Dlaczego koty patrzą… w ścianę? Wyjaśniamy, co one tam widzą


Czy kot wgapiający się w ścianę widzi... ducha? Jego doskonałe zmysły potrafią dostrzec niebywale interesujące zjawiska.

Czy zdarza ci się przyłapać swojego mruczka gdy ten, zastygły w bezruchu, wpatruje się w pustą przestrzeń? To bardzo ciekawe zjawisko, świadczące o tym, że koty widzą więcej. Wyjaśniamy, dlaczego koty patrzą w ścianę.

Koty widzą więcej

Spokojnie, koty nie widzą duchów. To „rozwiązanie” zagadki kotów wpatrujących się w jakiś punkt wciąż funkcjonuje, gdyż nie wszyscy znają prawdziwy powód takiego zachowania. Koty mają zdolność widzenia w ultrafiolecie. Czyli widzą rzeczy dla nas niedostrzegalne. Przykładowo – dla kota biała ściana może tworzyć istną feerię psychodelicznych plam i pasków, które iskrzą w świetle. Takie zdolności przydają się kotom w naturalnym środowisku. Pomagają namierzyć ofiarę w śniegu, dla nas niewidoczną w białej przestrzeni. Dostrzegają także dawne ślady moczu, co jest niezwykle istotne w świecie kociej komunikacji i najdrobniejsze punkty, które się poruszają.

W porównaniu z ludźmi, koty mają znacznie większe pole widzenia. Człowiek ma pole widzenia około 210 stopni, podczas gdy u kota wynosi ono aż 285 stopni. Choć z bliska wszystko dla kota traci ostrość i nie jest tak kolorowe, jak my to widzimy, to i tak mruczek z reguły potrafi dostrzec coś, na co my w ogóle nie zwracamy uwagi.

niezwykłe zmysły kotów
Fot. Shutterstock

Dlaczego koty patrzą w ścianę? Wypatrują w niej… dźwięków

Koty maj również znakomity słuch. Jest on nieporównywalnie lepszy od słuchu człowieka i znacznie lepszy od słuchu psa. Zakres kociej słyszalności zahacza o ultradźwięki. Ale dlaczego koty patrzą w ścianę? Takie zachowanie może wynikać stąd, że po konstrukcji roznosi się jakiś dla nas niesłyszalny odgłos. Możliwe, że z miejsca, w które kot się wpatruje, dochodzi jakiś szmer, którego nasze uszy nie są w stanie usłyszeć.

Mruczki słyszą odgłosy o częstotliwości do 65 kHz, podczas gdy ludzka granica słyszalności to zaledwie 20 kHz. Rejestrują dźwięki o dwie oktawy wyższe od najwyższej nuty, jaką my jesteśmy w stanie usłyszeć. Słyszą aż pięć razy lepiej od nas! Potrafią usłyszeć zupełnie niedostępne ludzkiej percepcji ultradźwięki.

kot wpatruje się w ścianę
Fot. Shutterstock

Tak niebywale rozwinięty zmysł słuchu w komplecie z ciekawym sposobem widzeniem sprawia, że nawet zwykła biała ściana oblana słońcem  tworzy niezwykle interesujący dla kota obraz. Teraz już wiesz, dlaczego koty patrzą w ścianę? Możemy tylko wyobrażać sobie, co one tam widzą i słyszą.

Autor: Nikoletta Parchimowicz
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments