10.01.2017
Ile powinien zjeść kot?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom to bardzo ważne pytanie, tym bardziej jeśli po raz pierwszy zostajesz opiekunem kota.
fot. Shutterstock
Jak się okazuje, niełatwo jest na nie jednoznacznie odpowiedzieć.
Rodzaj karmy a dzienna dawka
Dzienna dawka pokarmu, jaką kot powinien przyjąć, zależy od wielu zmiennych – wieku, wagi, poziomu aktywności, indywidualnego metabolizmu. Ciąża i karmienie także mają ogromne znaczenie przy dawkowaniu karmy. Ilość dziennej dawki karmy zależy od jej rodzaju – karmy wysokobiałkowe czy czyste mięso dawkuje się inaczej od niskiej jakości kolorowych karm, których kot objętościowo musi zjeść znacznie więcej, by dostarczyć organizmowi potrzebną ilość składników.
Wiele osób umożliwia kotom nieograniczony dostęp do suchej karmy, dodatkowo podając np. dwa posiłki karmy mokrej. Nie jest to dobre rozwiązanie, gdyż uniemożliwia kontrolowanie ilości przyjmowanego pokarmu – a co za tym idzie – stwarza ryzyko wystąpienia otyłości, z którą u kotów walczy się bardzo ciężko.
Przynosząc do domu nowego kota, ważnym jest aby kontynuować karmienie z poprzedniego domu – nagła zmiana karmy jest niewskazana dla delikatnego kociego żołądka, a dodatkowy stres związany ze zmianą miejsca zamieszkania może pogłębić problemy trawienne. Dlatego zmiany karmy należy wprowadzać stopniowo.
Zastanów się więc, jakim rodzajem pokarmu chcesz karmić kota (sucha karma, karma mokra a może dieta BARF?), następnie za pomocą liczby kalorii określ ilość, którą dziennie kot powinien spożywać.
Koty są mięsożercami
Podstawą zdrowej kociej diety jest karma na bazie mięsa. Sucha karma powinna być bogata w białka zwierzęce, a niska w białka roślinne (które są źle przyswajalne przez kota).
Węglowodany powinny stanowić nie więcej niż dziesięć procent składu. Wybierając karmę mokrą zwróć uwagę by składała się głównie z mięsa, z jak najmniejszą ilością produktów ubocznych i wypełniaczy.
Ile karmy dziennie?
Według Animal Medical Center w Nowym Jorku, zdrowy, aktywny ok. 4 kilogramowy dorosły kot wymaga około 60 kalorii na kilogram masy ciała, co daje około 240 kalorii dziennie. Niestety producenci karm nie umieszczają na opakowaniach informacji o kaloryczności karm – podają natomiast dawkowanie.
Podane na etykiecie informacje to dzienna dawka przy założeniu, że kot je tylko i wyłącznie daną karmę. To, ile karmy dziennie powinien zjeść kot, zależy od tego jaki rodzaj jedzenia dostaje, czy jest to karma sucha, mokra, mięso czy też wszystkiego po trosze. Kierując się informacjami zawartymi na opakowaniach karmy ustalamy dawkę dzienną. Wydzielanie żywności pozwala kontrolować wagę kota oraz chroni mruczka przed przejadaniem się.
Częstotliwość posiłków
To, ile posiłków dziennie zje kot, zależy od tego czym jest karmiony. Większość opiekunów kotów podaje dwa posiłki dziennie i zapewnia stały dostęp do suchej karmy przez cały dzień. Najsensowniej jednak jest podawać dzienny przydziału karmy rozłożony na trzy posiłki.
Za gruby? A może za chudy?
Jak samemu sprawdzić czy nasz pupil ma odpowiednią wagę? Przejedź ręką po kręgosłupie i żebrach – jeśli ich nie wyczujesz (głaszcząc) – oznacza to, że Twój kot ma nadwagę. Widoczny kręgosłup i żebra świadczą o niedowadze.
W zależności od tego, czy kot powinien schudnąć czy też przytyć – stosuj odpowiednie dawki karmy. Pamiętaj, że utrzymywanie kota w prawidłowej wadze jest znacznie prostsze, niż zmuszenie otyłego pupila do diety.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
01.09.2023
Wieprzowina w karmie dla kota – hit czy kit?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jak to jest z wieprzowiną? U ludzi jej nadmierne spożycie ma być odpowiedzialne za zwiększanie ryzyka wielu schorzeń – w tym problemów z układem krążenia i nowotworów. Czy jednak to samo odnosi się do naszych mięsożernych pupili? Które przekonania o jedzeniu wieprzowiny są w tym przypadku faktem, a które mitem? Czy wieprzowina dla kota w karmie to dobry pomysł? Sprawdź z nami.
undefined
28.08.2023
Choroby wątroby u kota – objawy, leczenie i dieta
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Choroby wątroby u kota stanowią poważne zagrożenie dla życia zwierzaka. Dlatego każdy opiekun czworonoga powinien wiedzieć, jak rozpoznać pierwsze objawy problemów z wątrobą i kiedy zgłosić się do lekarza weterynarii.
undefined
08.08.2023
Dieta BARF dla kotów. Poznaj wady i zalety tego sposobu żywienia!
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
BARF dla kotów – dieta budząca kontrowersje i ciesząca się skrajnymi opiniami. Lekarze weterynarii wypowiadają się o niej ostrożnie bądź są jej przeciwni. Ma swoich zagorzałych „wyznawców”. Przestawić kota na BARF czy nie?
undefined