Sekret idealnego snu? Skorzystaj z kociego doświadczenia!


Koty są mistrzami spania. Potrafią zrelaksować się i oddać drzemce w każdym miejscu i o każdej porze, w niemal każdej pozycji ciała.

My również to potrafimy – we wczesnym dzieciństwie. Z wiekiem tracimy niestety tę umiejętność.

Wielu z nas boryka się z bezsennością, narzeka na niewyspanie lub jest zmęczonymi pomimo regularnego wysypiania się. Tymczasem wystarczy podpatrywać koty i uczyć się od nich, by zrozumieć, gdzie tkwi sekret zdrowego snu. Może zatem warto spróbować?

Stres, nadmiar obowiązków, problemy – to wszystko wpływa na zaburzenia snu. Tymczasem brak snu osłabia, rozdrażnia, prowadzi do frustracji. Nie da się więc funkcjonować bez odpowiedniej jego dawki na dobę. Mruczący przyjaciel, zwinięty w kulkę doskonale nam w tym pomoże, zdradzi sekrety. Wystarczy tylko go obserwować i uczyć się od mistrza.

Kot leżąc na kanapie przeciąga się
fot. Shutterstock

Traktuj sen poważnie

Czy kiedykolwiek widziałeś, by Twój kot spał połowicznie? (nie mówię to u kocich drzemkach). Nie. Kiedy kot śpi, robi to całym sobą.  Sen poprzedza solidnym przygotowaniem.

Dokładnie myje swoje futerko, wybiera dogodne miejsce i poświęca się temu „zajęciu” bez reszty. To taki jego mały rytuał, w którym skupia się wyłącznie na sobie, nie rozprasza się niczym innym.

Tak samo i Ty. Stwórz swój własny rytuał snu. Zacznij od kojącej kąpieli lub ciepłego prysznica, wypicia filiżanki dobrej, zielonej herbaty, zaciemnij sypialnię, spuść rolety, wyłącz telewizor i połóż się do starannie przygotowanego łóżka z książką czy gazetą. Nastaw cicho muzykę, włącz delikatne światło – wyciszaj się.

Kot śpi razem z kobietą
fot. Shutterstock

Traktuj poważnie czas snu, nie wstawaj co chwilę bo coś Ci się przypomni. Połóż koło łóżka notes, by zapisywać „niecierpiące zwłoki” sprawy, jeśli boisz się, że umkną.

Zadbaj o wygodne „legowisko”

Oczywiście nasze  koty potrafią zasypiać niemal wszędzie. Czasem obserwując miejsca, w których śpią, trudno uwierzyć, że jest im wygodnie. Tymczasem ich ciało ma zupełnie inną budowę. Dlatego to co dla nas wydaje się akrobacją, im nie sprawia żadnego problemu.Z pozoru więc to, co dla nas niewygodne, koty wybierają bardzo świadomie.

Dbają o to, by miejsce odpoczynku było ciepłe, miękkie, ciche. Uwielbiają spać w plamie słońca czy wręcz przeciwnie. Odizolowują się chowając do ciemnej szafy. Także i Ty zadbaj o to, by Twoja przestrzeń do spania, łóżko, materac, pościel, nocna lampka i wszystko wkoło pasowało do Twojego nastroju, koiło i otulało Cię spokojem.

Kot śpi w kartonowym pudle
fot. Shutterstock

Poznaj swoją pozycję ciała

Każdy z kotów ma swoją ulubioną pozycję ciała, którą przybiera do snu. Jedne zwieszają swobodnie łapki, inne śpią tylko zwinięte w kłębek, jeszcze inne swobodnie śpią na plecach. Chociaż nasze ciała się różnią, także i dla nas ludzi pozycja snu jest bardzo indywidualną sprawą.

Wsłuchaj się więc w swoje ciało i poznaj swoją pozycję snu. Zastanów się, jakie ułożenie ciała jest dla Ciebie najwygodniejsze, w którym Twoje mięśnie są zupełnie rozluźnione i swobodne.

Przytul się, jeśli tylko masz ochotę!

Duży kot przytula małego kotka
fot. Shutterstock

Jednym z najpiękniejszych widoków są dwa wtulone w siebie, śpiące koty. Bliskość i poczucie bezpieczeństwa, które płyną z tego prostego gestu mają zbawienną moc. Czemu więc nie spróbować wprowadzić go w nasze życie?

Często zapominamy o przytulaniu, tymczasem to doskonały sposób na wyciszenie, powrót do bezpiecznych czasów niemowlęctwa. Jeśli masz partnera, warto przypomnieć sobie uzdrawiającą moc bliskości. Kot czy pies to także doskonały partner do przytulania.

Jeśli tylko możesz – śpij z kotem i korzystaj z wibracji

Mruczenie, łagodne wibracje wytwarzane przez kota mają leczniczą moc. Koty usypiając wyciszają się, mrucząc. Korzystajmy więc z tego i śpijmy z kotami jeśli tylko możemy.

Autor: mag