Masz kota? Unikniesz zawału


Naukowcy zajmujący się naszym zdrowiem dokonali kolejnego odkrycia dowodzącego, że zwierzęta mają na nie zbawienny wpływ.

Każdy miłośnik kota potrafi wskazać wiele korzyści, jakie niesie ze sobą posiadanie w domu tych cudownych zwierząt. Co więcej, dzięki kolejnym badaniom naukowym, kociarze będą mieć więcej argumentów przemawiających za mruczącymi czworonogami. Natomiast jeśli zastanawiasz się, czy warto mieć kota – już nie musisz! Jak donosi „New York Times”, okazuje się, że posiadacze kotów rzadziej umierają na zawał niż osoby, które ich nie mają.

Przypomina też, że kontakt ze zwierzakami może chronić przed alergiami, astmą, a nawet pewnymi rodzajami raka. A palacze, którzy dowiadują się, że bierne wdychanie dymu szkodzi ich pupilom, stają się bardziej skłonni do zerwania z nałogiem – ze względu na swoje zwierzęta.

Czy warto mieć kota?

Neurolog Adnan Qureshi, dyrektor programu badawczego udaru mózgu na Uniwersytecie w Minnesocie, po przeanalizowaniu badań przeszło 4 tys. kobiet i mężczyzn w wieku od 30 do 75 lat stwierdził, że właściciele kotów o 40 proc. rzadziej umierali na zawał serca, niż osoby nie posiadające tych zwierząt.

Są oni również w mniejszym stopniu podatni na przedwczesną śmierć z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego.

Ludzi, którzy posiadają koty, charakteryzuje łagodna, tolerancyjna osobowość, ponieważ zwierzęta te nie dostosowują się do niczyich oczekiwań, ale robią to, co chcą – jak twierdzi neurolog Adnan Qureshi.

Zatem jeżeli nie masz jeszcze kota, jak najszybciej pomyśl o adopcji.

KAthie Cole z University of California w Los Angeles nie jest zaskoczona wynikami badań. Uważa ona, że kontakt z każdym zwierzęciem może pozytywnie na nas wpłynąć, a zwłaszcza na funkcjonowanie serca i płuc.

Mały kotek
fot. Shutterstock

Jak działa koci lek?

Dobroczynne działanie zwierzęcia polega na tym, że redukuje ono negatywne uczucia w sytuacji stresowej. Oczywiście wsparcia społecznego mogą udzielać nam także inni ludzie – rodzina lub przyjaciele, lecz rola zwierząt jest szczególna, gdyż kochają one bezinteresownie, są bardziej wytrwałe, a poza tym trudniej jest zniechęcić do siebie zwierzę, niż drugiego człowieka. Przede wszystkim jednak nie musimy obawiać się z ich strony oceny, co zapewnia nam komfort psychiczny.

Autor: Katarzyna Pielak
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments