29.11.2021
8 typów kocich sportowców. Jakie dyscypliny uprawiają koty?
Pola Bajera
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Mruczki są prawdziwymi atletami. Potrafią codziennie trenować i pobijać swoje własne rekordy. Poznajmy 8 typów kocich sportowców!
fot. Shutterstock
Koty są wręcz stworzone do sportu. Budowa ciała pozwala im osiągać najlepsze wyniki na domowym stadionie. Ich szybkości, precyzji i elastyczności dorównuje jedynie niezwykła zdolność spania od 12 do 16 godzin dziennie. Mruczki zdają sobie sprawę, że nie ma złotych medali za spanie, dlatego radzą sobie w inny sposób. Oto 8 typów kocich sportowców!
1. Gracz hokejowy
Gra w hokeja na lodzie polega na przesuwaniu krążka i wystrzeliwaniu go w bramkę drużyny przeciwnej. Chyba nikt nie jest bardziej naturalnie do tego przystosowany niż mruczek. Kot jak gdyby bez wysiłku wprawiający w ślizg zabawki to codzienny widok, z jakim właściciele mają do czynienia. Szczególnie gdy w domu są panele… Ojejku, wtedy ten obrazek naprawdę wygląda jak rodem z meczu hokeja na lodzie. Kocie łapy są szybkie i bezbłędne. Jeżeli jeszcze zastanawiacie się, czy mruczki faktycznie osiągałyby wysokie wyniki w tej dyscyplinie, po prostu zajrzyjcie pod kanapę czy lodówkę… Bramkaaaa!
2. Zapaśnik
Wytrenowane do doskonałości tarzanie się po podłodze z innym mruczkiem sprawia, że kot staje się wytrawnym zapaśnikiem. Mruczki są zwinne, wytrwałe i niestraszne im upadki. Do uprawiania tej dyscypliny nie jest wymagany nawet drugi koci zawodnik. Miauczący zapaśnik zadowoli się sprowadzaniem swojej ulubionej zabawki „do parteru”, a następnie przygwożdżaniem jej do ziemi swym ciałem, tak by ewidentnie przegrała zawody w wrestlingu. W wypadku walki z zabawką kot zawsze wygrywa, więc nawet woli takiego przeciwnika, aniżeli drugiego mruczka na domowej arenie. Powalenie żywego rywala na ziemię wymaga jednak nieco więcej wysiłku… a po co aż nadto się przemęczać?
3. Sprinter
Jeśli wasze koty często zachowują się, jak gdyby miały nadwyżkę energii i latają po domu jak szalone, to chyba zgodzicie się, że bieganie to dyscyplina, w której mruczki wymiatają. Mogą przebiec z jednego końca mieszkania na drugi w mgnieniu oka – nawet nie zdążycie wyciągnąć stopera. Z pewnością postawiony i napuszony ogon oraz sporadyczne odgłosy wydawane podczas sprintu tylko podsycają atletyczne zapędy mruczków.
4. Skoczek wzwyż
Tylne nogi mruczków są bardzo silne, co pomaga im wykonywać gigantyczne skoki z podłogi na blat kuchenny i różne inne (często bardzo niedostępne) miejsca. Odległości, które pokonują w orientacji pionowej, naprawdę robią wrażenie. Ludzcy olimpijczycy powinni uczyć się od swoich zwierzęcych przyjaciół. Na pewno nie zaszkodziłoby im pooglądanie filmików z kotami, na których mruczki z taką gracją i lekkością odrywają się od ziemi.
5. Zawodnik w biegach przez płotki
Czasami nasze mruczki przypominają gazele… Z dużą prędkością oraz gracją przeskakują przeszkody, które napotkają na swojej drodze. Ich „biegi przez płotki” przybierają formę rozmaitych biegów: biegów przez krzesła, biegów przez kosz na śmieci, biegów przez właścicieli… Jedyną rzeczą, która może rozproszyć kota wymijającego przeszkody jest jedzenie (lub ćma).
6. Bokser
Mruczki rodzą się z łapkami szybkimi jak błyskawica, a koci cel jest bezbłędny. Obserwowanie dwóch kotów „walczących” pięściami przypomina oglądanie meczu bokserskiego z miejsca VIP. Wiszące zabawki czy sznurki zwisające z drapaka nieraz mogą im posłużyć jako worek treningowy. Uważajcie również na wszystkie ozdoby, które rozwieszacie w mieszkaniu oraz na bombki choinkowe w okresie świąt – to potencjalne worki do trenowania boksu.
7. Gimnastyk
Kiedy mruczki wybudzają się z drzemki, potrafią wydłużać swoje ciała w niebywały sposób, zanim przejdą do następnej aktywności. Codzienne rozciąganie i przeciąganie się sprawia, że nigdy nie tracą swej gibkości i elastyczności. Poza tym kto ma lepszą równowagę niż kot? Dla mruczka równoważnia byłaby bułką z masłem! Ciało kota może robić niebywałe rzeczy, które niewątpliwie cieszą oko widza. Wystarczy zerknąć, jak mruczki potrafią się wyginać podczas wylizywania się! Miauczący pupile to naprawdę profesjonalni gimnastycy i gimnastyczki.
8. Mistrz sztuk walki
Wschodnie sztuki walki wymagają ekstremalnego skupienia i bardzo szybkich ruchów. Jeśli kiedykolwiek widzieliście dwa walczące koty, to na pewno dostrzegliście moment, w którym jeden z mruczków wgapia w przeciwnika swoje spojrzenie, unosi łapę do ciosu, ale zaraz zatrzymuje się, by zbudować napięcie. Koty pozostają w tej pozycji przez chwilę, przez co wszyscy, którzy patrzą, oczekują z niecierpliwością na dalszy rozwój wypadków. I nagle… Łapa uderza i walka zaczyna się rozkręcać, aż do następnego chwilowego zawieszenia w czasie. Miauczący pupile potrafią walczyć jak prawdziwi wojownicy ninja!
A wasz mruczek? Uprawia jakiś sport? W której dyscyplinie mógłby zostać mistrzem świata?
źródło: https://www.catster.com/lifestyle/8-types-of-kitty-athletes
Mam na imię Pola. Ukończyłam Filologię Polską na UW, a obecnie kontynuuję ten kierunek na studiach magisterskich. Zaczęłam też drugie studia z Hispanistyki. Uwielbiam zwierzęta, podróże, kuchnie świata i poezję – piszę też swoją własną. Moja ulubiona rasa kota to devon rex.
Zobacz powiązane artykuły
01.12.2024
Boże Narodzenie i kot. Jak wyglądają Święta oczami mruczka?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Niedługo minie rok, od kiedy kot o imieniu Mousse podbił serca internautów. Jego właściciel uwiecznił na nagraniu reakcję swojego pupila na widok choinki, którą mruczek zobaczył pierwszy raz w życiu. Film, który błyskawicznie zyskał popularność na TikToku, ukazuje czarnego kota, który leży na szczycie swojego drapaka i szeroko otwartymi oczami wpatruje się w migoczące światełka. „POV: Twój kot widzi choinkę po raz pierwszy” – głosi podpis, idealnie oddając moment kociego zachwytu i fascynacji.
undefined
01.12.2024
Kocie szczęście nie tylko od święta! Jak zadbać o kota w Boże Narodzenie
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Boże Narodzenie to dla większości z nas czas wyjątkowy - pełen radości, magii i domowego ciepła. Jednak z perspektywy kota, święta mogą wyglądać zupełnie inaczej – kolorowe dekoracje, migoczące światełka i aromaty gotowanych potraw, mogą być równie fascynujące, co… stresujące. Jak więc sprawić, by święta były bezpieczne i komfortowe również dla naszego mruczka? Przygotowaliśmy praktyczny poradnik, jak pomóc kotu w pełni cieszyć się świątecznym klimatem!
undefined
25.11.2024
Kot to nie prezent! Dlaczego nie należy kupować zwierząt pod choinkę?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kot to nie prezent - to żywe, wrażliwe zwierzę, które wymaga opieki człowieka i potrzebuje odpowiedzialnego domu. Nieprzemyślane podarowanie komuś kota na święta może przysporzyć czworonogowi cierpienia. Dlatego zanim weźmiesz pod uwagę taki prezent, dobrze to przemyśl!
undefined