16.11.2018
Aby kuweta nie kojarzyła się z bólem… Jak dbać o układ moczowy kota?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Infekcje i schorzenia dolnych dróg moczowych to jedne z najczęstszych kocich przypadłości, w dodatku często o przewlekłym charakterze. Istnieją jednak sposoby, by wspomóc leczenie pupila i przyspieszyć jego powrót do zdrowia.
fot. Shutterstock
Koty to bardzo czyste zwierzęta, które już we wczesnym dzieciństwie bez najmniejszego trudu uczą się korzystania z kuwety. Mimo to załatwianie potrzeb fizjologicznych poza przeznaczonym do tego miejscem należy do najczęstszych problemów zgłaszanych w gabinetach weterynaryjnych. Tego typu zachowanie nigdy nie wynika z kociej złośliwości, a niemal zawsze jest objawem problemów zdrowotnych – najczęściej schorzeń dolnych dróg moczowych.
Piekący koci problem
Koci układ moczowy jest z natury bardzo wrażliwy – zwierzęta te wyjątkowo często borykają się z infekcjami pęcherza, cewki moczowej, a także wytrącaniem się kamieni moczowych. Zespół schorzeń układu moczowego u kotów ma nawet swoją osobną nazwę – FLUTD (ang. feline lower urinary tract disease). Co ciekawe, najczęściej diagnozowanym schorzeniem jest tzw. idiopatyczne zapalenie pęcherza, które określa się też mianem „stresowego”. W tym przypadku dokładne przyczyny problemu nie są znane, a rozpoznanie stawia się po wykluczeniu innych możliwych czynników chorobowych.
Większość zdrowych kotów oddaje mocz kilka razy w ciągu doby; niektóre osobniki mogą załatwiać się rzadziej, ale za to bardziej obficie. O tym, że z kocim zdrowiem dzieje się coś niedobrego świadczą takie symptomy, jak:
- załatwianie się poza kuwetą, w przypadkowych miejscach w mieszkaniu;
- częste wchodzenie do kuwety i opuszczanie jej bez załatwienia potrzeby;
- pomiaukiwanie i niepokój podczas prób skorzystania z kuwety;
- uporczywe wylizywanie okolic cewki moczowej;
- ciemny kolor moczu z obecnością krwi.
Zauważenie któregokolwiek z powyższych objawów powinno skłonić opiekuna do jak najszybszej wizyty z kotem u weterynarza. Nieleczone stany zapalne układu moczowego grożą poważnymi komplikacjami, z uszkodzeniem nerek włącznie. Szybka diagnostyka i leczenie mają w tym przypadku ogromne znaczenie.
Jak zwiększyć skuteczność leczenia?
Schorzenia dolnych dróg moczowych u kotów często mają charakter przewlekły, przy jednoczesnej tendencji do nawracania. Wprawdzie nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować ryzyka choroby, jednak istnieją sposoby, by wspomóc leczenie naszego kota i ułatwić mu powrót do zdrowia. Przede wszystkim należy zadbać o to, by kot wypijał odpowiednio dużo płynów. Koniecznością jest stały dostęp do świeżej, regularnie zmienianej wody. Niektóre koty chętniej piją, gdy woda jest „w ruchu” – w takim przypadku warto rozważyć kupno specjalnej fontanny. Równie ważna jest zawartość kociej miseczki – powinno się w niej znajdować tylko wysokiej jakości pożywienie. Pamiętajmy, że ryzyko występowania FLUTD jest większe u kotów, które zmagają się nadwagą.
Komponując dietę kota zmagającego się z problemami dolnych dróg moczowych, warto rozważyć uzupełnienie jej specjalnym preparatem wspomagającym funkcje układu moczowego. Biourinex felis to kapsułki produkowane przez Biowet Puławy polecane dla kotów, u których wystąpiło zakażenie dolnych dróg moczowych bądź kamica. Wspomagają też proces rekonwalescencji po usunięciu kamieni moczowych. Ich stosowanie należy skonsultować z lekarzem weterynarii.
Biourinex felis zawiera kompozycję starannie dobranych składników, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego u kota. W składzie znalazły się ekstrakty z żurawiny i pietruszki, wyciągi z kozłka lekarskiego i melisy lekarskiej, a także chlorowodorek glukozaminy, lecytynę sojową oraz krzemionkę koloidalną. Należy podawać jedną kapsułkę dziennie, mieszając jej zawartość z inną karmą.
Choć nie zawsze da się uniknąć choroby, dzięki prostym działaniom wspomagającym możemy przyspieszyć zdrowienie naszego zwierzaka i zmniejszyć ryzyko nawrotu dolegliwości. Warto zadbać o uzupełnienie kociej diety, ukierunkowując ją na wzmocnienie osłabionych organów. Mruczek z pewnością będzie nam wdzięczny.
materiał sponsorowany
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
02.07.2025
Twój kot ma chrypkę lub traci głos? W ten sposób także próbuje ci coś powiedzieć
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Twój kot przestał miauczeć? Próbie oddawania głosu towarzyszy chrypka? Bądź czujny i nie bagatelizuj pozostałych objawów.
undefined
01.07.2025
Lizanie nie sprzyja gojeniu! Co zrobić, by kot nie lizał rany?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Szalone gonitwy, zabawy, skoki, wspinaczki, bitwy – możliwości do nabawienia się urazu czy kontuzji w kocim świecie nie brakuje. A czasami rana jest spowodowana operacją. Jak o nią dbać i co zrobić, by kot jej nie lizał?
undefined
29.06.2025
Złamany ogon u kota to poważny problem. Co robić, gdy kot złamie ogon?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Ogon to dla kota prawdziwy skarb. Należy o niego dbać i obchodzić się z nim delikatnie, gdyż dość łatwo ulega urazom. Co zrobić, gdy kot złamie ogon?
undefined