02.01.2018
Koty z bajek – najsłynniejsi mruczący bohaterowie bajek
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Koty można spotkać nie tylko na dachach, ulicach czy w mieszkaniach… Także na kartach bajek lub filmach.
fot. Shutterstock
Poznaj bajkowe koty – przypominamy najsłynniejszych mruczących bohaterów. Który z nich jest waszym ulubieńcem?
Bajkowe koty – Filemon i Bonifacy
To chyba najbardziej znana kocia para. Bajka na ekranach telewizorów pojawiła się w 1979 roku. Ciekawski, mały, biały kociak o imieniu Filemon wiecznie pakuje się w kłopoty. Duży czarny Bonifacy jest dostojny i mądry – zawsze służył Filemonowi radą i dobrym słowem.
Bajkowe koty – Kot z Cheshire
Jeden z bohaterów „Alicji w krainie czarów” Lewisa Carrolla. Nazywany również Kotem-Dziwakiem z Cheshire posiada moc… znikania. Słynie ze swojej niezależności i przemądrzałego sposobu bycia.
Bajkowe koty – Tom
Jeden z tytułowych bohaterów kreskówki „Tom i Jerry”. Jego utrapieniem jest mała szara myszka o imieniu Jerry, która ciągle gra mu na nerwach. Perypetie Toma i Jerrego bawią nie tylko najmłodszą widownię, ale i tę starszą.
Bajkowe koty – Garfield
Bohater komiksu Jima Davisa, kreskówki i pełnometrażowego filmu. Gafrield to gruby, leniwy lubiący jedzenie i spanie kot. Nałogowo pije kawę, nie cierpi psów, listonosza, poniedziałków, poranków, pająków i wielu innych rzeczy. Postać ta mimo swojego „wszystkiego nielubienia” i ogólnej niechęci jest bardzo lubiana przez telewidzów. 19 czerwca kot będzie obchodził 31 swoje urodziny.
Bajkowe koty – Klakier
Wierny kompan czarnoksiężnika Gargamela z popularnej kreskówki „Smerfy”. Klakier to rudy kot, który często przez swoją niezdarność psuje swojemu panu niecne plany złapania małych niebieskich Smerfów. Jego oryginalne imię (Azrael) odnosi się do biblijnego anioła śmierci.
Bajkowe koty – Kot w butach
Bohater baśni Charlesa Perraulta o trzech synach młynarza. Ojciec dzieląc swój majątek, pomiędzy synów najmłodszemu zostawia tylko kota. Syn niezadowolony z decyzji ojca głośno narzeka i grozi kotu. Ten przemawia ludzkim głosem i obiecuje bogactwo w zamian za darowanie życia. Kot wyrusza w podróż… Historia oczywiście kończy się szczęśliwie – syn młynarza poślubia królewnę – dzięki mruczkowi.
Bajkowe koty – Różowa Pantera
Bohaterka filmu animowanego pod tym samym tytułem. W towarzystwie inspektora Clouseau, dzięki swojemu sprytowi i przebiegłości potrafi wybrnąć ze wszystkich tarapatów. Jest sprytna, inteligentna, potrafi zadziwić i rozśmieszyć.
Bajkowe koty – Tygrysek
Uroczy i sympatyczny mieszkaniec Stumilowego Lasu, bohater „Kubusia Puchata”. Ulubionym zajęciem Tygryska jest brykanie. Jest bardzo energicznym, wesołym i towarzyskim zwierzakiem. Rozbawia swoją oryginalnością i czasem głupimi pomysłami. Jego najlepszym przyjacielem jest kangurek o imieniu Maleństwo.
Bajkowe koty – Kot Sylwester
Bohater słynnej kreskówki – zrealizowano ponad 90 odcinków. We wszystkich ugania się, z marnym skutkiem, za żółtym ptaszkiem Tweetym oraz myszką o imieniu Speedy Gonzales. Sylwester mimo wielu niepowodzeń nigdy się nie poddaje.
Bajkowe koty – Kot ze „Shreka”
W naszym zestawieniu nie może zabraknąć kota, który jednym spojrzeniem łamie wiele ludzkich serc. To oczywiście Puszek Okruszek – filmowy towarzysz tytułowego Shreka. Choć oficjalnie to także jest kot w butach, to historia jego postaci trochę różni się od pierwowzoru. Puszek, znany też jako Wiesław K. pseudonim Kicur początkowo był postacią drugoplanową, jednak widzowie pokochali go tak bardzo, że stał się bohaterem własnych produkcji.
A wy macie swojego ulubionego bajkowego kota?
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
24.04.2025
Dlaczego kotka przynajmniej raz przenosi młode do nowego gniazda?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Koty mają wiele tajemnic, ale niektóre z nich jesteśmy w stanie odkryć. Dowiedz się, co kieruje kotkami, które przenoszą swoje gniazdo!
undefined
21.04.2025
Jakie zapachy lubią koty?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Choć powiadają, że to psy najlepiej „pracują nosem”, mruczki także nieźle radzą sobie z wykorzystywaniem zmysłu powonienia. Jakie zapachy lubią koty? Sprawdź!
undefined
16.04.2025
Jak zawołać kota w innych językach?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jesteś w Grecji, Hiszpanii, a może we Włoszech. Dostrzegasz kota, wołasz „kici kici”, a on nic! Czyżby nie rozumiał? Pomoże ci ściągawka zagranicznego „kiciania”.
undefined