11.05.2019
Cat Pawsitive zwiększa kocią pewność siebie i szanse na adopcję
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Mówi się, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Dotyczy to także kotów przebywających w schronisku. Ale program Cat Pawsitive ma to zmienić.
fot. Shutterstock
Bezdomne, porzucone, niechciane koty, które trafiają do schronisk czy fundacji nie zawsze mają tyle szczęścia, by szybko odnaleźć kochający i nowy dom. W takich miejscach nawet najbardziej pewny siebie kociak może stać się nieśmiały, zlękniony, wycofany, a niekiedy i agresywny. A to niestety nie przyczynia się do zwiększenia szans na adopcję. Koci behawiorysta Jackson Galaxy postanowił odczarować „zły urok” schroniskowych kotów. Z jego inicjatywy powstał program Cat Pawsitive, który współpracuje ze schroniskami dla zwierząt w całych Stanach Zjednoczonych.
Cel Cat Pawsitive…
Głównym celem programu jest zwiększenie szansy kotów na adopcję poprzez instruowanie personelu schroniska czy wolontariuszy, jak wdrożyć pozytywne szkolenia – w tym nauczanie mruczków przybijania piątki. Ale to nie jedyne założenia tego projektu. Dzięki niemu życie schroniskowych zwierząt ma zostać wzbogacone, a stres zminimalizowany. Ponadto, jest to dobry sposób na doskonalenie umiejętności budowania pozytywnych więzi między człowiekiem a kotem. Jackson Galaxy chce również, aby społeczeństwo przekonało się, że mruczki z powodzeniem mogą być szkolone. Liczy też, że zmieni się ogólne postrzeganie tych zwierząt.
Schroniska uczestniczą w cotygodniowych szkoleniach z ekspertami. Zgodnie z założeniami programu, koty przebywające w schroniskach nabierają pewności siebie. Są stymulowane psychicznie i fizycznie poprzez pozytywne szkolenie i nawiązują więź nie tylko z wolontariuszami, ale – co ważniejsze – z potencjalnymi opiekunami.
….czyli program na piątkę
Schroniska są dla niektórych kotów przerażającymi miejscami. Przebywanie w tak hałaśliwym, nieznanym środowisku może spowodować, że zwierzę stanie się wycofane. Nierzadko można zobaczyć koty skulone w tylnej części klatki, które unikają kontaktu z ludźmi. Co więcej, niekiedy strach i lęk mogą powodować, że niektóre mruczki w obawie przed krzywdą będę atakować. W obu tych przypadkach zwierzęta nie zrobią dobrego wrażenia na potencjalnych opiekunach.
Nieśmiałe koty przebywające w stresujących warunkach np. w schroniskach często bywają niechciane. Poprzez nauczenie ich nowych zachowań, takich jak przybijanie piątki, stają się mniej zestresowane i bardziej przystosowane – tłumaczy Jackson Galaxy, pomysłodawca programu Cat Pawsitive.
Pracownicy lub wolontariusze schroniska od 18 kwietnia do 16 maja mogą podzielić się wykonanymi przez siebie filmikami, na których koty przybijają piątkę. Jackson Galaxy wybierze 20 najlepszych zgłoszeń. Każdy zwycięzca otrzyma darowiznę na rzecz schroniska. Do tej pory program Cat Pawsitive ukończyło 106 organizacji zajmujących się zwierzętami, a ponad 1000 bezdomnych kotów zostało adoptowanych.
Również swojego kota możesz łatwo nauczyć przybijać piątkę. To nie tylko świetny pomysł na spędzenie razem czasu, ale też sposób na wzmocnienie waszej więzi.
A twój kot również przybija piątkę?
Źródło: www.thejacksongalaxyproject.org
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
22.05.2025
22 maja obchodzimy Dzień Praw Zwierząt. Dlaczego to ważna data?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
22 maja obchodzimy Dzień Praw Zwierząt – święto ważne nie tylko dla aktywistów i organizacji prozwierzęcych, ale również dla każdej osoby, która traktuje zwierzaki z szacunkiem i troską. To idealna okazja do refleksji nad tym, jak chronimy naszych braci mniejszych i co jeszcze możemy zrobić, by zapewnić im życie wolne od cierpienia.
undefined
20.05.2025
„Narcomichi” – kot przemytnik złapany w Kostaryce
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Choć trudno w to uwierzyć, koty coraz częściej stają się niechlubnymi bohaterami przestępczych procederów. W Kostaryce po raz kolejny schwytano kota, który służył jako… żywy kurier narkotykowy. Nagranie z ujęcia kota obiegło świat.
undefined
14.05.2025
Nie tylko karmą żyje kot. Fundacja Psi Los rozpoczęła akcję „Bezpieczny Zwierzak”
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Bezdomne koty zmagają się z chorobami, pasożytami i zaginięciami. Dlatego Fundacja Psi Los rozpoczęła akcję „Bezpieczny Zwierzak”, w której każdy może pomóc za symboliczne 10 zł.
undefined