23.03.2021
Warzywa dla kota. Sprawdź, które wybrać, a jakich unikać!
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Twój kot kocha warzywa? Nie odmawiaj mu tej przyjemności, mimo że jest mięsożercą i nie potrzebuje żadnych warzyw w swojej diecie!
fot. Shutterstock
Niektóre mruczki uwielbiają zieleninę tak bardzo, że kradną ją ze stołu. Zastanawiasz się, które warzywa (podawane w małych ilościach!) są bezpieczne, a nawet zdrowe dla twojego kota? Podpowiadamy!
1. Zielone
Spośród zielonych warzyw mruczki najbardziej lubią groszek. Możesz go podawać kotu w formie smakołyków albo rozgnieść na papkę i dodać odrobinę do karmy. Groszek jest bogaty w wiele witamin i składników mineralnych. Szparagi i gotowane brokuły to także zdrowy pomysł na przekąskę między posiłkami. Te włókniste warzywa pomagają w usuwaniu kłaczków z kociego przewodu pokarmowego. Natomiast świeży ogórek i cukinia mogą stanowić niskokaloryczne przekąski dla tych mruczków, które powinny trochę schudnąć.
2. Pomarańczowe
Ugotowana w nieosolonej wodzie marchewka może być wspaniałym przysmakiem dla kociaków. Najlepiej pokroić ją w kostkę lub zetrzeć na tarce – dzięki temu mruczek nie zadławi się zbyt dużym kawałkiem. Marchewka pomaga na zaparcia i biegunki, a do tego jest bogata w witaminy. Gotowana dynia ma podobne właściwości, zwłaszcza w formie purée dodanego do karmy. Wiele kotów nie oprze się kukurydzy z puszki. W niewielkich ilościach stanowi ona źródło błonnika pokarmowego ułatwiającego trawienie. Możesz też ugotować kolbę kukurydzy i pozwolić kotu trochę ją poobgryzać.
3. Białe
Dodanie do karmy niewielkiej ilości purée z jasnych warzyw, takich jak gotowana pietruszka, ziemniak czy seler, może być skutecznym sposobem na problemy w kuwecie. Jednak wiele mruczków nie przepada za zapachem tych warzyw, trzeba je więc dobrze ukryć w smakowitej mokrej karmie. Jeśli problem z biegunką lub zaparciami często się powtarza, szukaj pomocy u lekarza weterynarii.
4. Czerwone
Spośród czerwonych warzyw najlepsza dla kotów jest czerwona papryka. Należy usunąć z niej pestki i pokroić na drobne kawałki, by kociak się nie zadławił. Natomiast burak gotowany w nieosolonej wodzie podawany w małych ilościach może powstrzymać biegunkę. Jednak większa porcja może wywołać u kotów objawy zatrucia.
5. Uwaga: trujące warzywa dla kota!
Czosnek, cebula, pomidory i awokado to rośliny niebezpieczne dla kota – mogą powodować poważne zatrucia lub niestrawność. Unikaj także szpinaku, szczypiorku, ostrej papryki oraz warzyw gotowanych w osolonej wodzie. Sól bardzo szkodzi kocim nerkom. Zbyt duża ilość warzyw w kociej diecie może doprowadzić do zapalenia trzustki i cukrzycy. Wszystko z umiarem!
Autor: Dakota Świątkowska
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
04.09.2024
Jaka woda powinna znaleźć się w kociej miseczce?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zwykła kranówka czy mineralna z butelki? Jaka woda jest najkorzystniejsza dla kota?
undefined
01.09.2024
Po czym poznać, że dobrze karmię kota? Na co zwrócić uwagę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Koty bywają wybredne, nie wszystko im w smak, a my musimy zadbać o to, by dostawały wszystkie potrzebne składniki. Na co zwrócić uwagę, wybierając karmę dla pupila? Kilka rzeczy koniecznie trzeba wziąć pod uwagę!
undefined
17.06.2024
5 kocich wybryków przy misce
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Schludny jak kot? Niekoniecznie! Mruczki też bałaganią przy jedzeniu. Co najczęściej robią i dlaczego?
undefined