojawiły się również lokalizatory GPS dla kota. Czy zastąpią one tradycyjne czipowanie? A może wręcz przeciwnie – skoro nasz kot ma czipa, to GPS jest zbędnym gadżetem? Poznaj różnice pomiędzy tymi rozwiązaniami!
undefined
25.09.2023
Plecak dla kota – tak czy nie?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Podoba się ludziom, ale co z kotami? Czy modny plecak zamiast tradycyjnego transporterka to na pewno dobry pomysł?
undefined
16.09.2023
Adopcja kota do domu wychodzącego – dlaczego to zły pomysł?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Jak powiadają, ludzie dzielą się na dwie grupy: kociarzy i psiarzy. My jednak uważamy, że ludzie dzielą się na tych, którzy potrafią i chcą słuchać, rozumieć, uczyć się oraz osoby obojętne na to, co je otacza. Mamy szczęście zaliczać się do tej pierwszej grupy, a skoro sięgasz po ten artykuł – to ty również.
undefined