Choroby kotów – jakie są najczęstsze kocie choroby?


Koty potrafią o siebie zadbać. Jednak powinniśmy regularnie sprawdzać, czy u naszego mruczka nie zaszły niepokojące zmiany.

Warto wiedzieć, że objawy kocich chorób są często bardzo nieznaczne, przez co ledwo zauważalne dla człowieka. Na co więc zwrócić szczególną uwagę?

Masa ciała

Wiadomo, że masa ciała kota jest uzależniona od jego gatunku lub wieku, jednak przeciętnie powinna ona wynosić od 3 do 5 kg. Bardziej niepokojące są nagłe, skokowe spadki lub wzrosty masy pupila, dlatego należy być wyczulonym np. na widoczne żebra, obwisłą skórę, a także na wzdęty brzuch oraz otyłość.

Oczy

Kocie oczy powinny być błyszczące, wolne od jakichkolwiek ropnych wydzielin i ciał stałych. Białko nie powinno być przekrwione, a źrenice powinny zachowywać odruch zwężania się pod wpływem światła.

Przyglądając się kondycji oczu naszego kota, powinniśmy zwrócić uwagę na takie objawy:

  • ropna wydzielina zaklejająca oczy
  • mętne źrenice
  • przekrwione lub żółte białka
  • zez i nieprawidłowa reakcja na zmianę natężenia światła.
Kot leży na kolanach i patrzy w obiektyw
fot. Shutterstock

Nos

Jak tłumaczą specjaliści z Lecznicy „Chylonia” w Gdyni, nos kota powinien być błyszczący, lekko wilgotny i czysty, bez żadnej wydzieliny. Niepokojące objawy, mogące zwiastować poważne schorzenia, to m.in. obecność wydzieliny ropnej, krwawień lub strupów na nosie, a także nadmierna jego suchość.

Brzuch

Aby przekonać się o nieprawidłowościach występujących w obrębie brzucha u kota, należy wykonać proste badanie palpacyjne, polegające na lekkim ugniataniu brzucha w różnych miejscach. Przeprowadzając to badanie samodzielnie, trzeba być wyczulonym na obecność wszelkich guzków, stwardnień i zgrubień.

Warto również obserwować zachowanie kota podczas badania, bowiem pozwoli to zlokalizować miejsce, w którym zwierzę odczuwa ból wywołany umiarkowanym naciskiem.

Kot leży na grzbiecie na jasnym tle
fot. Shutterstock

Skóra

Skóra kota powinna być lekko błyszcząca, bez owrzodzeń, strupów, ran liszajów oraz wyłysień. Warto również zwrócić uwagę na kondycję sierści – u zdrowego kota sierść jest miękka, błyszcząca i gładka.

Wszelkie nieprawidłowości związane z kondycją skóry i sierści powinny być zgłoszone do weterynarza. Mogą być one objawem wielu chorób zakaźnych, pasożytniczych oraz problemów z nawodnieniem.

Należy pamiętać, że dla kotów groźny jest także kontakt z chemikaliami, niektórymi roślinami lub gniazdkami elektrycznymi.

Array
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Gosia
Gosia
4 lat temu

Czy kot może chorować na padaczkę. Jakie są objawy i czy można to leczyć.

magda
magda
4 lat temu

Oczywiście, że kot może chorować na padaczkę. Ja mam kociczkę chorą na padaczkę. Objawy to ataki oczywiście. Leczy się, gdy są częste, kilka razy dziennie. Moja jest nieleczona, gdyż miała je rzadko, raz na kilka tygodni, a od 2008 roku nie miała wcale. Lekarz powiedział, że przy rzadkich atakach padaczki nie leczy się kotków, bo od leków przeciwpadaczkowych wysiada wątroba i potem trzeba leczyć wątrobę. Kochający domek, mało stresów i padaczka się wycofała.