Dlaczego polujący kot kręci pupą zanim skoczy na ofiarę?


Czy zauważyłeś, że kot podczas akcji polowania zabawnie kręci pupą? Sprawdź, dlaczego!

Sięgasz po zabawkę, a twój kot, który jeszcze przed chwilą śnił o pysznym jedzeniu szybko zeskakuje z kanapy, by przyczaić się na podłodze. Wbija swoje wielkie, rozszerzone oczy w myszkę, potrząsa tyłeczkiem i hyc – skacze na swoją „ofiarę”. Znasz to? I chociaż powyższe zachowanie jest skuteczną metodą zasadzki na zdobycz, to jest tak urocze, że rozbawia wielu opiekunów. Co więcej, można je zaobserwować nie tylko u kotów domowych, ale także wśród tych dużych – lwów, tygrysów, leopardów czy jaguarów. Ale dlaczego kot kręci pupą zanim skoczy? Spróbujemy rozwiązać tę zagadkę.

Dlaczego kot kręci pupą zanim skoczy?

Powstało wiele teorii na temat dziwnych zachowań zwierząt, ale w tym przypadku prawdę znają tylko koty i wcale nie spieszą się podzielić się tajemnicą. Niektórzy weterynarze wierzą, że poruszanie pupą jest fizycznym przygotowaniem się do sukcesywnego skoku, a w konsekwencji zapewnieniu sobie pożywienia. Zatem jest wrodzonym instynktem łowieckim – choć  z drugiej strony niektórzy naukowcy mają wątpliwości, czy aby nie jest to zachowanie wyuczone.

Podrygiwanie pupą podczas polowania jest po części sposobem, w jaki koty rozluźniają mięśnie i ćwiczą przed wielką chwilą – złapaniem swojej ofiary. W końcu by złapać swój posiłek, trzeba się do tego starannie przygotować.

Tak naprawdę, kiedy kot skacze, musi wprawić się w ruch przy użyciu tylnych kończyn, by się prawidłowo wybić. Zazwyczaj kiedy mruczki chodzą, to używają naprzemiennie obu tylnych łap. Kiedy skaczą używają ich jednocześnie – mówi dr Katie Grzyb.

Zdobywanie solidnej podstawy

Dlaczego kot kręci pupą zanim skoczy? Mruczki mogą również poruszać się w celu sprawdzenia siły podłoża, z którego skaczą. Jeśli będą robiły to na niestabilnym lub kamienistym gruncie, to skutek takiego skoku może być komiczny bądź niebezpieczny. Kilka kroczków przed w celu „wybadania” podłoża może zdeterminować powodzenie skoku.

Kiedy kot chce coś złapać w podskoku, porusza  swoimi  tylnymi kończynami, by sprawdzić swoją równowagę. Pomaga mu to ocenić, czy stoi na stabilnym gruncie i pomaga bezpiecznie ocenić dystans skoku. Nie widziałam wielu dzikich kotów powtarzających to zachowanie, ale są badania, które wykazują, że to może być wrodzone zachowanie. Zakładam więc, że występuje ono również w dziczy, ale w mniejszym stopniu niż u domowych kotów – mówi dr Grzyb.

Zatem testując ziemię pod łapami i zwiększając napięcie mięśni, koty mogą lepiej ocenić, jak wysoko i jak daleko mogą skakać. Podobne zachowanie podczas polowania możesz zauważyć, kiedy twój kot ma zamiar skoczyć na wysoką półkę.

Czy podrygiwanie przed skokiem jest zaplanowane?

Wydaje się, ze koty przygotowują swoje mięśnie na duży ruch. Obmyślają strategię – za pomocą niewielkich ruchów stóp i tylnych kończyn – zupełnie jak golfista przed uderzeniem w piłkę – mówi dr Meghan E. Herron.

Niektórzy twierdzą też, że koty robią to, bo są… podekscytowane. Podczas polowania i zabawy w ich organizmie dochodzi do uwolnienia dopaminy. Odgrywa ona ważną rolę w zachowaniach motywowanych nagrodami, oferując przyjemne doznania kojarzone z określonymi czynnościami, czyli w tej sytuacji kręceniem pupą przed atakiem.

A twój kot też stosuję powyższą metodę przed upolowaniem zabawki?

Autor: Magdalena Olesińska
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments