20.06.2021
Żółta bomba witaminowa! Co może zdziałać żółtko w kociej diecie?
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Żółtko to dla kota naturalny suplement. Jednak jak ze wszystkim – nie należy z nim przesadzać. Dowiedz się, jak najlepiej dodawać kotu jajko do diety.
fot. Shutterstock
Co było pierwsze? Jajko czy kura? Czy jajko jest zdrowe? Jakie jajka jeść najlepiej? Co z jajkowym cholesterolem? Jajko od zawsze wzbudzało wiele pytań i kontrowersji. Nie inaczej jest, gdy zapytamy: czy jajko jest zdrowe dla naszych milusińskich podopiecznych? Bo jednocześnie jest, i nie jest. Białko może być dla mruczka szkodliwe, natomiast żółtko to dla kota prawdziwa bomba witaminowa!
O jajku prawd kilka
Samo w sobie jajo jest bardzo pożywne. Składa się z wielu potrzebnych wartości odżywczych, w tym zdrowych tłuszczy. W dodatku zawiera cenną taurynę. To wyjątkowo ważny dla kociego organizmu aminokwas biogenny. W związku z czym jajo (szczególnie z chowu ekologicznego) może stanowić wartościowy dodatek do kociej diety. Ale! Unikać należy surowej formy białka. Znajduje się w nim bowiem m.in. awidyna – enzym zmniejszający wchłanianie biotyny (czyli witaminy B7). Jednorazowo nie wyrządzi mruczkowi krzywdy, jednak spożywany regularnie nie pozostanie obojętny dla jakości kociej skóry i sierści. Wystarczy ugotować jajo, by zneutralizować negatywne działanie awidyny.
Kotom niestraszny jest cholesterol ani salmonella
A co z salmonellą? Nie musisz się o to obawiać. Koty są odporne na bakterie z tej grupy. Chroni je naturalna bariera kwasowości żołądka (pH 1). Dodatkowo omijają je także problemy z cholesterolem. Ten nie jest dla mruczków groźny dzięki endogennemu wytwarzaniu w organizmie witaminy C, której rolą jest ochrona ścian naczyń krwionośnych. Niemal do zera niweluje to ryzyko pojawienia się choroby wieńcowej u mięsożerców.
Żółtko to dla kota naturalny suplement
Jednak w jajku najcenniejsze jest żółtko. To bardzo zalecany element kociej diety. I w przeciwieństwie do białka – żółtko najlepiej podawać surowe. Zawiera szereg witamin (A, D, E, K oraz witaminy z grupy B), lecytynę, kwasy omega-3, omega-6 i żelazo. Żółtko ma pozytywny wpływ na kocią odporność. Białka w nim zawarte mają działanie antybakteryjne. Zawarta w jajku luteina pozytywnie wpływa na kondycję kociego mózgu i wzroku. Dodatkowo żółta część jaja jest bogata w przeciwutleniacze, które działają antynowotworowo. Po regularnym spożywaniu żółtka sierść kotów staje się ładniejsza i zdrowsza. Żółtko bardzo rzadko działa na zwierzaki alergizująco, jednak w przypadku niepokojących objawów po zjedzeniu którejś z części jaja – zaniechaj jego podawania pupilowi.
Koktajl witaminowy
Mieszankę surowego mięsa z dodatkiem żółtka często stosuje się, by podnieść na zdrowiu chore kociaki lub bardzo osłabione osobniki dorosłe. Takie danie ułatwia rekonwalescencję oraz pomaga wygrać z anemią.
Jak podawać ten naturalny suplement?
Oddziel żółtko od białka. Jeśli trochę białka pozostanie na żółtku – nic się nie stanie. Nie każdy kot oszaleje na punkcie smaku tej żółtej bomby witaminowej. Dlatego można spróbować wymieszać jajko z karmą, z dobrej jakości mięsem lub z pastą dosmaczającą. Można również zakupić żółtko w postaci sproszkowanej i posypywać nim kocie posiłki. Możliwości jest naprawdę wiele, sprawdź, która będzie najlepsza dla twojego pupila. Zamiast żółtka jaja kurzego można też podać żółtka jaj przepiórczych. Jedno jajko przepiórcze jest odpowiednikiem 1/4 kurzego żółtka.
Jak często można częstować mruczka jajkiem? Z niczym nie należy przesadzać, również z witaminami, dlatego raz na tydzień to maksymalna częstotliwość, z jaką powinniśmy oferować naszemu podopiecznemu taką przekąskę. Jeżeli natomiast kot jest na diecie BARF, to żółtka w odpowiedniej ilości będziemy dodawać do mieszanki: 1 żółtko kurze lub 4 przepiórcze na 1 kg mięsa.
Żółtko dla kota – podsumowanie
Od tych jajkowych wyjątków może zakręcić się w głowie. Dlatego dla jasności podsumujmy. Jajko podawane kotu od czasu do czasu może w znakomity sposób uzupełnić jego dietę wartościowymi składnikami. Najcenniejsze w jajku jest żółtko. Szczególnie wiele wartości odżywczych zachowuje w surowej formie. To naturalny suplement. Inaczej się ma sprawa z białkiem. To w surowej formie może być nawet szkodliwe. Ugotowane natomiast jak najbardziej może się znaleźć w kociej miseczce. Nie obawiaj się o salmonellę, koty są odporne na bakterie z tej grupy. Jajko podawaj kotu maksymalnie raz na tydzień, chyba że zwierzak jest na diecie BARF. Wtedy 1 żółtko kurze lub 4 przepiórcze wypadają na 1 kg mięsnej mieszanki.
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
04.09.2024
Jaka woda powinna znaleźć się w kociej miseczce?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zwykła kranówka czy mineralna z butelki? Jaka woda jest najkorzystniejsza dla kota?
undefined
01.09.2024
Po czym poznać, że dobrze karmię kota? Na co zwrócić uwagę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Koty bywają wybredne, nie wszystko im w smak, a my musimy zadbać o to, by dostawały wszystkie potrzebne składniki. Na co zwrócić uwagę, wybierając karmę dla pupila? Kilka rzeczy koniecznie trzeba wziąć pod uwagę!
undefined
17.06.2024
5 kocich wybryków przy misce
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Schludny jak kot? Niekoniecznie! Mruczki też bałaganią przy jedzeniu. Co najczęściej robią i dlaczego?
undefined