23.03.2021
Warzywa dla kota. Sprawdź, które wybrać, a jakich unikać!
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Twój kot kocha warzywa? Nie odmawiaj mu tej przyjemności, mimo że jest mięsożercą i nie potrzebuje żadnych warzyw w swojej diecie!
fot. Shutterstock
Niektóre mruczki uwielbiają zieleninę tak bardzo, że kradną ją ze stołu. Zastanawiasz się, które warzywa (podawane w małych ilościach!) są bezpieczne, a nawet zdrowe dla twojego kota? Podpowiadamy!
1. Zielone
Spośród zielonych warzyw mruczki najbardziej lubią groszek. Możesz go podawać kotu w formie smakołyków albo rozgnieść na papkę i dodać odrobinę do karmy. Groszek jest bogaty w wiele witamin i składników mineralnych. Szparagi i gotowane brokuły to także zdrowy pomysł na przekąskę między posiłkami. Te włókniste warzywa pomagają w usuwaniu kłaczków z kociego przewodu pokarmowego. Natomiast świeży ogórek i cukinia mogą stanowić niskokaloryczne przekąski dla tych mruczków, które powinny trochę schudnąć.
2. Pomarańczowe
Ugotowana w nieosolonej wodzie marchewka może być wspaniałym przysmakiem dla kociaków. Najlepiej pokroić ją w kostkę lub zetrzeć na tarce – dzięki temu mruczek nie zadławi się zbyt dużym kawałkiem. Marchewka pomaga na zaparcia i biegunki, a do tego jest bogata w witaminy. Gotowana dynia ma podobne właściwości, zwłaszcza w formie purée dodanego do karmy. Wiele kotów nie oprze się kukurydzy z puszki. W niewielkich ilościach stanowi ona źródło błonnika pokarmowego ułatwiającego trawienie. Możesz też ugotować kolbę kukurydzy i pozwolić kotu trochę ją poobgryzać.
3. Białe
Dodanie do karmy niewielkiej ilości purée z jasnych warzyw, takich jak gotowana pietruszka, ziemniak czy seler, może być skutecznym sposobem na problemy w kuwecie. Jednak wiele mruczków nie przepada za zapachem tych warzyw, trzeba je więc dobrze ukryć w smakowitej mokrej karmie. Jeśli problem z biegunką lub zaparciami często się powtarza, szukaj pomocy u lekarza weterynarii.
4. Czerwone
Spośród czerwonych warzyw najlepsza dla kotów jest czerwona papryka. Należy usunąć z niej pestki i pokroić na drobne kawałki, by kociak się nie zadławił. Natomiast burak gotowany w nieosolonej wodzie podawany w małych ilościach może powstrzymać biegunkę. Jednak większa porcja może wywołać u kotów objawy zatrucia.
5. Uwaga: trujące warzywa dla kota!
Czosnek, cebula, pomidory i awokado to rośliny niebezpieczne dla kota – mogą powodować poważne zatrucia lub niestrawność. Unikaj także szpinaku, szczypiorku, ostrej papryki oraz warzyw gotowanych w osolonej wodzie. Sól bardzo szkodzi kocim nerkom. Zbyt duża ilość warzyw w kociej diecie może doprowadzić do zapalenia trzustki i cukrzycy. Wszystko z umiarem!
Autor: Dakota Świątkowska
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
21.06.2025
Krewetki dla kota. Czy koty mogą jeść krewetki?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Niektórzy uważają krewetki za wykwintne i drogie danie, w związku z czym spożywają je sporadycznie. Tymczasem to prawdziwa bomba zdrowia! Nie tylko dla nas, również dla naszych kotów!
undefined
15.06.2025
Jakie ryby może jeść kot? Nie wszystkie będą dla niego zdrowe!
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Czy kot i ryba to duet idealny? Cóż… Na pewno nie wszystkie ryby powinny znaleźć się w misce naszego pupila. Jakie ryby może jeść kot, a jakich nie należy mu podawać?
undefined
13.06.2025
Częstujesz kota serem? Na to musisz uważać!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W świecie kotów serowe przekąski bywają tymi ulubionymi. Jednak czy koty w ogóle powinny jeść ser? Czy jest to dla nich zdrowe? A może trujące? Oto kilka faktów na temat sera w kociej diecie.
undefined