28.07.2017
Czy kot może jeść wyłącznie suchą karmę?
Joanna Nowakowska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Karmisz kota wyłącznie suchą karmą? Lepiej to zmień!
fot. Shutterstock
Wiele osób zastanawia się, jaki jest najlepszy sposób żywienia kotów. Czy bardziej odpowiednie jest domowe jedzenie czy dieta BARF? Sucha karma czy mokra? Sucha karma to bardzo wygodne rozwiązanie, ale czy można podawać je jako jedyne kotu? Obecne odkrycia naukowców rzucają nowe światło na to za zagadnienie.
Cukrzyca nie tylko u ludzi
Cukrzyca uważana jest za jedną z chorób cywilizacyjnych. Sprzyja jej mało aktywny tryb życia oraz nadwaga. Dotyczy to niestety także naszych domowych mruczków.
Szacuje się, że 1 na 50 domowych kotów cierpi na cukrzycę.
O ile wielu kociarzy zdaje sobie sprawę ze związku rozwoju tej choroby z przekarmianiem pupili, zaskoczeniem mogą być wyniki ostatnich badań. Okazuje się, iż groźna jest nie tylko nadwaga ale i… sucha karma!
Nowe badania
Naukowcy ze Szwedzkiego Uniwersytetu Agricultural Science przeprowadzili badania, których wyniki zaskakują.
Ryzyko rozwoju cukrzycy rośnie także u kotów o prawidłowej wadze, ale karmionych suchą karmą.
Badacze przesłali kwestionariusz z pytaniami do grupy 1369 opiekunów kotów cukrzycowych oraz kontrolnej grupy 5363 właścicieli zdrowych mruczków. Wśród pytań znalazły się takie, jak: pytanie o wiek, płeć, rasę kota, kastrację, ogólny stan zdrowia, wychodzenie z domu / niewychodzenie, poziom aktywności, dietę, zwyczaje żywieniowe, pory posiłków, zachowania stresowe, obecność innych zwierząt w domu, leczenie, szczepienia.
Podwyższone ryzyko rozwoju cukrzycy odnotowano u kotów niewychodzących, kastrowanych, ze stałym dostępem do karmy, z nadwagą, oraz – u kotów o normalnej wadze, ale jedzących wyłącznie suchą karmę.
Naukowcy podkreślają konieczność przeprowadzenia dodatkowych badań.
Jak znaleźć złoty środek?
Co myśleć o tych rewelacjach? Karmienie suchą karmą jest wygodne, taka karma bywa też lepiej zbilansowana niż mokra. Ale – wiadomo, iż sprzyja rozwojowi niewydolności nerek (kot powinien pić więcej wody, będąc na suchej diecie, co niestety nieczęsto się zdarza w praktyce), i – w świetle powyższych badań – być może sprzyja rozwojowi cukrzycy.
Można całkowicie zrezygnować z chrupek na rzecz diety BARF, domowego żywienia lub mokrej karmy. Lub wybrać opcję bezpiecznie optymistyczną – urozmaicić kocią dietę i nie bazować wyłącznie na chrupkach. Puszki i saszetki dobrej jakości, z wysoką zawartością mięsa, dostarczą nie tylko niezbędnych składników odżywczych, ale też przemycą wodę, chroniąc kocie nerki i pęcherz oraz zmniejszając ryzyko rozwoju cukrzycy.
Pełne wyniki badań: KLIK
Zobacz powiązane artykuły
30.04.2025
Ryby w karmach dla kotów. Dlaczego warto podawać kotu rybne karmy?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
„Ryby są zdrowe” – zapewne słyszałeś to stwierdzenie. A czy są one odpowiednie dla mruczków? Jakie ryby możemy znaleźć w karmach dla kotów i które będą najlepsze?
undefined
23.04.2025
Węglowodany w kociej diecie. Czy koty naprawdę ich potrzebują?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy węglowodany muszą znaleźć się w każdej kociej diecie? A może stanowią tylko zapychacz? Sprawdź, ile węglowodanów powinien dostawać twój kot!
undefined
20.04.2025
Alergia pokarmowa u kota. Czym się objawia i jak ją leczyć?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Na czym polega alergia pokarmowa u kota? Sprawdź, jak rozpoznać, na co uczulony jest twój domowy pupil i jak możesz mu pomóc!
undefined