12.08.2019
Czy kot może jeść ryż? To składnik pełen kontrowersji
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Debata na temat ryżu w kociej diecie jest wciąż żywa. Jedni uważają, że absolutnie nie powinien się w niej znaleźć, inni zaś, że może stanowić jej element.
fot. Shutterstock
Czosnek, szczypiorek, rodzynki, czekolada, psie jedzenie – to tylko niektóre produkty, które absolutnie nie powinny znaleźć się w kociej diecie. A jak wygląda sprawa w przypadku ryżu? Czy ten składnik powinien trafić do miseczki naszego mruczka? Czy ryż dla kota to dobry pomysł?
Zakazany ryż?
Ryżu nie znajdziemy na liście zakazanych produktów dla kota, bo nie jest dla niego toksyczny. To jednak wcale nie oznacza, że zwierzak może go spożywać. Jak doskonale wiemy, koty są stworzeniami typowo mięsożernymi i wszelkie inne składniki, takie jak cukry, czy węglowodany nie są im potrzebne. Dodatkowo, mogą stanowić pewne zagrożenie. Koty nie posiadają mechanizmu adaptacji enzymów trawiących węglowodany, które obciążają organizm zwierzęcia – szczególnie trzustkę i wątrobę.
Ryż to tak zwany „zapychacz”. O ile człowiek czerpie z niego wiele wartości odżywczych (gdyż nasz organizm potrzebuje węglowodanów), a nawet nieco witamin i minerałów (błonnik, witamina E, tiamina, ryboflawina, niacyna, B6, sód, potas, wapń, fosfor, magnez, żelazo, cynk, miedź, mangan), to dla kota są to po prostu puste kalorie.
Puste kalorie
Spożywanie pustych kalorii to prosta droga do niedożywienia i, paradoksalnie, do przybierania na wadze. Dlaczego? Bo jeśli kot zje pokarm jedynie w połowie wartościowy (jego drugą połowę będą stanowiły węglowodany, np. ryż) to do jego organizmu trafi zmniejszona ilość tych faktycznie potrzebnych składników, czyli mięsa. A nietrawione węglowodany odłożą się w tkance tłuszczowej. W efekcie mamy pozornie najedzonego kota, który nie otrzymał niezbędnego pożywienia, a mimo to przytyje.
Ryż „zabija” taurynę
Istnieją badania udowadniające, że u kotów jedzących jednocześnie ryż i karmę wzbogaconą w taurynę, wyraźnie spada we krwi stężenie tego niezbędnego aminokwasu.
Ryż dla kota – może się jednak przydać?
O ile w diecie zdrowego kota ryż faktycznie jest zbędny, to istnieją sytuacje, w których może mruczkowi pomóc. Sprawdza się bowiem w roli regulatora trawienia. Ryż dla kota jest jednym z najłatwiej przyswajalnych ziaren, w związku z czym można go stosować w sytuacjach awaryjnych, takich jak rozstrój żołądka, wymioty, biegunka. A więc w takim przypadku ryż dla kota będzie lekarstwem. Powstrzymując niechciane objawy, zapobiegnie w tym przypadku odwodnieniu. Jeśli więc twój pupil cierpi na problemy związane z układem pokarmowym, to teoretycznie możesz w ramach leczenia wprowadzić ryż do jego diety. Ale…
Zwróć uwagę
Dolegliwości należy ściśle powiązać z problemami trawiennymi. Koty często wymiotują z powodu zakłaczenia, a biegunka może być konsekwencją stresu.
Jeśli zdecydujesz się na podanie ryżu swojemu pupilowi w przypadku kłopotów trawiennych, pamiętaj, że musi on być odpowiednio przygotowany i podany.
- Wybierz biały ryż – brązowy jest dla kota jeszcze trudniejszy do strawienia.
- Ryż dla kota musi być oczywiście ugotowany. Niedogotowane ziarna są trudne do strawienia. Dodatkowo posiadają w swoim składzie naturalny pestycyd zwany lektyną, który może powodować dodatkowo biegunkę i wymioty.
- Ryż w posiłku powinien stanowić tę zdecydowanie (ok. 25%) mniejszą część.
- Resztę posiłku bezwzględnie powinno stanowić mięso.
- Ryżu nie dosmaczaj żadnymi sosami ani przyprawami – te w większości zawierają ogromne ilości soli, która w nadmiarze ma szkodliwe działanie na koci organizm. Poza solą znaleźć się w nich może cebula, szczypiorek, czosnek – tych składników również należy bezwzględnie unikać w przypadku kotów.
Nie traktujmy go jednak jak lekarstwo, a jedynie jako krótkotrwałą pomoc w leczeniu. Kota należy uważnie obserwować, gdyż organizm każdego mruczka może różnie reagować na tego typu ingerencję w dietę. Utrzymujące się problemy trawienne osłabiają koci organizm. Niezbędna może okazać się pomoc weterynaryjna.
Ryż dla kota – kontrowersje
Debata na temat ryżu w diecie kota jest wciąż żywa. Wielu opiekunów uważa, że ryż nie ma żadnej wartości odżywczej i jest po prostu „wypełniaczem”. Inni twierdzą, że ryż w diecie kota ma pewne zastosowanie podczas wspomagania trawienia w trakcie choroby. Jednak w przypadku kompletnej nietolerancji węglowodanów u kota jedynie pogorszymy jego stan, podając mu ten składnik. Lepiej więc mimo wszystko nie robić tego bez konsultacji z lekarzem weterynarii.
Cokolwiek w najbliższym czasie stwierdzą na ten temat naukowcy, należy pamiętać, że w środowisku naturalnym koty nie jedzą ryżu – chyba, że głodują i nie mają innego wyboru. Koty to stuprocentowi mięsożercy i to mięso powinno stanowić ich posiłek. A w przypadku choroby najlepiej skonsultować konkretny przypadek z lekarzem, zamiast testować niepewne domowe sposoby na naszym podopiecznym.
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
01.09.2023
Wieprzowina w karmie dla kota – hit czy kit?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jak to jest z wieprzowiną? U ludzi jej nadmierne spożycie ma być odpowiedzialne za zwiększanie ryzyka wielu schorzeń – w tym problemów z układem krążenia i nowotworów. Czy jednak to samo odnosi się do naszych mięsożernych pupili? Które przekonania o jedzeniu wieprzowiny są w tym przypadku faktem, a które mitem? Czy wieprzowina dla kota w karmie to dobry pomysł? Sprawdź z nami.
undefined
28.08.2023
Choroby wątroby u kota – objawy, leczenie i dieta
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Choroby wątroby u kota stanowią poważne zagrożenie dla życia zwierzaka. Dlatego każdy opiekun czworonoga powinien wiedzieć, jak rozpoznać pierwsze objawy problemów z wątrobą i kiedy zgłosić się do lekarza weterynarii.
undefined
08.08.2023
Dieta BARF dla kotów. Poznaj wady i zalety tego sposobu żywienia!
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
BARF dla kotów – dieta budząca kontrowersje i ciesząca się skrajnymi opiniami. Lekarze weterynarii wypowiadają się o niej ostrożnie bądź są jej przeciwni. Ma swoich zagorzałych „wyznawców”. Przestawić kota na BARF czy nie?
undefined